Handel NOWORODKIEM a NIELEGALNA ADOPCJA. Na czym polega różnica?

2014-06-23 13:22

Handel noworodkami w Hiszpanii nigdy nie był legalny, ale był powszechny. Rodzicom wmawiano, że dziecko zmarło przy porodzie, a pokątnie sprzedawano je bezdzietnym parom za duże pieniądze. W ten sposób przez kilkadziesiąt lat sprzedano 300 tysięcy dzieci.

Noworodek
Autor: thinkstockphotos.com Głowka noworodka jest często poobijana i pełna siniaków.

Do prokuratury w Hiszpanii złożyło wnioski ponad 2 tysiące ludzi, którzy domagali się ujawnienia prawdy. Zorientowali się, że ludzie, których uważali za najbliższych, nie są ich biologicznymi rodzicami. To doświadczenie zniszczyło ich życie, stracili poczucie tożsamości.

Handel dziećmi rozpoczął się w Hiszpanii w czasach generała Franco. Uważano wtedy, że komunizm jest nieuleczalny, a jedynym lekarstwem jest odbieranie dzieci przeciwnikom reżimu i wprowadzanie odpowiedniej edukacji, która komunizm wypleni.

Noworodki odbierano biologicznym rodzicom i informowano ich, że dziecko zmarło przy porodzie. Pokątnie było sprzedawane bezdzietnym parom za bardzo duże pieniądze. - Dzieci kosztowały kilkaset, a niektóre nawet pół miliona euro. Zakonnice, które je sprzedawały, zaczęły się bardzo gwałtownie bogacić, kupować majatki, które nie miały żadnego pokrycia w przychodach - opowiada prawnik Piotr Schramm.

W Polsce handel dziećmi znany jest pod nazwą nielegalnych adopcji. Co prawda, proceder ten nie jest tak nasilony jak w Hiszpanii - szacuje się, że rocznie w kraju dochodzi do tysiąca nielegalnych adopcji.

- Pewne rzeczy są niewybaczalne w wymiarze ludzkim, a prawo jednak wybacza - mówi prawnik Piotr Schramm. - Świat staje na głowie, tolerujemy rzeczy, których nie powinniśmy, a robimy to wyłącznie z przyczyn finansowych - tłumaczy.

x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza