Już 5-latek rozpozna te objawy. To może kiedyś uratować ci życie

2022-05-04 9:42

Rocznie z powodu udaru mózgu umiera 30 tys. Polaków. Tak by nie było, gdyby chory w porę trafił do lekarza. Ale tak się nie dzieje, bo nie każdy jest w stanie rozpoznać objawy udaru. Tymczasem badania pokazują, że już kilkuletnie dziecko jest w stanie rozpoznać objawy udaru mózgu i powiadomić pogotowie. Trzeba je tylko nauczyć, jak to robić.

 Już 5-latek rozpozna te objawy. To może kiedyś uratować ci życie
Autor: Getty images Już 5-latek rozpozna te objawy. To może kiedyś uratować ci życie

Udar mózgu to stan zagrażający życiu, który jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonu i niepełnosprawności u osób dorosłych. Statystyki mówią, że co 6 sekund ktoś na świecie pada ofiarą tej choroby. W Polsce na dar zapada rocznie 80 tys. osób, z czego 30 tys. z nich umiera. 

Aby zmniejszyć ryzyko śmierci, ważna jest błyskawiczny reakcja otoczenia i wezwanie pogotowia, dlatego rusza akcja edukacyjna FAST Heroes. Kampania skierowana jest do dzieci, bo - jak pokazują badania - objawy udary potrafi rozpoznać już 5-letnie dziecko. Ale musi je znać, dlatego celem kampanii jest nauczenie dzieci rozpoznawania objawów udaru mózgu i pokazanie im, jak reagować, wzywając pomoc.

Spis treści

 1. Już 5-latek rozpozna te objawy
 2. Naucz dziecko, jak zostać bohaterem
 3. Jakie są objawy udary mózgu?
Poradnik Zdrowie: udar mózgu - przyczyny, objawy

Już 5-latek rozpozna te objawy

Już 5-latek może uratować życie osobie, która doznała udaru mózgu - musimy go tylko tego nauczyć. Tak pokazują testy, które przeprowadzono na grupie dzieci – maluchy doskonale radziły sobie z rozpoznaniem objawów udaru, o których wcześniej im mówiono i wiedziały, kiedy i jak zawiadomić pogotowie wykręcając numer alarmowy 112.

- Odpowiednia edukacja, najlepiej prowadzona już od najmłodszych lat, może stać się naszym ogromnym sprzymierzeńcem w zapobieganiu katastrofalnym skutkom udaru mózgu. Takim projektem jest program FAST Heroes, powstały w ramach Inicjatywy Angels. Zyskał on poparcie Światowej Organizacji Udaru Mózgu, a w Polsce wielu ekspertów w dziedzinie neurologii – mówi dr hab. n. med. Adam Kobayashi, prof. uczelni, przewodniczący Sekcji Chorób Naczyniowych Mózgu Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

Czytaj również: Udar mózgu u dziecka - czy u dzieci ta choroba w ogóle występuje?

Fizjoterapia chorych po udarze mózgu

Naucz dziecko, jak zostać bohaterem

Program edukacyjny FAST Heroes skierowany do przedszkolaków i uczniów klas 1-3 będzie realizowany w Polsce już po raz trzeci. W pierwszych dwóch edycjach wzięło udział blisko 20 000 dzieci i ponad 920 szkół i przedszkoli z całego kraju. Program FAST Heroes został opracowany przez Wydział Polityki Edukacyjnej i Społecznej Uniwersytetu Macedońskiego oraz międzynarodowe grono specjalistów, i jest przeznaczony dla dzieci w wieku 5-9 lat. Składa się z 5 zajęć edukacyjnych.

Organizatorzy zapraszają placówki edukacyjne do wzięcia udziału w szkoleniach dzięki rejestracji na stronie https://pl-pl.fastheroes.com/.

Jakie są objawy udary mózgu?

Kliniczne objawy udaru mózgu są stosunkowo łatwe do rozpoznania:

 • niedowład lub porażenie połowicze (osłabienie lub niesprawność kończyny, zwykle po jednej stronie ciała);
 • połowicze zaburzenia czucia;
 • zaburzenia mowy — chory nie potrafi wypowiedzieć poprawnie słowa, ma problemy ze zrozumieniem prostych poleceń.
 • zaburzenia widzenia — utrata w wzroku w jednym oku, podwójne widzenie, zaburzenia w polu widzenia;
 • zawroty i bóle głowy z uczuciem wirowania otoczenia, nudnościami, wymiotami;
 • zaburzenia równowagi, problemu w utrzymaniu pionowej postawy ciała;
 • trudności w wykonywaniu codziennych czynności — ubieraniu się, myciu;
 • dezorientacja czasowo-przestrzenna, zaburzenia pamięci.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza