Fala zgonów wśród noworodków. Najpierw Anglia, teraz Francja

2023-06-02 15:57

Francja ostrzega przed zgonami noworodków. Wcześniej informacje w sprawie niepokojących zachorowań noworodków przekazali Brytyjczycy. Przyczyną wzrostu śmiertelności wśród nowo narodzonych dzieci jest mutacja jednego z enterowirusów.

Noworodek
Autor: Getti Images Fala zgonów wśród noworodków. Najpierw Anglia, teraz Francja

Zgodnie z ostrzeżeniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niezwykła fala zgonów wśród noworodków związana z nowym szczepem wirusa wywołała alarm we Francji.

Zmarło już siedmioro dzieci zakażonych wirusem Echowirus-11, a dwoje kolejnych przebywa w szpitalu.

Zobacz także: Infekcje u dzieci – kalendarz dziecięcych infekcji wirusowych

M jak mama: Objawy bostonki

Echowirus zabija noworodki

Echowirus-11 należy do rodziny patogenów zwanych enterowirusami. Patogeny te powodują zwykłe, niegroźne objawy przeziębienia lub grypy u osób dorosłych. Jak się jednak okazuje, mogą być bardzo niebezpieczne dla małych dzieci.

Francuskie Ministerstwo Zdrowia jest szczególnie zaniepokojone szybkim rozwojem choroby i wysokim wskaźnikiem śmiertelności wśród noworodków.

W zeszłym miesiącu alarm podniosła Wielka Brytania. Niezwykłe skupisko enterowirusów doprowadziło do śmierci noworodka, a ośmioro trafiło na intensywną terapię.

Niepokojące zachorowania we Francji

We Francji wykryto już dziewięć przypadków Echowirusa-11 u noworodków od lipca 2022 roku. Trzy z nich wykryto w tym roku. Ośmioro dzieci, u których zdiagnozowano tego wirusa, urodziło się przedwcześnie. Po zakażeniu rozwinęła się ciężka posocznica noworodków, zaburzenia czynności wątroby i niewydolność wielonarządowa. Siedmioro z nich zmarło.

Pierwsze objawy pojawiły się w ciągu tygodnia po porodzie. Specjaliści uważają, że noworodki zaraziły się od swoich matek, połykając płyny ustrojowe podczas porodu. U wszystkich z nich lekarze zdiagnozowali problemy żołądkowo-jelitowe lub gorączkę. Objawy te pojawiły się trzy dni przed porodem lub podczas porodu.

Nowy szczep wirusa

Analiza genetyczna Echowirusa-11 wykazała, że jest to całkowicie nowa wersja wirusa. Nigdy wcześniej nie została zarejestrowana przez światowe organy ds. zdrowia.

Światowa Organizacja Zdrowia nie wyklucza, że nowy szczep jest bardziej śmiercionośny. Potrzeba jednak dalszych badań, które to potwierdzą.

Specjaliści podkreślają, że w leczeniu enterowirusów polega jedynie na zapobieganiu powikłaniom.

Francuskie władze wezwały lekarzy do jeszcze bardziej uważnego obserwowania noworodków, których matki mogą być nosicielami wirusów.

Wcześniej wykryto wirusy w Anglii

Od czerwca 2022 roku do kwietnia 2023 roku w Walii i południowo-zachodniej Anglii wykryto 15 nietypowych przypadków z innymi enterowirusami u noworodków. Dzieci cierpiały z powodu ciężkiego zapalenia mięśnia sercowego.

Testy PCR potwierdziły, że u dziewięciorga dzieci odpowiedzialne za to były enterowirusy typu coxsackie B3 lub B4. Jeden noworodek zmarł, a ośmioro trafiło na intensywną terapię. Dzieci musiały zostać podłączone pod respiratory i otrzymać wsparcie krążeniowe. U dzieci zdiagnozowano również sepsę.

Nie ma informacji na temat sześciu pozostałych noworodków, u których również wykryto niepokojące objawy chorobowe.

WHO uspokaja

WHO uważa, że skupiska w Wielkiej Brytanii i Francji nie są ze sobą powiązane. Podkreślają bowiem, że są to zupełnie inne enterowirusy i uspokajają.

"Na podstawie ograniczonych dostępnych informacji WHO ocenia, że ryzyko dla zdrowia publicznego jest niskie, pomimo niepokojącego wzrostu" – czytamy w raporcie Światowej Organizacji Zdrowia.

Ekspert ds. chorób zakaźnych, Dr Simon Clarke, podkreślił, że przydatne może być badanie kobiet w ciąży pod kątem potencjalnych infekcji wirusowych, które mogą powodować poważne zakażenie u noworodków.

Źródło:

  • who.int
  • dailymail.co.uk

Czytaj także: To najgorszy koszmar rodziców. Odkryto przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej?

Żałoba po dziecku musi trwać jakiś czas. Jak rozmawiać z rodzicami po śmierci dziecka?