Ekspert pokazał, co kryje się pod paznokciami dziecka. "To jest naprawdę obrzydliwe"

2023-11-14 11:45

Pewien ekspert postanowił pokazać, co kryje się pod płytką paznokciową dziecka. Jego nagranie miało skłonić rodziców do walki z nawykiem obgryzania paznokci u dzieci. To, co pokazał, wywołało lawinę komentarzy i zszokowało internautów.

Obgryzanie paznokci u dziecka
Autor: Getty Images Obgryzanie paznokci u dziecka to szkodliwy nawyk

Dzieci notorycznie wkładają ręce do buzi, nie patrząc na to, czy są brudne czy czyste. Robią to w domu, w przedszkolu, na placu zabaw. Niektóre mają taki nawyk, inne robią to nieświadomie, gdy się denerwują lub przeżywają duże emocje. Wiele dzieci walczy też z obgryzaniem paznokci, nawykiem, który trudno jest wyplenić.

Poradnik Zdrowie: choroby zakaźne

Co kryje się pod paznokciami dziecka?

Pewien ekspert, prowadzący kanał @microscope666 na Tik Toku, postanowił pokazać, co kryje się pod paznokciami dziecka. Okazuje się, że są tam miliony bakterii i zarazków, które mogą wywołać potencjalną infekcję jamy ustnej, a nawet przewodu pokarmowego. Po włożeniu rąk do buzi, zarazki, które znajdują się na dłoniach, wędrują przez przełyk i wnikają w przewód pokarmowy. Mogą doprowadzić do zaburzenia równowagi w mikroflorze jelitowej i wywołać zakażenie. "Proszę, powstrzymaj dziecko przed obgryzaniem paznokci. Mają tyle brudu" - zaapelował do rodziców ekspert.

Film zaskoczył internautów i wywołał lawinę komentarzy. "To jest naprawdę obrzydliwe" - napisał jeden z internautów. "Chyba po tym nagraniu sam przestanę obgryzać paznokcie" - dodał ktoś inny.

Dlaczego dzieci obgryzają paznokcie?

Nawyk obgryzania paznokci nie jest niczym innym jak reakcją na stres lub silne emocje. Dzieci wrażliwe mogą w ten sposób odreagowywać napięcia, trudne wydarzenia w przedszkolu lub w szkole, problemy w kontaktach z rówieśnikami. Obgryzanie paznokci powinno skłonić rodziców do poszukania przyczyny problemu. Najprawdopodobniej maluch przeżywa jakiś silny stres, z którym nie potrafi sobie poradzić. Szczere rozmowy i okazanie dziecku wsparcia mogą pomóc rozładować napięcia i pozbyć się lęków. To skuteczna droga do zwalczenia szkodliwego nawyku.

Jak pozbyć się nawyku obgryzania paznokci u dziecka?

Wyplenienie nawyku obgryzania paznokci nie jest proste. Rodzice często sięgają po specjalne odżywki do paznokci, które mają gorzki smak, co ma zapobiec wkładaniu rąk do buzi. Oprócz tego warto regularnie obcinać dzieciom paznokcie na krótko, to najlepszy sposób zapobiegania obgryzaniu.

Czytaj: Jak zapobiec wrastaniu paznokci u dzieci?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza