Jak pielęgnować dłonie, które są zniszczone ciągłą dezynfekcją?  

2020-04-14 11:55

Częste mycie dłoni i ich dezynfekcja są obecnie konieczne, ale niestety, mają fatalny wpływ na skórę. Istnieją jednak metody pielęgnacji, dzięki którym skóra na dłoniach nie będzie przesuszona, spierzchnięta czy pękająca.  

Jak pielęgnować dłonie, które są zniszczone ciągłą dezynfekcją?   
Autor: Getty images

Obecnie częste mycie rąk i ich dezynfekcja stały się niemal naszymi codziennymi obowiązkami. To oczywiście pozwala nam chronić zdrowie, ale ma fatalny wpływ na skórę dłoni. Jak dbać o skórę rąk, ie rezygnując z ich dezynfekowania?

Spis treści:

  1. Jak częste mycie i dezynfekcja wpływają na skórę rąk?
  2. Jak uratować zniszczone dłonie?
  3. Na co zwrócić uwagę, wybierając krem do rąk?
  4. Jak samodzielnie zrobić naturalny krem do rąk?
  5. Jak na co dzień pielęgnować dłonie?

Jak częste mycie i dezynfekcja wpływają na skórę rąk?

Już po kilku dniach tak częstego mycia dłoni i używania środków antybakteryjnych można zauważyć, że skóra dłoni staje się szorstka, sucha, swędząca lub nawet piekąca. Nie brakuje pęknięć na naskórku czy podrażnień.

To oczywiście skutek stosowania mydeł z konserwantami, a także alkoholu w środkach antybakteryjnych. Najlepiej byłoby nie dopuścić do sytuacji, w której dłonie stają się zniszczone, ale jeśli już to się stało, to warto wprowadzić szybką regenerację i regularną pielęgnację

Czytaj: Przepis na żel dezynfekujący - możesz zrobić go w domu

Choroba brudnych rąk. Czym jest choroba brudnych rąk i jak się przed nią uchronić?

Jak uratować zniszczone dłonie?

Mogłoby się wydawać, że aby uratować skórę na dłoniach, wystarczy zacząć regularnie smarować ręce kremem. To oczywiście też jest dobre rozwiązanie, jednak nie jest jedyne i najbardziej skuteczne.

  • Peeling

Przede wszystkim warto pozbyć się bowiem zniszczonego naskórka, który blokuje wchłanianie się kremu i regenerację dłoni. W tym celu należy zacząć stosować peelingi dłoni. Robiąc je, nie tylko usuwamy martwy naskórek, ale już także wygładzamy i zmiękczamy skórę.

Warto sięgać przede wszystkim po te peelingi, które powstały na bazie oleju. Można także samodzielnie przygotować peeling w domu - wystarczy zmieszać cukier z oliwą z oliwek, a także odrobiną soku z cytryny. Z tego ostatniego dodatku z pewnością warto zrezygnować, gdy skóra na dłoniach jest bardzo podrażniona.

Taki peeling warto wykonywać kilka razy w tygodniu, nawet wtedy, gdy skóra na dłoniach stanie się już gładka, a wszelkie podrażnienia znikną. Peeling uchroni dłonie przed ponownym powstawaniem podrażnień.

  • Kąpiele dłoni

Peeling to oczywiście też nie wszystko. Doskonałym sposobem na uratowanie skóry na dłoniach jest także regularna kąpiel w wybranym oleju. Niektórzy polecają do tego celu olej arganowy, ale świetnie zadziała również oliwa z oliwek, która ma wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, doskonale wpływających na skórę.

Oliwa z oliwek pobudza skórę do regeneracji, odżywia ją, a także tworzy na jej powierzchni naturalny film, który chroni przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Co ciekawe, oliwa z oliwek wykazuje również właściwości przeciwstarzeniowe, a także poprawia ukrwienie skóry.

Oliwa z oliwek jest idealna dla skóry suchej, wrażliwej, świetnie nada się jako lekarstwo na spierzchnięte dłonie. Wystarczy delikatnie podgrzać oliwę, wlać ją do miski i zanurzyć w niej spierzchnięte i przesuszone  dłonie na kilka minut.

Gwarantujemy, że dłonie staną się miękkie i nawilżone. Taką kąpiel w oliwie warto fundować sobie regularnie, najlepiej po każdym peelingu, dzięki czemu wszystkie wartościowe składniki oliwy lepiej się wchłoną.

  • Maski na ręce

Skórze na dłoniach warto także zafundować kojącą maseczkę. Niektóre sklepy oferują specjalne rękawiczki, które już są nawilżone odpowiednimi dla skóry dłoni substancjami nawilżającymi. Bez problemu jednak można wykonać sobie podobne maseczki na dłonie w domu.

Wystarczy połączyć oliwę z oliwek i żółtko jaja kurzego (ma wysoką zawartość witaminy A i cynku, które działają regenerująco), dokładnie wymieszać te dwa składniki, następnie nałożyć na dłonie, które potem trzeba umieścić np. w foliowych woreczkach.

Aby składniki z maseczki lepiej się wchłonęły, można na ręce nałożyć dodatkowo klasyczne bawełniane rękawiczki lub położyć je w ciepły miejscu, np. na kaloryferze. 

Czytaj: Maski na twarz - czy chronią przed koronawirusem?

Czy w czasie zagrożenia epidemicznego można wyjść na spacer?

Na co zwrócić uwagę, wybierając krem do rąk?

Wróćmy jednak do kremu. Oczywiście krem nawilżający lub regenerujący na dłonie należy stosować nie tylko codziennie, ale także po każdym myciu i dezynfekcji. To pozwoli uchronić delikatną skórę na dłoniach przed ponownym uszkodzeniem i spierzchnięciem. 

Dobry krem do rąk to obecnie największy kosmetyczny must have. Nie bierzemy jednak pierwszego lepszego produktu z półki, tylko dokładnie czytamy składy. Nie każdy krem będzie spełniał bowiem nasze wymagania, a zniszczona czy często narażana na środki chemiczne skóra potrzebuje naprawdę skutecznego kosmetyku.

Właśnie dlatego tak ważna jest znajomość substancji czynnych w składach wszystkich produktów. Na co więc należy zwrócić uwagę?

Przede wszystkim, czy krem nie zawiera w swoim składzie parafiny. Tego składnika unikamy jak ognia! Parafina nie nawilża bowiem skóry, a jedynie pozostawia tłustą warstwę na niej, pozorując nawilżenie. W rzeczywistości jednak nie wnika w skórę, a stanowi jedynie barierę dla przenikania wilgoci.

Może to sprawić, że po dłuższym czasie stosowania kremu z parafiną skóra stanie się jeszcze bardziej sucha i zniszczona, niż była przed jego użyciem. Parafina może także podrażniać skórę, a także powodowa nieprzyjemne uczucie "ciągnięcia się" skóry na dłoniach. 

Lepiej też unikać konserwantów w kremach, które mogą zarówno uczulać, jak i powodować podrażnienia. Warto jednak sięgać po kremy, które w swoich składach mają takie substancje jak: masło kakaowe, masło shea, olej z awokado czy migdałowy.

Te składniki świetnie się wchłaniają i doskonale nawilżają skórę, a do tego ją zmiękczają. Podobne działanie wykazuje także gliceryna, aloes, wosk pszczeli, lanolina czy keratyna.

Inne składniki, które powinny znaleźć się w dobrym kremie do rąk to: witamina E (zapobiega wysuszaniu skóry, a także łagodzi podrażnienia), witamina C (zapobiega starzeniu się skóry), witamina B5 (przyspiesza regenerację naskórka). 

Czytaj: Uwaga na NIEBEZPIECZNE KOSMETYKI dla dzieci – jakie składniki zawarte w kosmetykach są szkodliwe dla skóry dziecka?

Warto wiedzieć

Jak samodzielnie zrobić naturalny krem do rąk?

Mimo że sklepy oferują mnóstwo produktów do pielęgnacji dłoni, często ciężko trafić na właściwy produkt. W prosty sposób można go jednak zrobić samodzielnie w domu.

Do stworzenia idealnego i do tego naturalnego kremu do rąk potrzebujemy tylko kilku składników - oleju kokosowego lub oliwy z oliwek, masła kokosowego i oleju kakaowego. Wszystkie składniki należy wymieszać ze sobą i podgrzać, a potem przelać do szczelnego pojemnika. Po ostygnięciu krem będzie gotowy do stosowania. 

Jak na co dzień pielęgnować dłonie?

 Podstawą codziennej pielęgnacji dłoni powinno stać się używanie kremu nawilżającego po każdym myciu i dezynfekcji rąk, ale nie tylko. Istnieją też inne triki, które pozwolą na zachowanie gładkiej skóry dłoni i uniknięcie jej przesuszenia. Dodatkowo te metody przyspieszą regenerację zniszczonego już naskórka na dłoniach: 

  • stosuj mydła z naturalnych składników - wybieraj mydła z jak najkrótszym składem (dzięki temu będziesz wiedzieć, że nie znalazło się w nich nic zbędnego) i bez konserwantów, które podrażniają, wysuszają i dodatkowo mogą powodować alergie,

  • zachowaj umiar w stosowaniu żeli antybakteryjnych - sięgaj po nie wyłącznie wtedy, gdy nie masz możliwości umycia rąk mydłem. Jak już wiadomo, mydła są najskuteczniejsze w walce z wirusami i bakteriami, a żele antybakteryjne, które w swoich składach zawierają m.in. alkohol, powinny być stosowane jedynie awaryjnie. To właśnie te żele najbardziej niszą delikatną skórę dłoni, całkowicie ją wysuszając,

  • susz ręce ręcznikiem papierowym - po umyciu rąk zazwyczaj sięgamy po bawełniany ręcznik, który - jak się okazuje - może dodatkowo uszkadzać naskórek, powodując mikrourazy. Właśnie dlatego tak ważne jest, czym wyciera się ręce po ich umyciu. Powinno robić się to papierowym ręcznikiem, który jest znacznie delikatniejszy dla skóry dłoni.
Jak myć ręce, aby chronić się przed koronawirusem?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza