Grypa w ciąży - objawy, leczenie, powikłania

2020-02-12 13:13 Anna Jaworska, lekarz rodzinny
przeziebienie w ciazy jak obnizac goraczke w ciazy
Autor: photos.com|thinkstockphotos.com Dla kobiet w ciąży grypa jest szczególnie niebezpieczna - ryzyko powikłań jest większe, a w dodatku choroba może być groźna także dla dziecka.

Grypa w ciąży jest szczególnie uciążliwa. Przyszła mama powinna więc wiedzieć, jak bronić się przed zachorowaniem na grypę. Jeśli już dopadła cię grypa w ciąży, poznaj sposoby, które pomogą ci szybko i skutecznie poradzić sobie z tą chorobą.

Syrop z cebuli. Posłuchaj, jak go zrobić i na co pomaga. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Grypa w ciąży to poważna dolegliwość. Dla kobiet w ciąży grypa jest szczególnie niebezpieczna, bo ryzyko powikłań po grypie jest większe, a w dodatku choroba może być groźna także dla płodu. Na wypadek choroby, trzeba znaleźć skuteczne środki zaradcze, aby uniknąć jej przykrych skutków. Najpierw jednak warto poznać wroga.

Sprawdź w artykule:

 1. Jak przenosi się wirus grypy?
 2. Jakie są objawy grypy w ciąży?
 3. Jak leczyć grypę w ciąży?
 4. Jakie leki na grypę są bezpieczne w ciąży?
 5. Jak grypa w ciąży wpływa na płód?
 6. Jak w ciąży zapobiegać zachorowaniu na grypę?

Jak przenosi się wirus grypy?

Grypa to choroba stara jak świat: opisywał ją już Hipokrates. Lata minęły, a wirus, choć zmieniony, wciąż atakuje ludzi w każdym wieku i stanie, także kobiety ciężarne.

Wirus grypy przypomina kulę pokrytą białkami jak zwinięty w kulkę jeż z wystającymi kolcami. Rozróżnia się dwa rodzaje tych białek: neuraminidazę (oznaczoną jako N) i hemaglutyniny (oznaczone H). Nazwy te są o tyle istotne, że od rodzaju tych białek zależy typ wirusa, np. H1N1 lub H3N2.

Wirus grypy przenosi się drogą kropelkową. Wystarczy, że osoba zakażona kichnie lub kaszlnie, aby zarazić innych ludzi znajdujących się w promieniu dwóch metrów. Ale to niejedyny sposób infekowania.

Wirus przenosi się także przez kontakt z przedmiotami zakażonymi wydzieliną dróg oddechowych chorego, czyli przez klamki, których dotykał, poręcze w autobusie, klawiaturę czy myszkę komputerową w pracy, pilota do telewizora czy kubki w domu.

Od zakażenia do wystąpienia pierwszych oznak choroby mija od 1 do 7 dni, zwykle jednak dwa. Chory zaraża już nawet dzień przed ujawnieniem się choroby i do około sześciu dni po wystąpieniu pierwszych objawów.

Czytaj: Jak długo żyją zarazki? Dezynfekcja mieszkania po chorobie dziecka

Choroby GROŹNE W CIĄŻY: zobacz jakich chorób się WYSTRZEGAĆ!

Jakie są objawy grypy w ciąży?

Objawy grypy są dość typowe. Charakterystyczne jest to, że grypa spada na nas jak grom z jasnego nieba. Dosłownie w ciągu godziny czy dwóch potrafi obezwładnić. W przeciwieństwie do zwykłego przeziębienia, zaczyna się nagle i bardzo gwałtownie, rozwija w ciągu kilku godzin.

Choroba powoduje takie osłabienie i uczucie rozbicia, że wyjście do pobliskiego sklepu po pieczywo wydaje się trudne jak wejście na Mount Everest. Chory, a zwłaszcza ciężarna, nie ma wyjścia, musi pozostać w łóżku.

Wśród dolegliwości dominuje:

 • gorączka powyżej 38°C
 • wspomniane już osłabienie
 • bardzo przykre bóle mięśni, stawów i głowy.
 • na skutek gorączki pojawiają się dreszcze.
 • nie ma mowy o jedzeniu, bo apetyt znika niemal całkowicie.
 • inne objawy, jak kaszel, katar, ból gardła nie są bardzo dokuczliwe.

Choroba utrzymuje się kilka dni, zwykle pięć, do tygodnia. Uczucie osłabienia może trwać jednak kilka tygodni dłużej, zwłaszcza u kobiet w ciąży, które i tak są często zmęczone z powodu zachodzących w ich organizmie zmian.

Czytaj: Domowe sposoby na przeziębienie w ciąży

Jak leczyć grypę w ciąży?

 • Musisz koniecznie zostać w łóżku. Nie ma mowy o pójściu do pracy, do koleżanki czy prasowaniu niemowlęcych ubranek. Jak słusznie mawiały nasze mamy i babcie: grypę trzeba wyleżeć. Jedynym odstępstwem od tej zasady jest wizyta u lekarza.
  Ale lepiej poproś o prywatną wizytę domową lub domagaj się w poradni przyjęcia przez lekarza bez długiego oczekiwania – ze względu na swój stan. Idź do internisty lub lekarza rodzinnego. To oni zajmują się leczeniem grypy, a nie ginekolog prowadzący ciążę.
 •  Staraj się dużo pić.  Wysoka temperatura i przyspieszony na skutek gorączki oddech prowadzą do odwodnienia. A odwodnienie pogarsza samopoczucie, które podczas grypy jest i tak kiepskie. Dlatego musisz regularnie uzupełniać płyny.
  Pij wodę, słabą herbatkę z cytryną, rozcieńczone soki owocowe i warzywne, rosół.
 • Jedz lekkostrawne posiłki. Jeśli nie masz apetytu, wystarczy drobna przekąska od czasu do czasu, np. niewielka porcja kaszy jaglanej (działa antywirusowo), porcja kisielu, kanapka, banan, gotowane mięso lub filiżanka rosołu. Unikaj dań smażonych i tłustych.`
 •  Rób zimne okłady na czoło, skronie, łydki.  Jeśli nie jest ci zimno i nie masz dreszczy, nie okrywaj się kołdrą i kilkoma kocami, bo utrudni to ucieczkę ciepła z organizmu, a tym samym zbicie gorączki. W ostateczności możesz zastosować chłodny prysznic lub kąpiel. Pamiętaj jednak, że temperatura wody nie powinna być niższa od temperatury ciała więcej niż o 1–2°C.

Jakie leki na grypę są bezpieczne w ciąży?

Na gorączkę. Możesz sięgnąć po paracetamol w tabletkach (działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo), ale pamiętaj, że nie można go zażywać długotrwale. W ciąży powinnaś unikać aspiryny i ibuprofenu.

Leczenie wspomagające. Gdy dokucza ci katar, sięgnij po roztwory wody morskiej do nosa, najlepiej hipertoniczne. Nie stosuj jednak kropli ani tabletek powodujących obkurczenie naczyń śluzówki nosa – w ciąży są przeciwwskazane. Ból gardła złagodzi płukanka z wody z solą lub napar z rumianku. Powlekająco, czyli ochronnie na gardło działa także ciepłe mleko z łyżeczką masła i miodu.

Specjalne preparaty dla przeziębionych ciężarnych, których w aptekach jest spory wybór, możesz stosować także w grypie. Witamina C nie ma potwierdzonego działania wspomagającego, podobnie jest z lekami homeopatycznymi. Jeśli jednak przyjęłaś już takie preparaty, nie zaszkodzi. Leki na receptę – zażywaj tylko te zalecone przez lekarza.

A co z antybiotykami? Nie denerwuj się, że lekarz pomimo złego samopoczucia i wysokiej gorączki nie zapisał ci antybiotyku. Ta grupa leków jest nieskuteczna wobec wirusów, a grypę wywołuje przecież wirus. Dlatego antybiotyk może cię tylko dodatkowo osłabić, wywołać biegunkę lub ból brzucha.

Poza tym im mniej leków w ciąży, tym lepiej. Dla dobra dziecka stosuje się je, gdy są potrzebne, a nie na wszelki wypadek. Czasem jednak antybiotyki są konieczne, np. gdy po kilku dniach choroby dochodzi do powikłań, np. bakteryjnego zapalenia płuc, zapalenia ucha lub anginy.

Gdy choroba ma ciężki przebieg, lekarz po wykonaniu szybkiego testu na grypę może zlecić lek przeciwwirusowy. Nie jest jednak on stosowany rutynowo. Ważne: jeśli po 3–4 dniach nie czujesz się ani trochę lepiej, wciąż masz wysoką gorączkę, nasilają się kaszel i osłabienie, koniecznie zgłoś się do lekarza.

Czytaj: Dozwolone i zabronione leki w ciąży

Co zrobić, żeby nie zachorować w ciąży?

Dobrze wiedzieć

Jak grypa w ciąży wpływa na płód?

Grypa to choroba, która jest w ciąży bardzo niebezpieczna – groźniejsza niż w innych okresach życia. Zakażenie wirusem grypy może spowodować poronienie, a także poród przedwczesny, urodzenie dziecka o niskiej masie ciała czy nawet obumarcie płodu.

Wirus grypy nie ma działania teratogennego (nie powoduje powstawania wad wrodzonych), jednak w przebiegu zakażenia u matki może dojść do zaburzeń rytmu serca u płodu.

Zobacz jak odróżnić grypę od przeziębienia!

Jak w ciąży zapobiegać zachorowaniu na grypę?

Jak mówi stare porzekadło: lepiej zapobiegać, niż leczyć. Ba! Ale jak to zrobić w czasie ciąży? Przecież nie można zamknąć się w domu i unikać kontaktu z ludźmi. Zresztą to też nie gwarantuje stuprocentowej ochrony, bo ktoś z domowników może przecież zachorować i przynieść chorobę do domu.

Dodatkowo, obronić się przed zachorowaniem w ciąży jest trudniej niż wcześniej, bo przyszła mama ma osłabiony układ odpornościowy. Dlatego zaszczepienie się przeciwko grypie jest najlepszym sposobem ochrony przed wirusem.

Wprawdzie nie wyklucza całkowicie możliwości zakażenia, ale nawet gdyby do tego doszło, to infekcja będzie miała przebieg bezobjawowy albo też objawy choroby będą znacznie łagodniejsze, a ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych jest wówczas znikome.

 • W sezonie jesienno-zimowym unikaj zatłoczonych miejsc. Staraj się nie chodzić zbyt często do supermarketów czy do kina. Zanim odwiedzisz znajomych lub zaprosisz kogoś do siebie, upewnij się, że są zdrowi. Jeśli to możliwe, ogranicz jazdę środkami komunikacji miejskiej. Jeśli nie możesz uniknąć jazdy autobusem lub tramwajem, zmień miejsce, gdy ktoś w pobliżu kaszle lub często kicha. Poręcze chwytaj przez rękawiczki. Często je pierz.
 • Porozmawiaj z lekarzem o szczepieniu na grypę. To szczególnie istotne, jeśli na co dzień masz kontakt z wieloma osobami lub jeździsz często autobusem lub pociągiem. Szczepionkę co roku trzeba powtarzać, bo jej skład się zmienia, dlatego szczepienie z poprzednich lat nie ochroni cię w tym sezonie.
  Można ją podawać w II i III trymestrze. Jest zdecydowanie bezpieczniejsza niż ryzyko związane z zachorowaniem na grypę podczas ciąży. Poza tym badania pokazują, że przeciwciała przeciwko grypie wytworzone przez kobietę podczas ciąży chronią również dziecko przez pierwsze miesiące życia.
 • Przynajmniej dziesięć razy dziennie myj dokładnie ręce. To bardzo skuteczny, ale wciąż niedoceniany sposób zapobiegania zakażeniu. Myj ręce po każdym kontakcie z chorym, pobycie w toalecie, przed jedzeniem, po wejściu do domu, po dotykaniu lub toalecie nosa, po zasłanianiu ust podczas kichania i kaszlu. Ręce myj wodą z mydłem przez 20 sekund, czyli tyle, ile trwa zaśpiewanie piosenki „wlazł kotek na płotek”.
 • W domu i w miejscu pracy spryskuj środkami dezynfekcyjnymi klamki, klawiaturę komputera i klucze. To codziennie dotykane częste źródła infekcji.
 • Często wietrz mieszkanie i pokój w miejscu pracy. Gdy kaszlesz lub kichasz, zasłaniaj usta chusteczką jednorazową i od razu ją wyrzucaj. Proś o to także osoby z otoczenia. Jeśli akurat dostęp do chusteczek jest utrudniony, podczas kaszlu lepiej zasłaniać usta przedramieniem niż dłonią.
 • Dbaj o urozmaiconą dietę. Postaraj się, by nie brakowało w niej warzyw i owoców.

Czytaj: Szczepienia w ciąży - kiedy warto je robić?

Dieta w ciąży: jak powinna wyglądać zdrowa dieta ciężarnej?

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE