Czy urodzisz o czasie? Wiemy, kiedy powinnaś być najbardziej czujna

2022-08-01 10:22

Czy wyznaczony termin porodu w twoim wypadku się sprawdzi? Wiemy, że niepewność ostatnich tygodni przed porodem jest ciężka do zniesienia, dlatego szukamy odpowiedzi na to pytanie.

termin porodu
Autor: Getty Images Czy wyznaczony termin porodu w twoim wypadku się sprawdzi?

Termin porodu to szacunkowa data urodzenia dziecka. Ciąża trwa średnio 40 tygodni (lub 280 dni), począwszy od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Warto jednak pamiętać, że jest to długość uśredniona. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określa naturalną długość ciąży na 37 do 42 tygodnie.

Czy da się dokładniej przewidzieć datę porodu?

Dowiedz się także: Ciąża przenoszona - co robić, gdy dziecko nie chce przyjść na świat?

Najważniejsze rzeczy do zrobienia przed porodem

Jak to jest z tym terminem porodu?

Choć naturalna długość ciąży może wahać się aż o 5 tygodni, to jednak poszczególne terminy, są konkretnie określane przez lekarzy:

  • Dzieci urodzone przed terminem rodzą się między 37 tygodniem 0 dni a 38 tygodniem 6 dni
  • Dzieci urodzone o czasie rodzą się między 39 tygodniem 0 dni a 40 tygodniem 6 dni.
  • Dzieci urodzone z opóźnieniem rodzą się między 41 tygodniem 0 dni a 41 tygodniem 6 dni
  • Dzieci urodzone po terminie rodzą się w wieku 42 tygodni i 0 dni lub później

Jak dokładniej określić termin porodu?

Planowany termin porodu - czyli ten wyznaczony na podstawie daty ostatniej miesiączki, zmienia się wraz z rutynowymi badaniami USG przypadającymi w konkretnych tygodniach ciąży. Wtedy to, zgodnie z pomiarami wyliczany jest termin porodu w odniesieniu do rozwoju dziecka. 

Zgodnie z danymi medycznymi, to ultrasonografia pierwszego trymestru jest najdokładniejsza dla datowania ciąży. Właśnie do terminów z USG można mieć największe zaufanie. 

W badaniu z 2013 roku naukowcy pogrupowali USG według daty ich wykonania: <7 tygodni, 7-10 tygodni, 11-14 tygodni, 14-19 tygodni i 20-27 tygodni (Khambalia et al., 2013).

Autorzy stwierdzili, że najdokładniejszy czas wykonania USG w celu określenia wieku ciążowego to 11-14 tygodni. Około 68% osób urodziło ±11 dni od przewidywanego terminu porodu obliczonego za pomocą USG w 11-14 tygodniu. Był to dokładniejszy wynik niż jakiekolwiek inne badanie ultrasonograficzne i dokładniejszy niż wyliczenia na podstawie ostatniej miesiączki.

Dokładność USG uległa znacznemu zmniejszeniu po około 20 tygodniach. Wykorzystanie szacowanego terminu porodu z LMP lub USG w 20-27 tygodniu doprowadziło do wyższego odsetka porodów przed- i po terminie.

Ultradźwięki w trzecim trymestrze nie są tak dokładne, ponieważ mierzą rozmiar dziecka i porównują je z dzieckiem o „standardowej” wielkości, a to może prowadzić do znaczących błędów w ocenie wieku ciąży. Wszystkie dzieci są mniej więcej tego samego rozmiaru we wczesnym okresie ciąży. Ale jeśli twoje dziecko będzie większe niż przeciętne, będzie postrzegane jako „donoszone” po wykonaniu USG, a data porodu zostanie niepotrzebnie przesunięta.

40 tygodni i indukcja porodu  czy to nie błąd?

Według dokładnych badań nad terminami porodu, prawidłowa ciąża może wynosić powyżej 40. tygodni, więc wywoływanie porody przed ukończeniem 41. tygodnia ciąży może być błędne. 

Badanie wykazało, że szacowany termin porodu to 3 do 5 dni PO 40. tygodniu.

Naukowcy przyjrzeli się ciążom 1514 zdrowych kobiet, których szacowane terminy porodu, obliczone do pierwszego dnia ostatniej miesiączki, były idealnie dopasowane do szacowanych terminów porodu z badania USG pierwszego trymestru (Smith, 2001).

Naukowcy odkryli, że 50% wszystkich kobiet, które rodziły po raz pierwszy, rodziło do 40 tygodnia i 5 dnia, a 75% do 41 tygodnia i 2 dni.

Tymczasem 50% wszystkich kobiet, które rodziły przynajmniej raz wcześniej, rodziło do 40 tygodnia i 3 dnia, a 75% do 41 tygodnia.

Badanie to potwierdza wcześniejsze przypuszczenia naukowców, że tradycyjna "szacowana długość ciąży” wynoszącs 40 tygodni byłs błędns!

Rzeczywista ciąża była o około 5 dni dłuższa niż tradycyjny termin porodu.

Jaka jest szansa, że urodzisz o czasie?

Według statystyk, niestety nie ma co za bardzo przywiązywać się do umownego terminu porodu. Tylko 5 procent dzieci rodzi się w wyznaczonym dniu. Czy zatem termin porodu to niewiadoma?

Nie do końca. Większość dzieci rodzi się w terminie oddalonym o 10 dni od planowanej daty porodu. Ujmując to dokładniej, może to być do 10 dni przed tym terminem i do 10 po tym terminie.

Jeśli więc bardzo chcesz wiedzieć, kiedy mniej więcej być w gotowości, to mamy odpowiedź - jest to tylko lub aż 20 dni, z największym prawdopodobieństwem urodzenia. 

Zobacz też: Torba czy walizka do szpitala? Szukamy tych praktycznych i zgodnych z wymogami

Termin porodu - od ostatniej miesiączki, czy od owulacji?

W 2013 r. naukowcy zbadali 125 zdrowych kobiet. Było to o wiele mniejsza ilość niż w poprzednim badaniu, jednak uznaje się je za równie ważne, ponieważ badacze śledzili uczestników jeszcze przed poczęciem i codziennie mierzyli ich hormony przez sześć miesięcy. (Jukic i in., 2013).

Oznacza to, że badacze znali dokładne dni, w których uczestniczki miały owulację, poczęły, a nawet w jakim momencie nastąpiła implantacja!

Jaka była więc średnia długość ciąży w tym badaniu?

Po wykluczeniu kobiet, które miały przedwczesny poród lub schorzenia związane z ciążą, końcowa próba 113 kobiet miała medianę czasu od owulacji do porodu wynoszącą 268 dni (38 tygodni, 2 dni po owulacji).

Mediana czasu od pierwszego dnia ostatniej miesiączki do porodu wyniosła 285 dni (lub 40 tygodni, 5 dni po ostatniej miesiączce).

Długość ciąży wahała się od 36 tygodni i 6 dni do 45 tygodni i 6 dni po ostatniej miesiączce. 45 tygodni i 6 dni brzmi naprawdę długo… ale ta konkretna osoba faktycznie urodziła 40 tygodni i 4 dni po owulacji. Jej owulacja nie pasowała do normalnego wzorca, więc wiemy, że jej termin porodu wyliczony z miesiączki nie był dokładny.

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć: