Z nieba żar i skwar, a maluch nie chce założyć czapeczki? Z nami go przechytrzysz...

2022-06-14 15:36

Co wtedy robić? Można zrezygnować z wyjścia z domu. Można wyjść z siebie i stanąć obok... Ale zamiast tego proponujemy zebrać w kupę resztki entuzjazmu i rozegrać sprawę sprytnie i na wesoło.

dziecko kapelusz słońce
Autor: Getty Images Co zrobić, gdy dziecko nie chce założyć kalepusza na słońcu?

Coraz gorętsze i słoneczne dni niosą za sobą konieczność nakrywania głowy w obawie przed udarem słonecznym. Dla maluchów może to być irytujące. Dopiero co pozbyły się zimowych czapek i szalików, które też często są im nie na rękę, a teraz znowu muszą nosić na głowie coś, co nie do końca jest dla nich wygodne. Są zatem złe na pogodę.

Jak sobie poradzić, gdy trzeba szybko wyjść z domu, wiadomo, ze świeci palące słońce, a zbuntowany dwu-trzylatek nie chce założyć nakrycia głowy? Jaki sposób znaleźć, gdy dziecko nie chce założyć czapeczki? Podpowiadamy!

Przeczytaj: Jak nie przegrzać dziecka na spacerze: niemowlę vs. przedszkolak

Proste sztuczki, by dziecko założyło czapkę, kurtkę i buciki

Dziecko można przekonać, tak, by nawet nie wiedziało, że jest przekonywane. 

  • Wyścig

Jeśli dziecko niezbyt lubi zakładać pewnych części ubrania, spraw, by wcale nie zauważyło, że je zakłada. Dobrą metodą na odciągnięcie uwagi są wyścigi. Powiedz dziecku "założymy sie kto ubierze się do wyjścia szybciej - my czy tata?". I już wkładaj dziecku czapkę z uśmiechem, a potem bij brawo i cieszcie się "wygraną". Tylko dopilnuj, żeby tata rzeczywiście przegrał, bo inaczej to... pozamiatane.

Zobacz też: Szaliki i kominy dla dzieci - wybieramy te nieirytujące maluchów

  • Kompromis

Powiedz malcowi, że musi mieć na sobie czapkę do czasu wejścia do samochodu, albo, że zdejmie ją jak tylko dojdziecie do przedszkola, już przy drzwiach. Taka obiednica, sprawi, że mały uparciuch poczuje, że coś tam uzyskał, a dwu-trzylatki lubią stosować próbę sił. Z takiej wyjdą "z twarzą". 

  • Wybór

Zbuntowane malce lubią mieć wybór. Pokaż więc dziecku zwykłą czapkę i jakąś "niezwykłą", np. z motywem ulubionego bohatera bajki, z uszkami misia, albo przypominającą głowę jednorożca. "Którą wybierasz?". Dziecko zwabione jej urokiem będzie bardziej skore do "rozmów", a możliwość wyboru jeszcze bardziej skłoni je do założenia czapki, która i tak mu się przecież podoba.

Co potrafi 2-letnie dziecko?
  • Zabawa i wygłupy

Dzieci uwielbiają wygłupy. Jeśli więc do ubierania podejdziesz z humorem - np. udając lokaja podającego "wielmożnej/emu pani/panu" kapelusz, lub wejdziesz w rolę sprzedawcy w sklepiej, który podaja "klientowi/klientce" wybraną odzież, uparciuch spasuje i podchwyci tą zabawę z entuzjazmem. 

Dowiedz się: Co zrobić, gdy dziecko przemarznie na spacerze?

  • Plan awaryjny

Jeśli masz w domu wyjątkowo trudny przypadek, staraj się zawsze mieć różne nakrycia głowy - bawełnianą chustkę, czapkę z daszkiem, kapelusz z rondem - możliwość wyboru w nagłym ataku złego nastroju często działa. Dobrze jest też nastawić się na dawanie dobrego przykłądu. Sama załóż nakrycie głowy pokazując dziecku, że tak robią rozsądne, dorosłe osoby.  

Przeczytaj: Jak ubierać dziecko jesienią: praktyczna baza ubraniowa

Część pomysłów i inspiracji zaczerpnięta z książki "Jak przechytrzyć dziecko?"