Dziecko + pies = mniej problemów wychowawczych. Wyjaśniamy, jak to możliwe

2022-07-18 14:25

Filmów i książek o niezwykłej więzi między dziećmi a psami stworzono już całe mnóstwo. Każdy z nas chyba pamięta chociażby kultową Lassie. Okazuje się, że nie są to jedynie wymysły literackie. Jak udowadniają badania naukowe - dzieci wychowujące się z psami są szczęśliwsze i grzeczniejsze. Na czym polega ten fenomen?

dziecko i pies
Autor: Getty Images Jak pies wpływa na wychowywanie dziecka?

Dorastanie z psem ma pozytywny wpływ na rozwój społeczny i emocjonalny dziecka. Badania opublikowane w czasopiśmie Pediatric Research wykazały, że dzieci z gospodarstw domowych, w których mieszkają psy, były o 23 procent mniej narażone na ogólne problemy z emocjami i interakcjami społecznymi niż dzieci, które nie miały psa. 

Co więcej, inne badania udowadniają, że wychowywanie z psem, pomaga w uczeniu dziecka odpowiedzialności i obowiązkowości, a także zdecydowanie poprawia radzenie sobie ze stresem, przez co pojawia się znacznie mniej problemów wychowawczych. 

Przeczytaj też: 8 historii zwykłych psów, które uratowały dzieciom życie - to najlepsi opiekunowie

Jak przygotować dom na przyjęcie psa? Webinar: Dom przyjazny dla psa. Pies szczęśliwy w domu i na spacerze

Wychowywanie z psem = mniej stresu

Nie od dziś wiadomo, że problemy z radzeniem sobie ze stresem, są jednym z głównych podłoży problemów wychowawczych u dzieci. Jak udowadniają badania, wychowywanie dziecka z psem może być tu niezwykle pomocne. 

Naukowcy z University of Florida odkryli, że psy domowe zapewniają dzieciom kluczowe wsparcie, gdy są zestresowane. W badaniu naukowcy poprosili dzieci o wykonanie wystąpienia publicznego i zadania arytmetycznego, o których wiadomo, że podnoszą poziom hormonu stresu. Dzieci zostały losowo przydzielone do wykonania tych zadań w obecności psa w celu wsparcia psychicznego, w obecności rodzica lub bez żadnego wsparcia. Odkrycia wykazały, że najmniejszy stres wykryto w grupie, która miała ze sobą psa.

Zobacz też: Pies dla dziecka – jaką rasę psa wybrać dla dziecka? Galeria

„Dzieci, które aktywnie namawiały swoje psy, aby przychodziły i były głaskane, miały niższy poziom kortyzolu w porównaniu z dziećmi, które mniej angażowały swoje psy” – odkryli naukowcy.

W innych badaniach, naukowcy udowadniali też, że dzieci śpiące z psami mają mocniejszy, bardziej regenerujący sen i brak problemów z zasypianiem. Sprawdza się także wciąż powtarzana teoria o bezwarunkowej miłości psów. Dzieci, które mają w domu psa, lepiej radzą sobie z problemami w grupie rówieśniczej, a także są mniej skłonne do depresji i obniżonego nastroju. 

Różnice w umiejętnościach społecznych

Podobne badania, tym razem pod kątem umiejętności społecznych, wykonali naukowcy z Uniwersytetu Zachodniej Australii. Jak się okazało, dzieci wychowujące się od wczesnych lat z psami, miały znacznie mniej problemów w przedszkolu i szkole w kwestii nawiązywania i utrzymywania relacji w grupie rówiesniczej. Zgodnie z tymi badaniami, życie w jednym domu z psem, sprawia, że:

  • 23% - o tyle mniej prawdopodobne jest, że dzieci będą mieć problemy z emocjami i interakcjami społecznymi,
  • 34% częściej praktykuje miłe zachowania, takie jak dzielenie się,
  • 30% mniejsza skłomnność do zachowań aspołecznych,
  • 40% mniej prawdopodobne, że będą mieć problemy z interakcją z innymi dziećmi.

Przeczytaj także: Uwaga pies! Jak nauczyć dziecko bezpiecznego zachowania wobec obcych zwierząt?

Psy uczą obowiązkowości i lojalności

„Dla wielu dzieci zwierzęta domowe są źródłem bezwarunkowej miłości i lojalności. Mogą być aktywatorami społecznymi i pomóc uczyć dzieci odpowiedzialności poprzez opiekę opiekę nad swoim zwierzakiem” - skomentował profesor nadzwyczajny Hayley Christian, prowadzący badania.