Depresja matki ma różne oblicza. Ta mama pokazała, że nie zawsze jest widoczna

2023-05-15 13:41

Depresję często bardzo trudno rozpoznać. Potrafi bowiem doskonale się kamuflować. Niekiedy nawet bliscy mogą nie zauważyć pierwszych sygnałów depresji matki. Ta mama pokazała, jak wyglądają różne objawy tej choroby.

Mama z niemowlęciem na rękach
Autor: Getti Images Depresja ma różne oblicza. Ta mama pokazała, że choroba ta to nie tylko łzy i smutek

Depresja, według Światowej Organizacji Zdrowia, może niedługo okazać się jedną z najczęstszych chorób, z którymi muszą się zmierzyć pacjenci. Świadomość na temat depresji jest coraz większa, ale wciąż zdarza, że choroba ta niczym kameleon przybiera różne oblicza. Osoba chora nie zawsze daje po sobie poznać, że  dzieje się z nią coś niepokojącego.

Jess jest mamą dwójki dzieci i na swoim profilu na Facebooku @Avocadii726 pokazała, jak może wyglądać depresja matki. Podzieliła się tym, bo sama przez to przechodzi i wciąż ma wrażenie, że za mało się o tym mówi.

Zobacz także: Nie przegap tych sygnałów. Oto 6 oznak, które wskazują, że możesz mieć depresję ciążową

Poradnik Zdrowie: depresja a uwarunkowania genetyczne i socjologiczne

Przyczyny depresji

Depresja dotyka osób w każdym wieku. Starszych, młodszych, a także dzieci i młodzieży. Najczęściej dotyka jednak osób w wieku od 20 do 40 lat. Częściej także na depresję chorują kobiety. Przyczyn depresji jest naprawdę bardzo dużo. Specjaliści podkreślają, że ryzyko depresji wzrasta, jeżeli w rodzinie były już wcześniej takie przypadku.

Depresja może się pojawić w sytuacjach związanych z przykrymi wydarzeniami, takimi jak:

  • śmierć bliskiej osoby
  • utrata pracy
  • rozstanie
  • zmiana szkoły, pracy lub przeprowadzka
  • problemy finansowe.

Depresja może się również rozwinąć, gdy zmagamy się z inną chorobą przewlekłą.

Depresja matki, której nie widać

Depresja potrafi się kamuflować. Niekiedy nawet ciężko pomyśleć, że kobieta głęboko coś przeżywa, bo na pierwszy rzut oka wydaje nam się, że doskonale sobie radzi i wszystko jest w porządku.

Jess pokazuje, że oblicza depresji to także widok, gdy ciągle się uśmiecha. Nosi na rękach niemowlę i wydaje się taka radosna. Wszelkie uroczystości świętuje z uśmiechem, w towarzystwie najbliższych wygląda, jakby miała ogromne szczęście, mając idealną rodzinę i wspaniałego partnera.

Ciągle w drodze, uprawiająca jakiś sport lub zwiedzająca świat. Opiekująca się dziećmi i wszystkimi, którzy wokół niej tej opieki potrzebują. Pod tym pozornym uśmiechem i poczuciu, że wszystko jest w porządku, kryje się ogromny ból i żal.

Kobita z dzieckiem na łodzi
Autor: Facebook/@Avocadii726 Oblicza depresji

Depresja matki – oblicza smutku

Jess wyznała, że depresja to także ciągłe poczucie zmęczenia, brak chęci na cokolwiek i przesiadywanie na kanapie.  Depresji może towarzyszyć wyczerpanie, ale także przytłoczenie codziennymi obowiązkami.

Depresja matki to poczucie osamotnienia i odizolowania nawet wtedy, gdy nie jest to prawdą. Łzy i uczucie, że wszystko, co robi to jedna wielka porażka, bycie niewystarczająco dobrą mamą i poczucie bezwartościowości.

Swój film kończy jednak słowami  „Nie jesteś sama”.

Pełne nagranie dostępne TUTAJ.

Czytaj także: Depresja u dzieci – objawy. 5 sygnałów, które świadczą o depresji dziecka

"Weź się w garść" - nie pomaga, lecz szkodzi. Jak wspierać kobietę z depresją poporodową lub po stracie dziecka?

Płacząca mama
Autor: Facebook/@Avocadii726 Różne oblicza depresji matki
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza