Kąpiel w fontannie odbije się na zdrowiu i... kieszeni. Mandat to nawet 500 złotych

2023-08-21 13:36

Orzeźwiająca kąpiel w chłodnej wodzie w czasie upalnych dni to coś, o czym wielu marzy. Nie każdy jednak ma możliwość wyjazdu nad morze lub nad jezioro. Mieszkając w mieście, możemy pokusić się o schłodzenie w fontannie. Niestety, to może odbić się na naszym zdrowiu i portfelu.

Dziecko przy fontannie
Autor: Getti Images Kąpiel w fontannie odbije się na zdrowiu i... kieszeni. Mandat to nawet 500 złotych

Wysokie temperatury to raj dla osób spędzających ostatnie tygodnie wakacji nad wodą. Nie każdy ma jednak tyle szczęścia. Mieszkańcy bloków szukają ochłody poza rozgrzanymi murami i niestety często ich wybór pada na miejskie fontanny.

Każdego roku widzimy pluskające się w fontannach dzieci, które nie zdają sobie sprawy z zagrożenia. Dorośli powinni mieć już świadomość, jak groźna dla zdrowia może okazać się taka kąpiel. Dodatkowo nielegalna kąpiel w fontannie grozi konsekwencjami finansowymi. Mandat może być bardzo dotkliwy.

Zobacz także: "Gotowanie dzieci" trwa w najlepsze. Rodzicu, absolutnie nie rób tego z wózkiem

Co zrobić, gdy dziecko jest zarażone pasożytami jelitowymi?

Fontanna to nie miejsce do kąpieli

Pozornie wydaje się krystalicznie czysta, a swym chłodem zachęca do oblania całego ciała. Tymczasem, warto pamiętać, że woda w fontannach nie jest poddawana żadnym badaniom. Nie istnieją bowiem żadne przepisy, które mogłyby wymusić to na urzędnikach. Przez wzgląd na fakt, że fontanna jest jedynie elementem miejskiej architektury, nie robi tego nawet inspekcja sanitarna.

Fontanny nie służą z założenia do kąpieli, ale w upalne dni kąpie się w nich połowa miasta.

Trzeba podkreślić, że nowoczesne fontanny, w których woda wytryskuje w podskokach z okrągłych otworów umieszczonych w betonowych płytach, to frajda dla dzieci. Większość rodziców wciąż nie widzi w tym nic złego.

Kto kąpie się w fontannie?

Woda w fontannie ma obieg zamknięty. Cała woda, ze wszystkimi dodatkami, wypływa i wpływa z powrotem do środka. Trzeba pamiętać, że poza dziećmi z fontanny korzystają także ptaki, bezpańskie psy, koty i niekiedy również szczury. Pod osłoną nocy kąpiel w fontannie mogą również zażywać bezdomni.

Kąpiel w fontannie a zdrowie

Sanepid od lat ostrzega przed kąpaniem się w fontannach. Woda nie jest oczyszczana, a nawet jeżeli jest filtrowana, to wciąż znajdują się w niej chorobotwórcze drobnoustroje w tym mocz, odchody zwierząt, czy ludzki naskórek.

Miejskie fontanny są siedliskiem:

  • bakterii E.coli,
  • gronkowca,
  • salmonelli,
  • pałeczek legionelli,
  • wirusów,
  • pasożytów.

Chwila przyjemnego ochłodzenia może skończyć się dla dziecka:

Co więcej, kąpiel w fontannie może doprowadzić nawet do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Wysoki mandat za kąpiel w fontannie

Poza jakże groźnymi konsekwencjami zdrowotnymi kąpiel w fontannie może skończyć się także wysokim mandatem.

Zgodnie z kodeksem wykroczeń kąpiel w miejscu niedozwolonym zagrożona jest grzywną do 250 złotych lub naganą. Niekiedy jednak funkcjonariusze mogą uznać, że jest to naruszenie przepisów porządkowych. Wówczas mandat może nawet wynosić 500 złotych.

W przypadku kąpiących się w fontannie dzieci, sprawa może trafić nawet do sądu rodzinnego.

Znacznie lepszym i zdrowszym rozwiązaniem na schłodzenie dzieci i siebie w tak upalne dni są specjalne kurtyny wodne, rozstawiane w mniejszych i większych miastach.

Czytaj także: Wymioty u niemowlaka - dlaczego dziecko wymiotuje i jak odróżnić wymioty od ulewania?

"Moje dziecko jest zdrowe, więc dlaczego tak bardzo się martwię?" To może być lęk poporodowy