Te słodycze dla dzieci zawierają rakotwórcze substancje. GIS ostrzega

2023-01-25 10:56

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) opublikował w swoich mediach społecznościowych informację o wycofaniu partii ciastek dla dzieci. Słodycze, zdaniem inspektorów, zawierają niedozwolone substancje, które mają działanie rakotwórcze.

dziecko z ciastkami w buzi
Autor: Getty images GIS wycofuje ciasteczka dla dzieci. Mają rakotwórcze składniki

Jak czytamy na stronie GIS, chodzi o ciasteczka dla dzieci Unicorn wheels 220 g, marki Aldivai, dostępne w sieci sklepów TEDi. Informacja o ich wycofaniu pojawiła się 24 stycznia, jednocześnie z decyzją o wycofaniu dwóch partii tych słodyczy ze sklepów.

Główny Inspektor Sanitarny wykryła ciastach Unicorn szkodliwe dla zdrowia składniki. Stwierdzono w nich wysoką zawartość estrów 3-monochloropropanodiolu (3-MCPD) oraz estrów glicydowych kwasów tłuszczowych, które mają właściwości rakotwórcze. 

Czytaj również: 5 substancji, które rujnują zdrowie twojego dziecka. Efekt: alergie i nadpobudliwość

Salmonella w słodyczach uwielbianych przez dzieci, firma wycofuje produkty z Polski. Na które uważać?

Dwie partie ciastek znikają z półek

"Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) o stwierdzeniu wysokiej zawartości estrów 3-monochloropropanodiolu (3-MCPD) oraz estrów glicydowych kwasów tłuszczowych w określonych poniżej partiach ciastek Unicorn wheels 220 g, marki Aldiva, dostępnych w sieci sklepów TEDi" - czytamy na stronie GIS.

"Wykryte estry kwasów tłuszczowych to substancje genotoksyczne i kancerogenne. Biorąc pod uwagę, że produkt jest przeznaczony dla dzieci i/lub niemowląt, spożycie produktu przez tę grupę konsumentów wiąże się z istotnym ryzykiem dla zdrowia".

Dalej GIS podaje, że chodzi o dwie partie ciastek:

  • 10792002021000000255, data minimalnej trwałości: 23.12.2023,
  • 12252002021000000150, data minimalnej trwałości: 04.09.2023.

Właściciel sklepów Tedi rozpoczął już wycofanie ich z półek - taką informację podano na stronie sieci.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza