Dzielny 12-latek uratował życie taty. "Proszę o pomoc!"

2023-07-07 13:25

Niemal każdy 12-latek ma własny telefon, ale czy wie, jak z niego skorzystać, aby wezwać pomóc? Ten chłopak wiedział, dzięki temu jego alarm na 112 uratował jego ojcu życie.

Chłopiec rozmawiający z ojcem
Autor: Getty images Dzielny 12-latek uratował życie taty. "Proszę o pomoc!"

Mieszkaniec Górki Prudnickiej w województwie opolskim, wszedł na dach domu, aby dokonać na nim drobnej naprawy, W niefortunny sposób poślizgnął siei spadł z dużej wysokości. Jedynym świadkiem wypadku był jego 12-letni syn, który natychmiast wezwał pogotowie.  

12-latek wezwał pomoc

"Mój tata spadł z dachu, boli go bok. Proszę o pomoc!" - usłyszał w słuchawce dyspozytor. 12-latek zadzwonił po pomoc i opisał dokładnie, co stało się jego tacie oraz jakie ma obrażenia. Dyspozytor wezwał straż, która  udzieliła mężczyźnie pierwszej pomocy i wezwała śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Tata dzielnego 12-latka został nim przetransportowany do szpitala. 

Czytaj również: Trzylatek uratował mamę dzięki kreskówce. Robił to, co jego ulubione postacie z bajki

10-latek wezwał policję do ojca. Chciał ratować 3-letniego brata

Ucz dziecko, jak wezwać pomocy

Specjaliści podkreślają, że umiejętność wezwania pomocy i zadzwonienia do odpowiednich służb, to ważna umiejętność, którą powinny posiadać wszystkie dzieci. Nie wystarczy tylko zapamiętać numer 112, który jest ogólnopolskim telefonem alarmowym, ale również o posługiwanie się telefonem. Chociaż coraz młodsze dzieci opanowują tę sztukę z doskonałymi rezultatami, to eksperci przypominają, aby nauczyć dziecko, jak wybrać numer na zablokowanej kodem komórce rodzica.

Na telefonach komórkowych istnieje możliwość wybrania numeru alarmowego bez konieczności jego odblokowania, warto pokazać te opcję dziecku. Można też nauczyć je, jak jak wybrać numer głosowo, przy użyciu telefonicznego asystenta np. Siri na iPhonie.   

Pierwsza pomoc u niemowlaka – zachłyśnięcie lub zakrztu