Torba czy walizka do szpitala? Szukamy tych praktycznych i zgodnych z wymogami

2022-02-10 12:07

Dobra torba do szpitala pozwoli usprawnić przyjęcie na oddział położniczy, a później podniesie komfort połogu i opieki nad maleństwem. Przemyślany wybór sprawi, że przyda się także w późniejszym życiu rodzinnym z niemowlakiem. Jakiej torby do szpitala szukać?

Torba do szpitala – jaką kupić?
Autor: Getty images Szukamy praktycznych, ładnych i zgodnych z wymogami toreb do szpitala

Torbę do szpitala warto spakować już w 7. miesiącu ciąży. Nigdy nie wiadomo, kiedy poród się zacznie. Zdarzają się też fałszywe alarmy, albo chwilowe pobyty na oddziale patologii ciąży w celu pogłębionych badań czy obserwacji.

Warto więc odpowiednio wcześnie wybrać dobrą torbę do szpitala i zacząć gromadzić szpitalną wyprawkę dla mamy i dziecka. Jaka powinna być właściwa torba do szpitala?

Spis treści

  1. Jaka torba do szpitala - miękka torba czy plastikowa walizka?
  2. Torba do szpitala – jaka jest praktyczna?
  3. Nasz przegląd toreb do szpitala

Jaka torba do szpitala - miękka torba czy plastikowa walizka?

Tradycyjnie szpitale zalecały kupno dwóch miękkich toreb do szpitala – dla matki i dla dziecka. Dwóch, bo rzeczy nie będą się mieszać w razie dłuższego pobytu na oddziale, a to higieniczne i praktyczne. Miękkich z kolei dlatego, że łatwiej je gdzieś „upchnąć” w ciasnych salach szpitalnych.

Teraz, w związku z pandemią, wiele oddziałów położniczych ma własne kryteria przyjmowania rodzących. Niekiedy zaleca się spakowanie w jedną dużą torbę, bo nie dozwolone jest donoszenie rzeczy przez członków rodziny. Czasem też szpitale wymagają twardych, najlepiej plastikowych walizek, które łatwo zdezynfekować.

To, jaką torbę przygotować sprawdzisz na stronie internetowej wybranego przez siebie szpitala. Często młode mamy są też o tym informowane podczas zajęć przyszpitalnej szkoły rodzenia.

Z praktycznego punktu widzenia, miękka torba rzeczywiście jest łatwiejsza do schowania, np. pod łóżkiem czy w szafce. W takiej torbie łatwiej też utrzymać porządek. W sztywnych walizkach z plastiku, jeśli nie są wypełnione po brzegi, ubrania przesuwają się w czasie zmiany położenia walizki z pionu do poziomu i odwrotnie. Z drugiej strony takich walizek nie trzeba nosić, ponieważ mają zwykle kółka.

Czytaj również: Co spakować do szpitala? Podpowiadamy, co naprawdę warto zabrać do szpitala na poród?

5 błędów, których nie wolno ci popełnić na porodówce

Czy przed porodem szpital wykonuje test na COVID?

Torba do szpitala – jaka jest praktyczna?

Niezależnie od wymogów, jakie określa szpital, są pewne kwestie, które podniosą komfort pobytu w szpitalu, jak i estetykę bagażu. Przemyślany wybór sprawi, że torba do szpitala przyda się później podczas mniejszych i większych podróży z dzieckiem albo w formie torby do wózka. Co jest istotne?

  • Ilość przegródek i kosmetyczek w zestawie. Czasami wydaje się, że torba jest droga, ale gdy policzymy, ile ma „w cenie” okazuje się, że wychodzi niezwykle tanio. A dodatkowe przegródki, etui i kosmetyczki to rzecz niezbędna do organizacji nie tylko w szpitalu, ale i w dalszym życiu z maluchem. Warto na to też zwrócić uwagę, jeśli szpital wymaga, by wszystko zapakować w jeden bagaż. Torba z przegródkami albo dwukomorowa walizka z organizerem w środku będzie wtedy jedynym możliwym sposobem na uporządkowanie rzeczy.
  • Zewnętrzna, zapinana przegroda. Potrzebna będzie chociaż jedna. To niezbędne, bo pod ręką musisz mieć dokumenty i zestaw badań.
  • Dobra wielkość. Nie można przesadzić z rozmiarem torby. Pakujesz się tylko na kilka dni, więc jeśli musisz mieć jedną dużą torbę, wystarczy taka 60-70 litrowa, a jeśli dwie - kup mniejsze 30-40 litrowe (taką pojemność mają walizki tzw. samolotowe, czyli dopuszczalne jako bagaż podręczny podczas lotów.
  • Ciemny kolor i łatwy w czyszczeniu materiał. To rzecz istotna może nie tyle w szpitalu, ale w dalszym korzystaniu z torby. A przecież nie kupujemy jej na jeden raz, dobrze, aby była praktyczna na przyszłość. W życiu z maluchem nie będzie czasu na zastanawianie się, gdzie postawić torbę, aby się nie zabrudziła ani tym bardziej, aby ją ciągle prać. Dobry materiał oprócz tego przedłuży jej trwałość. Zrezygnujmy z pięknych, naturalnych materiałów, które łatwo się niszczą, lepiej postawić na trwały i niezniszczalny poliester.
  • Kółka i wygodna rączka - obecnie w szpitalach rodząca zostawiana jest przez męża na izbie przyjęć - z powodu pandemii nie wszystkie szpitale wznowiły porody rodzinne. Dlatego wygodniej jest, jeśli walizka lub torba do szpitala będzie  miała kółeczka, które pomogą przyszłej mamie dotrzeć na porodówkę bez konieczności dźwigania bagaży. Kółka przydadzą się również potem, już po porodzie w przesuwanie walizki np. na czas sprzątania sali czy wyjmowania rzeczy.

Nasz przegląd toreb do szpitala

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza