Genialna 2-latka została najmłodszym członkiem Mensy. Inteligencją przewyższa 99 proc. rówieśników

2022-07-05 12:37

Choć ma tylko 2-latka, to już potrafi czytać, układać wyrazy z pojedynczych liter i nazywać dinozaury. W testach na inteligencję uzyskała lepsze wyniki niż 99 proc. równolatków. Isla McNabb z Kentucky została właśnie najmłodszym w historii członkiem Mensy – stowarzyszenia, które zrzesza najinteligentniejszych ludzi z całego świata.

Genialna 2-latka została najmłodszym członkiem Mensy. Inteligencją przewyższa 99 proc. rówieśników
Autor: TikTok/@pandiburr Genialna 2-latka została najmłodszym członkiem Mensy. Inteligencją przewyższa 99 proc. rówieśników

Jeszcze przed drugimi urodzinami Isli jej rodzice Amanda i Jason McNabb zauważyli, że dziewczynka wydaje się o wiele bystrzejsza od swoich rówieśników. Potrafiła na długi czas skupiać swoją uwagę, oglądać programy telewizyjne z rodzicami w dużym skupieniu, ale najbardziej zaskoczyła ich, gdy pokazała, że potrafi układać wyrazy i dopasowywać je do właściwych przedmiotów. Pewnego dnia jej rodzice zobaczyli poukładane po całym domu wyrazy z plastikowych literek. Isla prawidłowo podpisała nimi krzesło, maszynę do lodu, miejsce, które zwykle zajmuje mama, a nawet kota.

Przeczytaj: Co to jest inteligencja, skąd się bierze i jak się ją mierzy?

Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki?

Tata dziewczynki: odkrycie „niemal przerażające”

Portal USA Today cytuje ojca dziecka, który określił odkrycie inteligencji małej córki jako "niemal przerażające". To on pokazał małej Isli plastikowe literki, z których dziecko zaczęło układać pierwsze poprawne słowa. W luźnej zabawie układał dla córki różne wyrazy, mając nadzieję, że córka będzie w stanie je po nim wymówić. Jakie było jego zaskoczenie, gdy córka nie tylko powtarza wyrazy, ale także jak tata potrafi je sama ułożyć z plastikowych kloców. Rodzice dziewczynki początkowo nie dowierzali swojemu odkryciu, za pomocą kamerki zamieszonej w domu postanowili sprawdzić, czy to rzeczywiście mała Isla samodzielnie tworzy wyrazy po domu.

Znacznie przewyższa inteligencją swoich rówieśników

Gdy nagrania potwierdziły niesamowite zdolności 2-latki, Amanda i Jason zabrali Islę do psychologa, by sprawdzić jej IQ. Wyniki testu były zaskakujące zarówno dla nich jak i dla specjalisty. We wszystkich możliwych kategoriach dziewczynka uzyskała wyniki znacznie przewyższające umiejętności przeciętnego 2-latka. Psycholog potwierdził także, że u dziecka nadzwyczajnie wcześnie wykształciła się umiejętność czytania.

Najmłodszy członek Mensy w historii

Jason i Amanda McNabb wysłali wyniki testów do Mensy, organizacji zrzeszającej ludzi o bardzo wysokim IQ. Choć nie wiadomo, jaki dokładnie wynik otrzymała dziewczynka, to do publicznej wiadomości przekazano, że znalazła się w 99 centylu w swojej kategorii wiekowej. To oznacza, że przeważa inteligencją 99 proc. swoich rówieśników. Tym samym została przyjęta do Mensy, zostając najmłodszym jej członkiem w historii. Potwierdził to dyrektor marketingu i komunikacji tej organizacji. Choć w przeszłości do Mensy wstępowały 2-latki, to jak podkreślono, żaden z nich nie był młodszy od Isli.

Co dalej z genialną 2-latką?

Rodzie Isli póki co nie planują mówić córce tego, że została członkiem tej prestiżowej organizacji. „Nie chcemy wywierać na niej presji i nie chcemy, żeby miała kompleksy - powiedziała Amanda McNabb amerykańskiemu serwisowi.

Kto może zostać członkiem Mensy?

Założona w 1946 roku w Anglii Mensa zrzesza ludzi mieszczących się wśród 2 proc. społeczeństwa o najwyższym IQ. Jest największą tego typu organizacją na całym świecie. Należy do niej około 145 tys. członków z ponad 100 krajów na całym świecie. W Polsce, aby dostać się w jej szeregi, trzeba uzyskać wynik w testach z IQ na poziomie minimum 130 w skali Wechslera.

Przeczytaj także: Głoskowanie - jak nauczyć dziecko głoskować?