Dziwna zabawa czy niepokojący objaw? Mama pokazała wczesny sygnał autyzmu u synka

2023-11-13 13:34

Autyzm może objawiać się w przeróżny sposób. Niekiedy jednak dziwna zabawa nie jest dla wszystkich rodziców niepokojącym sygnałem. Mama małego Villego pokazała, jakie wczesne objawy autyzmu towarzyszyły jej synkowi.

Dziecko z autyzmem
Autor: Screen/TikTok/@happy_ville Dziwna zabawa czy niepokojący objaw? Mama pokazała wczesny sygnał autyzmu u synka

Typowe objawy autyzmu najczęściej pojawiają się przed ukończeniem przez dziecko 3. roku życia. Wiedząc jednak, na które objawy szczególnie warto zwrócić uwagę, możemy szybciej wnosić o odpowiednią diagnozę. Dzięki temu rodzic może wcześniej odpowiednio wspierać dziecko.

Vilhelm i jego rodzice pochodzą ze Szwecji. Niedawno usłyszeli, że ich dziś 3-letni chłopiec ma autyzm. Diagnoza się potwierdziła, ale oni już wcześniej zauważyli, że ich dziecko rozwija się inaczej.

Na swoim profilu na TikToku @happy_ville od dłuższego czasu dzielą się spostrzeżeniami i edukują na temat zaburzeń związanych z autyzmem. Opowiadają o postępach małego Villego, terapiach, ale także wczesnych objawach autyzmu, które zauważyli u synka.

Niektóre z nich zaskakują, gdyż często są uważane jako jedynie dziwna zabawa.

Zobacz także: Tak bawią się dzieci z autyzmem. Mama zaobserwowała te objawy u swojej córeczki

Poradnik Zdrowie: Żyję z autyzmem

Czym jest autyzm?

Autyzm nie jest chorobą, a zaburzeniem rozwojowym. Mózg dziecka z autyzmem pracuje w inny sposób. To zaburzenie neurologiczne, które objawia się często problemami w komunikacji, interakcją społeczną i rozwojem intelektualnym.

Według danych autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, a pierwsze objawy są najczęściej zauważane między 2., a 5. rokiem życia. Warto jednak zauważyć, że nie zawsze łatwo rozróżnić problemy behawioralne ze spektrum autyzmu. Jeżeli jednak jakiekolwiek objawy nas niepokoją, warto skonsultować to ze specjalistą.

Ma 3 lata i nie mówi

3-letni Vilhelm nie używa żadnych słów do komunikowania się z otoczeniem. Wykonuje powtarzalne gesty, nietypowe ruchy i dźwięki, ale z jego ust nie wypływają słowa. Mama chłopca wyjaśniła na jednym z nagrań, że powtarzające się zachowania samostymulujące pomagają osobom autystycznym w radzeniu sobie z emocjami. Dzięki nim lepiej zwalczają lęk, złość i podekscytowanie. Mogą szybciej się uspokoić, bo skupiają całą uwagę na tych powtarzalnych ruchach i dźwiękach.

Dziwne zabawy

Nie każde dziecko autystyczne ma takie same objawy. Nie u wszystkich są tak samo nasilone te konkretne zachowania, ale warto zwrócić na nie uwagę. Szczególnie jeżeli są powtarzalne, a dziecko może w taki sposób spędzić cały dzień.

Mama małego Villego zwraca uwagę na objawy, które przez wielu rodziców mogą być uważane za dziwne zabawy. Tylko w przypadku dzieci autystycznych ta powtarzalność jest kluczowa.

Dziwna zabawa, która była objawami autyzmu w przypadku Villego, to:

  • chodzenie do tyłu,
  • zasłanianie twarzy,
  • poszukiwanie bodźców sensorycznych poprzez wyginanie ciała, stawanie na rękach,
  • machanie rączkami,
  • kołysanie się,
  • patrzenie na świat do góry nogami,
  • obracanie przedmiotów,
  • wyginanie palców,
  • ciągłe podskakiwanie.

Mama chłopca zwraca także uwagę w innych nagraniach na takie objawy autyzmu jak kręcenie głową, układanie przedmiotów w linii, sortowanie przedmiotów i nadwrażliwość sensoryczna.

Kobieta podkreśla, że pod słowem autyzm kryje się bardzo wiele różnorodnych zaburzeń. Wczesna diagnoza jest kluczem, aby znaleźć odpowiednie wsparcie dla rozwoju dziecka.

Czytaj także: Boisz się, że to zachowanie malca to objaw autyzmu? Zobacz, kiedy możesz spać spokojnie

Tak może objawiać się autyzm przed 2. urodzinami. Mama podzieliła się wymownym nagraniem

Nasi Partnerzy polecają