Dietetyczka punktuje produkty zakazane w diecie niemowląt. Ile z nich znacie?

2022-11-18 14:25

Dietetyczka Kinga Laszuk w jednym ze swoich postów na Instagramie przypomina rodzicom listę produktów przeciwwskazanych w diecie dzieci do pierwszego roku życia. Wyjaśnia przy tym, dlaczego powinniśmy ich unikać w tym wczesnym okresie rozwoju. To lektura obowiązkowa, każdego rodzica, który mierzy się właśnie z tematem rozszerzania diety swojego maleństwa.

Dietetyczka punktuje produkty zakazane niemowlętom. Niby je znamy, ale nie wiemy dlaczego ich nie podawać
Autor: Getty images Dietetyczka punktuje produkty zakazane niemowlętom. Niby je znamy, ale nie wiemy dlaczego ich nie podawać

Choć większość z podanych przez Kingę Laszuk zakazanych produktów jest doskonale znana rodzicom, to warto ją sobie jeszcze raz powtórzyć i konsekwentnie jej przestrzegać, nawet gdy otoczenie namawia cię do złamania dietetycznych zasad mówiąc „Dajesz dziecku taką zupkę bez smaku? Tobie z pewnością by nie smakowało”. Po przeczytaniu poniższych wytycznych wraz z wyjaśnieniami, będziesz miała argumenty, które w takich sytuacjach będziesz mogła wyłożyć sceptykom.

Przeczytaj także: Rozszerzanie diety niemowlaka - 7 najczęstszych błędów

Rozszerzanie diety niemowlęcia okiem lekarza

Na czarnej liście produktów zakazanych niemowlętom dietetyczki (nie licząc oczywistych: soli, cukru i słodzików) znalazły się:

#1 Miód

Może zawierać bakterie Clostridium Botulinum, wywołując botulizm niemowlęcy. Bakterie te są niebezpieczne dla niemowląt, ze względu na ich nie rozwinięty jeszcze układ odpornościowy. Bezpieczny po pierwszym roku życia.

#2 Surowe jaja

Nie wprowadzamy ich przed pierwszym rokiem życia ze względu na ryzyko zatrucia Salmonellą. Całkowicie ścięte jaja podawaj od początku rozszerzania diety.

#3 Grzyby leśne

Nie podajemy do 12 roku życia ze względu duże na ryzyko, które może być fatalne w skutkach. Pieczarki, boczniaki i inne grzyby hodowlane można podawać od początku rozszerzania diety.

#4 Mleko owcze i kozie

Nie podajemy do picia ani jako składnik dań ze względu na bardzo duże, niekiedy niebezpieczne stężenie soli mineralnych.

#5 Wędliny i podroby

Nie zaleca się podawania wędlin, podrobów i przetworów mięsnych przed 3 rokiem życia (w tym kiełbasy, wędzonki, pasztety, parówki).

#6 Napój ryżowy

Nieorganiczny arsen zawarty w napojach ryżowych jest uważany za związek o działaniu kancerogennym, dlatego nie poleca się podawania go niemowlętom i małym dzieciom.

#7 Koper włoski

Unikamy podawania go do 4. roku życia (zarówno naparów jak i olejków). Zawiera estragol, związek uznawany za toksyczny i kancerogenny.

#8 Mleko i napoje roślinne

Można podawać jako składnik dań, nie podajemy do picia, nie zastępujemy nimi mm ani mleka kobiecego do 1. roku życia.

Więcej produktów z listy tej listy oraz dużo fachowej dietetycznej wiedzy znajdziecie w poście Kingi Laszuk oraz na jej instagramowym profilu @misjadietetyk.

Polecamy także: Każdy rodzic musi z tym się zmierzyć: jak rozszerzać dietę miesiąc po miesiącu?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza