Już 5-latek rozpozna te objawy. To może kiedyś uratować ci życie

2022-05-04 9:42

Rocznie z powodu udaru mózgu umiera 30 tys. Polaków. Tak by nie było, gdyby chory w porę trafił do lekarza. Ale tak się nie dzieje, bo nie każdy jest w stanie rozpoznać objawy udaru. Tymczasem badania pokazują, że już kilkuletnie dziecko jest w stanie rozpoznać objawy udaru mózgu i powiadomić pogotowie. Trzeba je tylko nauczyć, jak to robić.

 Już 5-latek rozpozna te objawy. To może kiedyś uratować ci życie
Autor: Getty images Już 5-latek rozpozna te objawy. To może kiedyś uratować ci życie

Udar mózgu to stan zagrażający życiu, który jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonu i niepełnosprawności u osób dorosłych. Statystyki mówią, że co 6 sekund ktoś na świecie pada ofiarą tej choroby. W Polsce na dar zapada rocznie 80 tys. osób, z czego 30 tys. z nich umiera. 

Aby zmniejszyć ryzyko śmierci, ważna jest błyskawiczny reakcja otoczenia i wezwanie pogotowia, dlatego rusza akcja edukacyjna FAST Heroes. Kampania skierowana jest do dzieci, bo - jak pokazują badania - objawy udary potrafi rozpoznać już 5-letnie dziecko. Ale musi je znać, dlatego celem kampanii jest nauczenie dzieci rozpoznawania objawów udaru mózgu i pokazanie im, jak reagować, wzywając pomoc.

Spis treści

 1. Już 5-latek rozpozna te objawy
 2. Naucz dziecko, jak zostać bohaterem
 3. Jakie są objawy udary mózgu?
Udar mózgu - przyczyny, objawy

Już 5-latek rozpozna te objawy

Już 5-latek może uratować życie osobie, która doznała udaru mózgu - musimy go tylko tego nauczyć. Tak pokazują testy, które przeprowadzono na grupie dzieci – maluchy doskonale radziły sobie z rozpoznaniem objawów udaru, o których wcześniej im mówiono i wiedziały, kiedy i jak zawiadomić pogotowie wykręcając numer alarmowy 112.

- Odpowiednia edukacja, najlepiej prowadzona już od najmłodszych lat, może stać się naszym ogromnym sprzymierzeńcem w zapobieganiu katastrofalnym skutkom udaru mózgu. Takim projektem jest program FAST Heroes, powstały w ramach Inicjatywy Angels. Zyskał on poparcie Światowej Organizacji Udaru Mózgu, a w Polsce wielu ekspertów w dziedzinie neurologii – mówi dr hab. n. med. Adam Kobayashi, prof. uczelni, przewodniczący Sekcji Chorób Naczyniowych Mózgu Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

Czytaj również: Udar mózgu u dziecka - czy u dzieci ta choroba w ogóle występuje?

Fizjoterapia chorych po udarze mózgu

Naucz dziecko, jak zostać bohaterem

Program edukacyjny FAST Heroes skierowany do przedszkolaków i uczniów klas 1-3 będzie realizowany w Polsce już po raz trzeci. W pierwszych dwóch edycjach wzięło udział blisko 20 000 dzieci i ponad 920 szkół i przedszkoli z całego kraju. Program FAST Heroes został opracowany przez Wydział Polityki Edukacyjnej i Społecznej Uniwersytetu Macedońskiego oraz międzynarodowe grono specjalistów, i jest przeznaczony dla dzieci w wieku 5-9 lat. Składa się z 5 zajęć edukacyjnych.

Organizatorzy zapraszają placówki edukacyjne do wzięcia udziału w szkoleniach dzięki rejestracji na stronie https://pl-pl.fastheroes.com/.

Jakie są objawy udary mózgu?

Kliniczne objawy udaru mózgu są stosunkowo łatwe do rozpoznania:

 • niedowład lub porażenie połowicze (osłabienie lub niesprawność kończyny, zwykle po jednej stronie ciała);
 • połowicze zaburzenia czucia;
 • zaburzenia mowy — chory nie potrafi wypowiedzieć poprawnie słowa, ma problemy ze zrozumieniem prostych poleceń.
 • zaburzenia widzenia — utrata w wzroku w jednym oku, podwójne widzenie, zaburzenia w polu widzenia;
 • zawroty i bóle głowy z uczuciem wirowania otoczenia, nudnościami, wymiotami;
 • zaburzenia równowagi, problemu w utrzymaniu pionowej postawy ciała;
 • trudności w wykonywaniu codziennych czynności — ubieraniu się, myciu;
 • dezorientacja czasowo-przestrzenna, zaburzenia pamięci.