Hojny prezent od WOŚP trafił do Centrum Zdrowia Dziecka. "Jesteście niewyobrażalnie wspaniali"

2023-09-05 13:31

Angiograf dwupłaszczyznowy - to skomplikowana nazwa skomplikowanej aparatury, która trafiła właśnie do Centrum Zdrowia Dziecka. Drogi sprzęt został przekazany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i pozwoli na leczenie siatkówczaka - groźnego nowotworu u dzieci.

Jurek Owsiak w CZD
Autor: Fundacja WOŚP Hojny prezent od WOŚP trafił do Centrum Zdrowia Dziecka. "Jesteście niewyobrażalnie wspaniali"

Angiograf dwupłaszczyznowy służy do podawania miejscowej chemioterapii dotętniczej pacjentom chorym na siatkówczaka. Aparatura została kupiona przez WOŚP i przekazana Instytutowi "Pomnik — Centrum Zdrowia Dziecka" w Międzylesiu. Jak czytamy na stronie Fundacji, to wielkie wydarzenie, bo dotąd tego rodzaju sprzęt, a więc i nowoczesna terapia, nie były w Polsce dostępne. To się zmieni już od września. 

Terapia dostępna tylko w CZD

Angiograf dwupłaszczyznowy kosztował prawie 8,7 miliona złotych i został zakupiony przez WOŚP z myślą o Instytucie "Pomnik — Centrum Zdrowia Dziecka" w Międzylesiu. IPCZD będzie pierwszą i jedyną placówką w Polsce stosującą tę metodę w leczeniu siatkówczaka - czytamy w informacji przekazanej przez Fundację WOŚP. 

Jak informuje fundacja, ten niezwykle drogi sprzęt to najnowocześniejsza dostępna obecnie aparatura, dzięki której prowadzona będzie terapia siatkówczaka - najczęściej występującego nowotworu oka u dzieci. Angiograf umożliwia wykonanie badań, ale również zabiegów, m.in. miejscowej chemioterapii podawanej do tętnicy ocznej, która to terapia jest dostępna w niewielu ośrodkach na świecie.

Sprzęt pozwala również na wykonywanie innych zabiegów w obszarze radiologii interwencyjnej (m.in. chemioterapii dotętniczej w leczeniu siatkówczaków oraz embolizacji innych nowotworów np. wątroby) oraz kardiochirurgii i kardiologii dziecięcej (w tym leczenia wrodzonych wad serca, elektrofizjologii) - informuje fundacja.

Czytaj również: Warszawscy chirurdzy wycięli guza mózgu u 5-latka. Staś jest już po operacji

Darmowe badania wzroku dla dzieci dzięki WOŚP - sprawdź, gdzie możesz je zrobić

Zwycięzcy aukcji WOŚP współprowadzą program "Kultowe Kawałki, Kultowe Historie"

Kolejne wsparcie fundacji dla CZD

Podczas 31. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w styczniu 2023 roku zebrano 243 259 387 zł. To rekordowy wynik zbiórki, w której bierze udział całą Polska. Jak powiedziała Jurek Owsiak, dar dla Centrum Zdrowia Dziecka to dowód, że zebrane pieniądze są wydawane odpowiedzialnie i zgodnie z założeniem fundacji.

To już kolejne wsparcie, jakie WOŚP oferuje międzyleskiej placówce. Do tej pory sprzęt zakupiony przez fundację trafił do Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Gastrologii, Żywienia, Hepatologii, Pediatrii  Kardiochirurgii, Okulistyki czy Diabetologii. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza