Dziwna zabawa czy niepokojący objaw? Mama pokazała wczesny sygnał autyzmu u synka

2023-11-13 13:34

Autyzm może objawiać się w przeróżny sposób. Niekiedy jednak dziwna zabawa nie jest dla wszystkich rodziców niepokojącym sygnałem. Mama małego Villego pokazała, jakie wczesne objawy autyzmu towarzyszyły jej synkowi.

Dziecko z autyzmem
Autor: Screen/TikTok/@happy_ville Dziwna zabawa czy niepokojący objaw? Mama pokazała wczesny sygnał autyzmu u synka

Typowe objawy autyzmu najczęściej pojawiają się przed ukończeniem przez dziecko 3. roku życia. Wiedząc jednak, na które objawy szczególnie warto zwrócić uwagę, możemy szybciej wnosić o odpowiednią diagnozę. Dzięki temu rodzic może wcześniej odpowiednio wspierać dziecko.

Vilhelm i jego rodzice pochodzą ze Szwecji. Niedawno usłyszeli, że ich dziś 3-letni chłopiec ma autyzm. Diagnoza się potwierdziła, ale oni już wcześniej zauważyli, że ich dziecko rozwija się inaczej.

Na swoim profilu na TikToku @happy_ville od dłuższego czasu dzielą się spostrzeżeniami i edukują na temat zaburzeń związanych z autyzmem. Opowiadają o postępach małego Villego, terapiach, ale także wczesnych objawach autyzmu, które zauważyli u synka.

Niektóre z nich zaskakują, gdyż często są uważane jako jedynie dziwna zabawa.

Zobacz także: Tak bawią się dzieci z autyzmem. Mama zaobserwowała te objawy u swojej córeczki

Poradnik Zdrowie: Żyję z autyzmem

Czym jest autyzm?

Autyzm nie jest chorobą, a zaburzeniem rozwojowym. Mózg dziecka z autyzmem pracuje w inny sposób. To zaburzenie neurologiczne, które objawia się często problemami w komunikacji, interakcją społeczną i rozwojem intelektualnym.

Według danych autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, a pierwsze objawy są najczęściej zauważane między 2., a 5. rokiem życia. Warto jednak zauważyć, że nie zawsze łatwo rozróżnić problemy behawioralne ze spektrum autyzmu. Jeżeli jednak jakiekolwiek objawy nas niepokoją, warto skonsultować to ze specjalistą.

Ma 3 lata i nie mówi

3-letni Vilhelm nie używa żadnych słów do komunikowania się z otoczeniem. Wykonuje powtarzalne gesty, nietypowe ruchy i dźwięki, ale z jego ust nie wypływają słowa. Mama chłopca wyjaśniła na jednym z nagrań, że powtarzające się zachowania samostymulujące pomagają osobom autystycznym w radzeniu sobie z emocjami. Dzięki nim lepiej zwalczają lęk, złość i podekscytowanie. Mogą szybciej się uspokoić, bo skupiają całą uwagę na tych powtarzalnych ruchach i dźwiękach.

Dziwne zabawy

Nie każde dziecko autystyczne ma takie same objawy. Nie u wszystkich są tak samo nasilone te konkretne zachowania, ale warto zwrócić na nie uwagę. Szczególnie jeżeli są powtarzalne, a dziecko może w taki sposób spędzić cały dzień.

Mama małego Villego zwraca uwagę na objawy, które przez wielu rodziców mogą być uważane za dziwne zabawy. Tylko w przypadku dzieci autystycznych ta powtarzalność jest kluczowa.

Dziwna zabawa, która była objawami autyzmu w przypadku Villego, to:

  • chodzenie do tyłu,
  • zasłanianie twarzy,
  • poszukiwanie bodźców sensorycznych poprzez wyginanie ciała, stawanie na rękach,
  • machanie rączkami,
  • kołysanie się,
  • patrzenie na świat do góry nogami,
  • obracanie przedmiotów,
  • wyginanie palców,
  • ciągłe podskakiwanie.

Mama chłopca zwraca także uwagę w innych nagraniach na takie objawy autyzmu jak kręcenie głową, układanie przedmiotów w linii, sortowanie przedmiotów i nadwrażliwość sensoryczna.

Kobieta podkreśla, że pod słowem autyzm kryje się bardzo wiele różnorodnych zaburzeń. Wczesna diagnoza jest kluczem, aby znaleźć odpowiednie wsparcie dla rozwoju dziecka.

Czytaj także: Boisz się, że to zachowanie malca to objaw autyzmu? Zobacz, kiedy możesz spać spokojnie

Tak może objawiać się autyzm przed 2. urodzinami. Mama podzieliła się wymownym nagraniem

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza