Ile wolnego będzie w przyszłym roku szkolnym? Jest szansa na kilka długich weekendów

2023-07-10 14:30

Ministerstwo Edukacji ma już kalendarz na nowy rok szkolny 2023/24, a w nim aż 179 dni wolnych od nauki . Kiedy zaczyna się szkoła, a kiedy ferie? Zobacz, jak układa się kalendarz i już dziś zaplanuj długie weekendy.

dzieci biegnące do szkoły z plecakami
Autor: Getty images Ile wolnego będzie w przyszłym roku szkolnym? Jest szansa na kilka długich weekendów

Początek roku szkolnego wypada później niż zazwyczaj, a to przez układ w kalendarzu. 1 września, tradycyjnie pierwszy dzień roku szkolnego, przypada w piątek, dlatego - zgodnie z rozporządzeniem -  inaugurację szkoły przesunięto na poniedziałek 4 września.

A jak wygląda kalendarz roku szkolnego 2023/24? Z dat podanych przez MEiN wynika, że uczniowie spędzą w szkolnych ławkach 187 dni nauki, a niemal tyle samo poza nimi - dzieci będą miały łącznie z weekendami, wakacjami i feriami 179 dni wolnego. Zobacz, jak wygląda kalendarz szkolny na nadchodzący rok szkolny.

Wolne dni w roku szkolnym 2023/24

  • Zimowa przerwa świąteczna - 23 - 31 grudnia 2023 r.
  • Ferie zimowe - 15 - 28 stycznia 2024 (woj. dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie),  22 stycznia – 4 lutego 2024 (podlaskie, warmińsko-mazurskie), 29 stycznia – 11 lutego 2024 (lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie), 12 – 25 lutego 2024 (kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie).
  • Wiosenna przerwa świąteczna - 28 marca – 2 kwietnia 2024 r.
  • Wakacje letnie - 22 czerwca - 31 sierpnia 2024 r.

Czytaj również: Uczniowie będę mieli dłuższe wakacje. Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/24 przesunięte

Początek roku szkolnego: jak przygotować do niego dziecko?

Długie weekendy - jest szansa na kilka

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej, dyrektor każdej placówki ma prawo do ustanowienia dodatkowych wolnych dni według własnego uznania. Bardzo często korzysta sie z nich wówczas, gdy dzięki nim można uzyskać tzw. długi weekend. W podstawówce dyrektor ma prawo do 8 dodatkowych wolnych dni, dla szkół ponadpodstawowych - do 10 dni.

Na ile długich weekendów możemy liczyć w roku 2023/24? Na niewiele, ponieważ kalendarz w 2024 roku wyraźnie nam nie sprzyja. Wiele świąt, które są dniami wolnymi od pracy przypada w sobotę: tak jest z 11 listopada czy 6 stycznia. Nawet Dzień Nauczyciela świętować będziemy w sobotę.

Ale jest nadzieja na długi weekend w listopadzie. Wszystkich Świętych przypada na środę. Ponieważ to święto, kiedy często wyruszamy z domu nawet na drugi koniec kraju, dlatego rodzice mogą zdecydować się na wzięcie urlopu także 2 i 3 listopada. 

Doskonale zapowiada się też długi weekend majowy: 1 maja 2024 wypada w środę, a 3 maja - w piątek. Jeśli dyrekcja zgodzi się na zwolnienie uczniów od zajęć 2 maja, będzie można odpocząć nawet przez 5 dni. 

Wolny piątek po Bożym Ciele, czyli 31 maja, to kolejna szansa na 4-dniowe wolne od nauki.  

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza