Ile cięć cesarskich to za dużo? „Sprawa nie jest taka oczywista” – mówi ginekolog-położnik

2022-09-19 10:16

Gdy rodzimy jedno dziecko przez cesarskie cięcie, zwykle nie pytamy lekarza, czy drugie dziecko też może przyjść na świat tą samą drogą, ale raczej pytamy kiedy może to nastąpić? Gdy jednak planujemy więcej dzieci, pojawia się wówczas pytanie: ile cięć cesarskich może mieć w swoim życiu jedna kobieta? Na to pytanie odpowiedział niedawno dr n.med. Michał Lipa z Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM w mediach społecznościowych.

Ile cięć cesarskich to za dużo? „Sprawa nie jest taka oczywista” – mówi ginekolog-położnik
Autor: Getty images Ile cięć cesarskich to za dużo? „Sprawa nie jest taka oczywista” – mówi ginekolog-położnik

Ginekolog Michał Lipa na swoim profilu instagramowym chętnie odpowiada swoim obserwatorkom na różne pytania dotyczące ginekologii i położnictwa, w przystępny sposób objaśniając medyczne zawiłości. W jednym ze swoich ostatnich postów zdradził, ile cięć cesarskich może mieć w swoim życiu jedna kobieta.

Przeczytaj: "Kochanie, zrobiliśmy to!" Nie bój się wspólnego porodu. Intymne zdjęcia pokazują, że warto

Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Czy jest definicja bezpiecznej liczby cięć cesarskich u jednej kobiety?

To pytanie nurtuje niejedną mamę, które urodziła choć jedno dziecko metodą cesarskiego cięcia i planuje więcej potomstwa. „Sprawa nie jest taka oczywista” – zauważa Michał Lipa. Specjalista ginekolog podkreśla, że w przypadku każdej pacjentki, należy podejmować decyzję indywidualnie, najlepiej na podstawie tego, co lekarz prowadzący zastanie podczas poprzedniego cesarskiego cięcia.

„Zawsze powtarzam, że najlepszą wskazówką dotycząca kolejnych ciąż jest informacja o zastanych warunkach już w trakcie samej operacji. Na przykład - jeżeli pacjentka przechodzi trzecie ciecie cesarskie, a Wasz lekarz stwierdzi bardzo dużo zrostów i bardzo cienki mięsień macicy w dolnej części to kolejne cięcie będzie oznaczało jeszcze więcej problemów. Ponadto każda, kolejna ciąża może przynieść nieprawidłową lokalizację łożyska, jego wrastanie w bliznę, a także ryzyko krwotoku. Aby to jeszcze bardziej skomplikować napiszę tak- czasami wykonujemy 4-5 cięcie cesarskie i wszystko idzie zgodnie z planem, a w innym przypadku mamy ogromne trudności przy „tylko” drugim” – tłumaczy.

Przeczytaj: Rodzaje cięć cesarskich: cięcie majtkowe, klasyczne i pochwowe

Przed kolejna ciążą, skonsultuj się z lekarzem

Ginekolog podkreśla, że rekordzistki przechodzą nawet po 10 cięć cesarskich w swoim życiu, ale prowadzenie takich ciąż jest trudne i obarczone dużym ryzykiem. Radzi, by przed kolejną ciążą skonsultować swoją decyzję ze swoim lekarzem prowadzącym.

„Jeżeli macie za sobą liczne cięcia cesarskie przed planowaniem kolejnej ciąży należy skonsultować się z Waszym lekarzem prowadzącym, aby podjąć świadomą decyzję w oparciu o stan zdrowia. Nie szukajcie odpowiedzi w internecie, nie radźcie się osób on-line, których nawet nie znacie tylko omówicie te kwestię z osobą, która zna Wasze zdrowie najlepiej” – kwituje.