Jesteś po rozwodzie? Uważaj, w tym przypadku twoje pieniądze mogą trafić do byłego małżonka

2023-08-11 11:39

Osoby, które się rozwodzą, muszą dokonać szeregu formalności i zmian w kwestii opieki nad dziećmi czy podziału majątku. Trzeba ich dokonać również w zakresie dziedziczenia, w innym wypadku pieniądze mogą trafić na konto byłego małżonka.

Gdzie trafiają pieniądze z OFE po rozwodzie?
Autor: Getty Images Pieniądze z OFE po rozwodzie mogą trafić do byłego małżonka

Rozwód to jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu. Trzeba nie tylko poukładać sobie życie na nowo, bez osoby, która dotychczas je z nami dzieliła. Należy również zadbać o kwestie formalne, ponieważ rozwiązanie małżeństwa wymaga naniesienia zmian w wielu dokumentach. Część z nich dotyczy OFE.

Jak ustala się opiekę nad dzieckiem po rozwodzie?

Czym są pieniądze z OFE?

Pieniądze, które znajdują się na subkontach Otwartego Funduszu Emerytalnego, podlegają dziedziczeniu, o czym nie wszyscy wiedzą. Ba, nie każdy ma świadomość, że w ogóle ma jakiekolwiek środki zgromadzone w OFE! Tymczasem one są, choć zostały mocno okrojone na rzecz ZUS — w 2014 roku przepadło w ten sposób 150 mld zł.

Osoby, które oszczędzały na emeryturę z OFE i które zrezygnowały z tego oszczędzania, nie mogą pobrać tych pieniędzy przed emeryturą. Pieniądze te ulegają jednak dziedziczeniu. Jeśli zdarzy się jakiś wypadek lub dojdzie do sytuacji, w której dana osoba nie dożyje do emerytury, środki zgromadzone w OFE mogą odziedziczyć osoby uposażone. A tymi nierzadko są byli już małżonkowie.

Kim jest osoba uposażona w OFE?

Temat OFE został dziś zapomniany. Jeśli przez kilka lub nawet kilkanaście lat oszczędzaliśmy środki w ramach Otwartego Funduszu Emerytalnego, w dokumentach powinniśmy uposażyć osoby, które mogą je otrzymać w razie gdyby nam się coś stało. Osobami uposażonymi najczęściej są małżonkowie lub dzieci. Co więcej, dyspozycja jest wiążąca bezterminowo, dopóki dana osoba nie zdecyduje się jej zmienić. Jeśli rozwodzimy się, powinniśmy dokonać zmiany również w funduszach emerytalnych.

Co się dzieje ze środkami OFE po rozwodzie?

Rozdzielenie środków z OFE następuje nie tylko w razie śmierci danej osoby, ale i... rozwodu. Jeśli po latach zdecydujemy się rozwiązać małżeństwo, musimy dokonać podziału majątku. Dotyczy to nie tylko wszelkich ruchomości i nieruchomości, ale i środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych. W takiej sytuacji należy je również podzielić, może się więc zdarzyć, że część zgromadzonych składek trafi na konto byłego małżonka.

Czytaj: Jak rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie?