Dziewczynka urodzona z "wiecznym uśmiechem" podbija TikToka. Internauci ją pokochali, choć nie wszyscy

2022-05-30 13:48

Na świecie udokumentowanych jest tylko 14 przypadków, takich jak mała Ayla Summer Mucha. Dziewczynka urodziła się z rzadkim schorzeniem, które sprawia, że jej usta są pogłębione w kierunku policzków. Jej rodzice, Christina i Blaize, stworzyli dziewczynce konto na TikToku chcąc podnieść świadomość społeczeństwa w kwestiach dotyczących dzieci z nietypowymi wadami.

Dziewczynka z permanentnym uśmiechem
Autor: TikTok/ @cristinakylievercher Jak częsta to wada genetyczna?

Rodzice dziewczynki nie ukrywają, że wygląd córki był dla nich ogromnym szokiem. Teraz publikują na TikToku filmiki z kilkumiesięczną Aylą, by zwiększyć świadomość na temat rzadkich przypadków, takich jak ich córki lub podobnych. Większość internautów jest zachwycona dziewczynką i komentuje serdecznie. Pojawiają się jednak także mniej subtelne komentarze. 

Dziewczynka często porównywana jest do filmowego Jokera.

  • Mały Jokerek
  • dziecko Jokera

Na szczęście, takie przypadki to zdecydowana mniejszość wśród odbiorców konta australijskiej rodziny. Większość komentowała pozytywnie, jednak rodzice dziewczynki już usunęli możliwość dodawania opinii pod filmikami.

Przeczytaj: Miał 6 miesięcy, gdy jego mama zrobiła mu pierwszy tatuaż. „Ludzie mówią, że wychowuję go na gangstera”

Spis treści

  1. Lekarze nie byli pewni, co to za schorzenie
  2. "Czy to moja wina?"
  3. Dziewczynkę czeka operacja
Poradnik zdrowie: Wady genetyczne płodu a badania prenatalne

Przeczytaj: Jej rozstępy komentował cały świat. Dziś pozuje w bieliźnie: "Ja i moje poporodowe ciało czujemy się seksi"

Lekarze nie byli pewni, co to za schorzenie

Jak wspomina małżeństwo na swoim TikToku, obydwoje nie mogli się doczekać spotkania ze swoją córeczką, ale podczas cesarskiego cięcia otrzymali szokującą wiadomość, że jej usta nie uformowały się „normalnie”.

U Ayli rozwinęła się obustronna makrostomia, rzadka choroba, w której kąciki ust nie łączą się ze sobą w życiu płodowym, jak to powinno mieć miejsce. Wcześniej, nie zostało to jednak wykryte podczas rutynowych badań USG. W literaturze medycznej odnotowano do tej pory tylko 14 podobnych przypadków. 

Choroba była na tyle rzadka, a świadomość samych medyków na tyle niska, że dopiero kilkanaście godzin po porodzie byli w stanie przedstawić młodym rodzicom diagnozę ich córeczki. 

Przeczytaj też: Nastolatkowie zwyzywali karmiącą mamę. "Co się dzieje z tą młodzieżą?"

"Czy to moja wina?"

Christina w rozmowie z agencją prasową Jam Press wspomina, że długo doszukiwała się winy w sobie, zastanawiała się, co mogła zrobić nie tak w okresie ciąży:

Jedyne, o czym mogłam myśleć jako matka, to czy to moja wina, mimo że byłam tak ostrożna przez całą ciążę. Jednak jej ojciec i ja zostaliśmy upewnieni przez wielu lekarzy po kilku dniach testów genetycznych i skanów, że ten stan jest całkowicie poza naszą kontrolą i nie jest z naszej winy.

Dziewczynka z permanentnym uśmiechem
Autor: TikTok/ @cristinakylievercher

Dziewczynkę czeka operacja

Po długich badaniach lekarze zdiagnozowali u Ayli wrodzoną anomalię, która wpływa na tworzenie się jamy ustnej. 

Oprócz kosmetycznego wyglądu szerokiego uśmiechu, niemowlęta z tą chorobą mogą mieć problemy między innymi z jedzeniem i z samym ssaniem piersi. Z tych względów lekarze zalecają pacjentom z podobną wadą chirurgiczną korektę ust w późniejszym wieku, by usprawnić funkcjonowanie - głównie w kwestii jedzenia i picia. 

Zobacz: Wyjątkowe komunie u celebrytów. Zobacz, jak świętowali Hyży, Kurdej-Szatan i Moro