Duży brzuch po porodzie? Położna przekonuje: "Nie musisz z nim walczyć"

2022-04-28 12:41

Pamiętasz te zachwyty nad księżną Kate, która po porodzie wyglądała prawie tak, jak w dniu swojego ślubu? Masz doła, że twój brzuch wciąż nie wrócił do formy sprzed porodu? Położna na TikToku wyjaśnia, dlaczego nie powinnaś ulegać presji otoczenia i wstydzić się swego ciała.

Duży brzuch po porodzie?
Autor: Getty images/screen TikTok @drjenniferlincoln Duży brzuch po porodzie? Położna przekonuje: "Nie musisz z nim walczyć"

Dla wielu kobiet wygląd po porodzie stanowi poważny problem. Duży brzuch, który jeszcze przez kilka tygodni nie zmniejsza się i wygląda na ciążowy, choć nie ma w nim już dziecka, to kompleks niejednej świeżo upieczonej mamy.

Dr Jennifer Lincoln, położna popularna na TikToku wyjaśnia, dlaczego nie warto się tym przejmować i dlaczego duży brzuch po porodzie to norma, a nie anomalia, z którą trzeba walczyć. 

Macica zwiększa swoją objętość kilkakrotnie

Jak przekonuje dr Lincoln na filmiku opublikowanym na jej profilu TikTok-owym, macica zdrowej kobiety jest wielkości cytryny. W okresie ciąży narząd ten rośnie, aby móc pomieścić płód, przez co osiąga wielkość podłużnego arbuza. 

Zmianę wielkości macicy przed i w ostatnim tygodniu ciąży doskonale widać na silikonowych modelach, które prezentuje amerykańska położna. I pyta: "Jak można oczekiwać, że wejdziesz w jeansy sprzed ciąży w klika tygodniu porodzie?"

Czytaj równieżBrzuch tuż po porodzie wygląda jak w 2. trymestrze [ZDJĘCIA]

5 sposobów na pozbycie się brzucha po ciąży. Łatwo go zgubisz

Powrót do formy musi potrwać

Macica rośnie (wraz płodem) przez 40 tygodni. Dlaczego większość z nas oczekuje, że proces jej obkurczania, czyli powrotu do poprzednich rozmiarów będzie krótszy? W komentarzu dr Lincoln pisze: „Po wyjęciu łożyska macica zaczyna się kurczyć, wracając do pierwotnego rozmiaru dopiero po około 6 tygodniach”.

Tiktokerka i kobiety komentujące jej film podkreślają, że presja na szybkie zrzucenie brzucha po porodzie lansowana jest przez media i celebrytki. Na szczęście wiele z nich próbuje odcinać się od tego i z dumą pokazuje swoje zmienione ciążą i porodem ciało

Czym jest rozejście się mięśni brzucha po ciąży i jak sobie z tym radzić? M jak mama
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza