Depresja u dzieci – objawy. 5 sygnałów, które świadczą o depresji dziecka

2020-01-13 14:27

Depresja u dzieci, wbrew obiegowym opiniom, choroba wcale nie rzadka. Jakie są objawy depresji u dziecka? Oto 5 sygnałów, które powinny wzbudzić twoją czujność.

Objawy DEPRESJI U DZIECKA: 5 sygnałów, które świadczą o depresji dziecka
Autor: mjakmama24.pl Depresja u dzieci jest częstym zjawiskiem

Depresja u dzieci to szok dla rodziców, którzy starają się przecież robić wszystko, żeby ich pociecha była szczęśliwa. Mogłoby się wydawać, że dzieciństwo to najwspanialszy okres w życiu każdego człowieka - przepełniony nieustanną zabawą i beztroską. Okazuje się jednak, że nie zawsze tak jest i wbrew pozorom dzieci mogą cierpieć na zaburzenia depresyjne. 

Powody depresji u dzieci są różne i często nie mają związku z domem. Mogą być wywołane problemami rodzinnymi, np. rozwodem rodziców lub śmiercią ukochanej babci, ale mogą też być skutkiem przemocy w szkole, molestowania czy zażywania środków psychoaktywnych.

Częstym źródłem depresji dziecięcej jest zwykły brak słońca spowodowany brakiem światła słonecznego i rozregulowaniem okołodobowego rytmu snu i czuwania - to tzw. depresja sezonowa. Według statystyk, takie sezonowe obniżenie nastroju dopada 1 proc. dzieci we wczesnych okresach szkolnych i 5 proc. diagnozuje się u dzieci starszych. Zdarza się, że depresja spowodowana jest chorobą, niepełnosprawnością.

Warto wiedzieć, że depresja to choroba złożona i może zacząć się od całkiem niepozornych sygnałów. Ważne jest jednak, żeby w porę zauważyć problem i leczyć depresję u dziecka.Jakie są objawy depresji u dzieci?

Zobacz: Terapia poznawczo-behawioralna: założenia, techniki, zastosowanie

Anoreksja (jadłowstręt psychiczny) - objawy, leczenie i możliwe powikłania

Psychiatra dziecięcy: czym się zajmuje psychiatra dla dzieci?

Depresja u dzieci: 5 niepokojących sygnałów

Dzieci cierpiące na depresję zaczynają zachowywać się inaczej niż dotąd. Maluchy rzadko okazują smutek, typowe za to dla depresji dziecięcej mogą być objawy psychosomatyczne: ból głowy, brzucha, bez konkretnego powodu, brak apetytu. Maluchy z depresją są marudne, czasem agresywne, zdekoncentrowane, co jednak jest typowe również dla zdrowych dzieci. 

Dziecko ma kłopoty z zasypianiem lub stałą potrzebę snu, nie przybiera na wadze zgodnie z normami, zaczyna się gorzej uczyć, obwinia się o różne rzeczy.  Oto charakterystyczne objawy, które powinny zwrócić uwagę rodzica.

Czytaj o najczęstszych objawach w galerii poniżej

Czytaj: Depresja młodzieńcza - jak objawia się depresja i jak pomóc choremu dziecku?

Narkotyki wśród młodzieży. Przyczyny, postępowanie i pomoc dzieciom uzależnionym od narkotyków