Ginekolodzy a “Deklaracja wiary". Jak sprawdzić czy lekarz podpisał ten dokument?

2014-08-26 17:41

Wybór lekarza ginekologa to bardzo ważna sprawa. Teraz, wybierając się do lekarza o tej specjalizacji, trzeba brać pod uwagę nie tylko jego kompetencje, ale i przekonania religijne.

deklaracja wiary
Autor: thinkstockphotos.com Deklarcję wiary podpisało 3,5 tys. lekarzy

Głośno było ostatnio o dokumencie, który nosi tytuł ”Deklaracja wiary lekarzy katolickich i studentów medycyny w przedmiocie płciowości i płodności ludzkiej”. Podpisało go ok. 3,5 tys. lekarzy, którzy deklarują swoje przywiązanie do religii katolickiej na tyle silne, że sumienie nie pozwala im wykonywać niektórych świadczeń medycznych jako sprzecznych z ich poglądami. I wcale nie dotyczy to tylko aborcji, ale także wielu innych procedur medycznych. Może więc to dobry pomysł, aby zrobić listę lekarzy ginekologów, którzy pewnych badań i zabiegów nie wykonują?

Ginekolodzy a "Deklaracja wiary"

Listę nazwisk lekarzy, którzy podpisali wspomnianą Deklarację wiary, można znaleźć w internecie pod adresem www.deklaracja-wiary.pl. Niestety, nie jest ona w żaden sposób uporządkowana: alfabetycznie, regionalnie ani według specjalizacji, więc bardzo trudno tam znaleźć konkretne nazwisko. A szkoda, bo z punktu widzenia pacjentki dobrze byłoby wiedzieć, czy ginekolog, do którego wybiera się na wizytę po raz pierwszy, kieruje się przekonaniami religijnymi. Skoro więc lekarz tego nie ukrywa i podpisuje Deklarację wiary, to może powinien też taką informację zamieścić na drzwiach swojego gabinetu? Byłoby to dla pacjentek znacznie bardziej pomocne niż szukanie jego nazwiska wśród tysięcy innych.  
Więcej informacji o tym, jakich świadczeń medycznych nie uzyskasz od ginekologa, który podpisał “Deklarację wiary”, znajdziesz w najnowszym numerze "M jak mama" (9/2014).