Kaczyński zdiagnozował problem dzietności. Polki nie rodzą, bo za dużo piją?

2022-11-07 9:33

O tych słowach Jarosława Kaczyńskiego mówi teraz cały kraj. Nie spodobały się one zwłaszcza Polkom, także tym, które już są mamami. Kontrowersyjna wypowiedź padła podczas spotkania z wyborcami w Ełku. Prezes PiS, zapytany o "planowane dalsze wsparcie dla rodzin", nie przebierał w słowach.

Jarosław Kaczyński
Autor: Instagram/ @pisorgpl

Kaczyński zapytany o wsparcie dla rodzin, planowane przez PiS na przyszłość, odparł, że wiele zależy od sytuacji gospodarczej w kraju w przyszłych miesiącach. Jak twierdzi prezes partii rządzącej, coś trzeba jednak zrobić, bo w Polsce dzieci rodzi się "nie za mało, tylko dużo za mało". W kolejnych zdaniach, Kaczyński zaznaczył, że problem dzietności wymaga nie tylko rozwiązań związanych ze wsparciem finansowym, ale też zmianami w mentalności... polskich kobiet.

Bo w Polsce jaki teren jest najbogatszy? Warszawa? (...) A dzieci jest tam najmniej w Polsce. Czyli to nie jest tylko kwestia materialna, to jest kwestia po prostu pewnego nastawienia ludzi, a szczególności pań, bo to kobiety rodzą dzieci.

Express Biedrzyckiej - Paweł Zalewski: Trzeba ograniczyć 500+

Dowiedz się: Przed ciążą nie stroniłaś od alkoholu? To może mieć wpływ na zachowanie dziecka

Polki "dają w szyję"

W dalszej wypowiedzi prezes PiS podkreślał, że zmienić musi się kulturowe podejście kobiet. I nie chodzi mu wcale o stawianie "kariery" na pierwszym miejscu, a o... picie alkoholu:

Jeżeli się np. utrzyma taki stan, że do 25. roku życia dziewczęta, młode kobiety, piją tyle samo, co ich rówieśnicy, to dzieci nie będzie. (...) to też na pewno nie służy temu, żeby na przykład decydować się na macierzyństwo. Ja nie jestem zwolennikiem bardzo wczesnego macierzyństwa, bo kobieta też musi dojrzeć do tego, żeby być dobrą matką. Ale jak do 25. roku daje w szyję... Trochę żartuję, ale proszę państwa, to nie jest to dobry, że tak powiem, prognostyk w tych sprawach. - komentował Kaczyński odnosząc się do twierdzenia, że kobiety łatwiej popadają w alkoholizm. 

Po tych słowach, prezen PiS usłyszał gromkie brawa od swoich wyborców, zgromadzonych na sali.

Przeczytaj też: Na polskich porodówkach coraz puściej. Urodziło się najmniej dzieci od II wojny światowej

Statystyki dzietności w Polsce na 2022 rok

Według danych GUS opublikowanych w maju, współczynnik dzietności w 2021 roku wyniósł 1,32, podczas gdy w 1990 roku sięgał niemal 2 (1,99). Znacznie urósł też średni wiek, w którym Polki rodzą pierwsze dziecko. W 2021 roku było to 28,7 lat, podczas gdy 30 lat temu statystyczna polska pierworódka miała 23 lata.

Sprawdź: Późne macierzyństwo: dlaczego Polki rodzą dzieci po 40. roku życia?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza