Grypa atakuje w Polsce - wzrost zachorowań w województwie lubelskim

2020-02-13 15:08

Jak co roku o tej porze atakuje nas wirus grypy. Zobacz, jak wygląda sytuacja w Polsce i przeczytaj, jak ustrzec się przez zachorowaniem na grypę.

Grypa atakuje w Polsce
Autor: Getty images

Grypa szaleje i jak przekonują specjaliści może być bardziej niebezpieczna niż koronawirus, o którym tyle się mówi. Wirus grypy odpowiedzialny jest już w tym roku za ponad pół miliona zachorowań na grypę i za kilka ofiar śmiertelnych.

Jak podaje Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru tylko w okresie od 1 do 7 lutego 2020 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 193.482 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 72 na 100 tys. ludności. Odnotowano 2 zgony z powodu grypy.

Ostatnio infekcje nieznanego pochodzenia zdziesiątkowały kilka szkół w województwie lubelskim. Sanepid podejrzewa, że uczniowie i nauczyciele, którzy w ostatnich dniach zachorowali w Zalesiu (powiat bielski), Wielączy Kolonii (powiat zamojski) i Jabłonnie (lubelski) zakażeni zostali jakąś odmianą grypy. Wydawało się, że sytuacja wraca do normy, jednak tak się nie stało.

W lutym zanotowano 8442 zachorowań lub podejrzenia zachorowań na grypę, dyrektorzy czterech szkół podstawowych w powiatach bialskim, zamojskim, łęczyńskim i lubelskim podjęli decyzję o zamknięciu placówek. Wielu uczniów, głównie szkół podstawowych, trafiła do szpitali z wysoką gorączka. Kilka szpitali w Lublinie wprowadziło zakaz odwiedzin, aby uniknąć rozprzestrzeniania się choroby. Jak podaje sanepid, taka sytuacja nie miała miejsca od lat.

Lekarze podkreślają, że grypa przypomina początkowo objawy zwykłego przeziębienia, jej przebieg jest jednak znacznie gwałtowniejszy, a objawy szybko się nasilają. Aby zapobiec zachorowaniu, trzeba unikać dużych skupisk, izolować chorych, a także zachować higienę, czyli regularnie myć często ręce.

Skutecznym sposobem na zapobieganie grypie lub przynajmniej na złagodzenie jej objawów są szczepienia. Szczepionkami przeciw wirusowi grypy można szczepić dzieci od 6. miesiąca życia. Przeciwko grypie powinny się też szczepić osoby starsze oraz kobiety oczekujące dziecka, aby uniknąć grypy w ciąży.

Czytaj: Grypa u dzieci: jak rozpoznać objawy? Leczenie grypy u dziecka

Szczepienia w ciąży - kiedy warto je robić?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza