Doświadczyła 4 poronień, teraz czeka na całą gromadkę. Taka ciąża zdarza się raz na 10 mln przypadków

2022-07-07 10:02

Ashley Ness zdążyła się już przyzwyczaić, że będzie mamą tylko jednego dziecka. Po 4 poronieniach przestała już starać się o kolejną pociechę. Kiedy więc udała się na kontrolną wizytę do swojego ginekologa, by przedłużyć receptę na tabletki antykoncepcyjne, wiadomość o ciąży totalnie ją zaskoczyła. Ale to nie była jedyna niespodzianka. Okazało się, że kobieta jest w podwójnej ciąży bliźniaczej – urodzi dwie pary identycznych bliźniąt.

Taka ciąża zdarza się raz na 10 mln przypadków
Autor: Instagram/@thec_squad2022 Taka ciąża zdarza się raz na 10 mln przypadków

35-letnia Ashley Ness o swojej nietypowej ciąży dowiedziała się podczas rutynowego badania USG. Na monitorze zauważyła, że spodziewa się nie jednego dziecka. Wprost zapytała techniczkę, która wykonywała badanie, czy będzie miała bliźniaki, ale ta jej nie odpowiedziała na pytanie. Kobieta wyszła nagle z gabinetu. Gdy wróciła poprosiła 35-latkę, by ta na razie nie mówiła nikomu, że spodziewa się bliźniaków.

Gadaj Zdrów: Poronienie dotyka co 10. kobiety, a wciąż jest tabu. "Nie ma empatii, nie ma wsparcia"

Ciąża, która zdarza się raz na 10 mln przypadków

Okazało się, że Ashley urodzi nie dwoje, ale czworo wyjątkowych dzieci. W dwóch workach owodniowych znajdowało się po dwoje identycznych bliźniąt.

"Taka sytuacja to rzadkość. Zdarza się raz na 10 mln przypadków. Gdyby Ness grała na loterii, byłaby bardzo bogata, bo to jak »trafienie« szóstki w totka" – powiedziała dr Ahmet Baschat, dyrektorka Centrum Terapii Płodu.

Do podwójnej jednojajowej ciąży bliźniaczej dochodzi wtedy, gdy dwie komórki jajowe zostaną zapłodnione dokładnie w tym samym czasie, po czym obie ponownie się podzielą.

Poczwórna ciąża po 4 poronieniach

Ashley jest mamą 5-letniej córki. Przez lata starała się o kolejne dziecko, doświadczając po drodze aż 4 poronień. Wiadomość o ciąży przyszła do niej w momencie, kiedy już pogodziła się z myślą, że już więcej dzieci nie urodzi. Zresztą z obecnym partnerem oprócz swojej córki, wychowuje także jego dwóch synów z poprzedniego związku.

"W pewnym sensie zaakceptowałam to, że zostałam pobłogosławiona jednym dzieckiem i przyjęłam chłopców jak swoje dzieci" – powiedziała Ashley w rozmowie z portalem PEOPLE.

Choć podwójna ciąża bliźniacza była dla niej szokiem, to ciąże bliźniacze zarówno w jej rodzinie, jak i rodzinie partnera nie należą do rzadkości. Jej matka miała braci bliźniaków, jej dziadek był bliźniakiem. Matka jej partnera również jest bliźniaczką, a jego siostra urodziła bliźniaki.

Przyjaciele i rodzina starają się pomóc Ashley i jej partnerowi w zgromadzeniu rzeczy i funduszy, które będą niezbędne po pojawieniu się dzieci na świecie. Rozwiązanie lada moment.

Przeczytaj także: Mama wychowuje go jak króla, choć sama jest na zasiłku. Złoty smoczek, kąpiel w mleku i co jeszcze?