Czy w Polsce wróci refundacja in vitro? Obywatelski projekt niedługo trafi do Sejmu

2022-09-29 10:37

W poniedziałek w Senacie odbyła się konferencja prasowa, na której politycy PO oraz członkowie i członkinie Komitetu Inicjatywy Obywatelskiej „Tak dla In Vitro” zapowiedzieli skierowanie do Sejmu obywatelskiego projektu dotyczącego refundacji procedury in vitro. Wiceprzewodniczącą Komitetu jest Małgorzata Rozenek-Majdan, która obiecuje: „Zrobię wszystko co w mojej mocy, aby refundacja powróciła”.

Czy w Polsce wróci refundacja in vitro? Obywatelski projekt niedługo trafi do Sejmu
Autor: Getty images Czy w Polsce wróci refundacja in vitro? Obywatelski projekt niedługo trafi do Sejmu

„Dziś złożyliśmy zawiadomienie do Marszałek Sejmu o utworzeniu Komitetu Inicjatywy Obywatelskiej – w ciągu 14 dni otrzymamy odpowiedź, czy wszystkie wymagania formalne zostały spełnione. Po otrzymaniu zgody będziemy mogli zbierać podpisy – mamy 3 miesiące, żeby zebrać ich co najmniej 100 000” – poinformowała w poniedziałek Małgorzata Rozenek-Majdan w mediach społecznościowych.

Przeczytaj: Nieudane in vitro. Ile razy można podchodzić do zapłodnienia in vitro?

Tusk wzruszył się na spotkaniu z wyborcami. Chodzi o in vitro

„In vitro - to się wam po prostu należy”

Projekt zakłada refundację procedury in vitro dla par, które wykażą 12-miesięczny bezskuteczny okres leczenia bezpłodności. Ministerstwo Zdrowia miałoby do dyspozycji 500 ml zł na realizację tego projektu.

„Cieszę się, że znalazłam osoby dookoła siebie, z którymi wspólnie będziemy walczyć o lepsze jutro dla wszystkich, dla których in vitro jest spełnieniem marzeń o rodzicielskiej miłości” – napisała Małgorzata Rozenek-Majdan.

Jak podkreśla wiceprzewodniczącą Komitetu „Tak dla In Vitro” usłyszenie diagnozy, która staje na drodze spełnienia marzeń o rodzicielstwie to bolesny moment.

„Jeszcze bardziej bolesny, kiedy uświadomimy sobie, że z leczeniem jesteśmy zostawieni sami sobie. Moment, w którym zdajemy sobie sprawę, że istnieją skuteczne i sprawdzone sposoby leczenia, tylko nas po prostu na to nie stać jest dramatem i dla pary i dla jednostki. Liczę, że wspólnie uda nam się to zmienić. In vitro - to się Wam po prostu należy!” - zapowiedziała Małgorzata Rozenek-Majdan.

Wstrzymanie programu rządowej refundacji in vitro

Program rządowej refundacji in vitro dzięki któremu urodziło się ponad 22 000 dzieci istniał w latach 2013-2016. Teraz - po sześciu latach, odkąd Polacy stracili dostęp do refundacji skutecznych metod leczenia niepłodności, członkowie Komitetu Inicjatywy Obywatelskiej będą walczyć o jej przywrócenie.

Czekamy zatem na odpowiedź z Sejmu i sygnał, że rusza zbieranie podpisów pod projektem. Trzymamy kciuki za jego powodzenie.

Przeczytaj: Naprotechnologia a in vitro: czym się różnią?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza