Picie alkoholu przed ciążą: czy alkohol wpływa na rozwój dziecka?

2014-08-22 15:44 Kinga Molenda
PICIE ALKOHOLU PRZED CIĄŻĄ wpływa na rozwój dziecka
Autor: thinkstockphotos.com

Picie alkoholu przed ciążą też może wpływać na rozwój dziecka! Wszystkie przyszłe mamy wiedzą, że nie można spożywać alkoholu w czasie ciąży. Okazuje się jednak, że nie powinno się tego robić także w momencie planowania ciąży.

Dla nikogo nie jest tajemnicą, że picie alkoholu w czasie ciąży jest surowo zabronione. To oczywiste, że alkohol ma niekorzystny wpływ zarówno na ciężarną, jak i jej dziecko. Ale czy ktokolwiek zastanawiał się, czy alkohol może mieć jakikolwiek wpływ na potomka jeszcze przed zajściem w ciążę? Okazuje się, że tak.

Picie alkoholu przed ciążą: wpływa na dziecko

Naukowcy z Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego i Uniwesytetu w Bergen przeprowadzili badania, z których wynika, że picie alkoholu przed ciążą zwiększa ryzyko zaburzeń w rozwoju behawioralnym dziecka. Badania zostały opublikowane w piśmie "Psychiatria Dzieci i Nastolatków w Europie". Podczas badań przyszłym matkom zadano wiele pytań, dotyczących spożywania alkoholu - czy i jak często piły alkohol przed zajściem w ciążę, w jakich ilościach, czy czuły wyrzuty sumienia. Następnie naukowcy zbadali też dzieci, które te kobiety urodziły.

Alkohol w ciąży - 10 pytań o picie alkoholu w czasie ciąży i karmienia piersią >>

Na jaw wyszło, że u dzieci kobiet, które przed ciążą spożywały duże ilości alkoholu, istniało ryzyko wystąpienia wczesnych problemów z zachowaniem. Naukowcy zwrócili też uwagę na fakt, że nie można zapominać, z czego wynikają skłonności do częstego picia aklkoholu. Może to być spowodowane przez depresję, stany lękowe lub też nadpobudliwość, a to również ma wpływ na zaburzenia w rozwoju dziecka.

Picie alkoholu przed ciążą: jaki ma wpływ?

Dr Ann Kristin Knudsen, główna autorka badania, podkreśliła, że picie alkoholu w ciąży wpływa zarówno na rozwój fizyczny, intelektualny oraz behawioralny. Dziecko może mieć zaburzenia poznawcze, a także problemy z zachowaniem. Dr Ann Kristin Knudsen dodała też, że z bdań przeprowadzonych przez Instytut wynika, że również picie alkoholu przed ciążą niekorzystnie wpływa na dziecko. Jednak wynika to głównie z faktu, że pijąca kobieta może mieć wiele problemów psychopatologicznych.

- Po dokładnym przeanalizowaniu wszystkich dodatkowych czynników doszliśmy do wniosku, że ryzykowne picie przed ciążą jest wiarygodnym wskaźnikiem wystąpienia u dziecka zaburzeń behawioralnych, jednak nie jest czynnikiem ryzyka per se. Związek ten wynika raczej z tego, że nadmiernemu piciu prawie zawsze towarzyszą inne psychopatologie występujące u matki oraz prowadzenie ogólnie niezdrowego tryb życia. I to te czynniki mogą wywierać prawdziwy wpływ na rozwój malucha - wyjaśniła dr Knudsen.

ALKOHOL A OPIEKA NAD DZIECKIEM: Czy rodzice mogą sięgać po alkohol, gdy dziecko śpi? >>

Polecamy wideo: podstawowe badania przed zajściem w ciążę

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE