Dietetyczka punktuje produkty zakazane w diecie niemowląt. Ile z nich znacie?

2022-11-18 14:25

Dietetyczka Kinga Laszuk w jednym ze swoich postów na Instagramie przypomina rodzicom listę produktów przeciwwskazanych w diecie dzieci do pierwszego roku życia. Wyjaśnia przy tym, dlaczego powinniśmy ich unikać w tym wczesnym okresie rozwoju. To lektura obowiązkowa, każdego rodzica, który mierzy się właśnie z tematem rozszerzania diety swojego maleństwa.

Dietetyczka punktuje produkty zakazane niemowlętom. Niby je znamy, ale nie wiemy dlaczego ich nie podawać
Autor: Getty images Dietetyczka punktuje produkty zakazane niemowlętom. Niby je znamy, ale nie wiemy dlaczego ich nie podawać

Choć większość z podanych przez Kingę Laszuk zakazanych produktów jest doskonale znana rodzicom, to warto ją sobie jeszcze raz powtórzyć i konsekwentnie jej przestrzegać, nawet gdy otoczenie namawia cię do złamania dietetycznych zasad mówiąc „Dajesz dziecku taką zupkę bez smaku? Tobie z pewnością by nie smakowało”. Po przeczytaniu poniższych wytycznych wraz z wyjaśnieniami, będziesz miała argumenty, które w takich sytuacjach będziesz mogła wyłożyć sceptykom.

Przeczytaj także: Rozszerzanie diety niemowlaka - 7 najczęstszych błędów

Rozszerzanie diety niemowlęcia okiem lekarza

Na czarnej liście produktów zakazanych niemowlętom dietetyczki (nie licząc oczywistych: soli, cukru i słodzików) znalazły się:

#1 Miód

Może zawierać bakterie Clostridium Botulinum, wywołując botulizm niemowlęcy. Bakterie te są niebezpieczne dla niemowląt, ze względu na ich nie rozwinięty jeszcze układ odpornościowy. Bezpieczny po pierwszym roku życia.

#2 Surowe jaja

Nie wprowadzamy ich przed pierwszym rokiem życia ze względu na ryzyko zatrucia Salmonellą. Całkowicie ścięte jaja podawaj od początku rozszerzania diety.

#3 Grzyby leśne

Nie podajemy do 12 roku życia ze względu duże na ryzyko, które może być fatalne w skutkach. Pieczarki, boczniaki i inne grzyby hodowlane można podawać od początku rozszerzania diety.

#4 Mleko owcze i kozie

Nie podajemy do picia ani jako składnik dań ze względu na bardzo duże, niekiedy niebezpieczne stężenie soli mineralnych.

#5 Wędliny i podroby

Nie zaleca się podawania wędlin, podrobów i przetworów mięsnych przed 3 rokiem życia (w tym kiełbasy, wędzonki, pasztety, parówki).

#6 Napój ryżowy

Nieorganiczny arsen zawarty w napojach ryżowych jest uważany za związek o działaniu kancerogennym, dlatego nie poleca się podawania go niemowlętom i małym dzieciom.

#7 Koper włoski

Unikamy podawania go do 4. roku życia (zarówno naparów jak i olejków). Zawiera estragol, związek uznawany za toksyczny i kancerogenny.

#8 Mleko i napoje roślinne

Można podawać jako składnik dań, nie podajemy do picia, nie zastępujemy nimi mm ani mleka kobiecego do 1. roku życia.

Więcej produktów z listy tej listy oraz dużo fachowej dietetycznej wiedzy znajdziecie w poście Kingi Laszuk oraz na jej instagramowym profilu @misjadietetyk.

Polecamy także: Każdy rodzic musi z tym się zmierzyć: jak rozszerzać dietę miesiąc po miesiącu?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza