Zakrywanie wózka pieluszką - pomaga czy szkodzi?

2018-08-01 14:46 Marta Zdrojewska
pieluszka na wózku
Autor: Getty images

Czy zakrywanie dziecka w wózku cieniutką pieluszką może mu zaszkodzić? Burzliwe dyskusje ucinają bezlitosne opinie lekarzy i badania, które pokazują, że we wnętrzu zakrytego pieluszką wózka jest o 15 stopni więcej niż w wózku, którego nikt nie zasłaniał pieluszką. Jakie konsekwencje pociąga za sobą zakrywanie dziecięcego wózka pieluszką? 

Jak ochronić dziecko przed słońcem? Rodzice w czasie upałów starają się robić wszystko, by ochronić niemowlę przed promieniowaniem słonecznym i nie dopuścić do przegrzania. Jednym z często praktykowanych sposobów na ochronę przed słońcem jest zakrywanie dziecięcego wózka pieluszką tetrową. Czy pieluszka na wózku pomaga, czy szkodzi dziecku?

Widmo tetrowej pieluchy

Temat co roku powraca jak bumerang, a płomienne dyskusje w sieci wzniecają zdjęcia celebrytów, którzy zostają przyłapani na zakrywaniu wózków materiałem. Tak było w przypadku Anny i Roberta Lewandowskich spacerujących z wózkiem zasłoniętym pieluszką, których zdjęcie trafiło na Instagram. Choć intencją rodziców była ochrona prywatności córki, szybko zostali oskarżeni o przegrzewanie niemowlaka. Jak się okazuje, większość zarzutów nie była bezzasadna.

Czy cienki, delikatny materiał, który zapewnia dziecku odrobinę cienia w upalny dzień i jest z pozoru przewiewny może zrobić  mu krzywdę? Co roku mijamy przecież na ulicach wielu rodziców z wózkami zasłoniętymi pieluszką. Choć zabieg ten nie doprowadzi do natychmiastowej śmierci dziecka, jak przeczytamy w niektórych miejscach w sieci, może być bez wątpienia dla niego bardzo niebezpieczny.

pieluszka na wózku
Autor: Instagram

Pieluszka na wózku – sen jak w gorącej kapsule

W upalny dzień w głębokim wózku potrafi być naprawdę gorąco. Szczelnie obudowana materiałem gondola z narzuconą na budkę wózka pieluszką tworzy środowisko, w którym dziecko śpi jak w gorącej kapsule. Pieluszka blokuję cyrkulację powietrza, co sprawia, że w wózku jest jeszcze cieplej niż na zewnątrz.

Co dzieje się z dzieckiem w wózku zasłoniętym pieluszką?

Brak cyrkulacji powietrza i wyższa niż za zewnątrz temperatura w wózku sprawiają, że samopoczucie dziecka pogarsza się. Można zaobserwować u niego:

  • napady gorąca i duszności,

  • przyśpieszony puls,

  • utratę przytomności.

Im częściej fundujemy dziecku pobyt w zabudowanym wózku, który przypomina termos, tym gorzej dla jego stanu zdrowia.

Maluch się poci, a wsiąkająca w ubrania wilgoć sprzyja rozwojowi infekcji. Dziecko, któremu jest za gorąco, ma czerwoną buzię, rozgrzany kark, a na skórze zakrytej ubrankiem (głównie na pleckach) mogą się pojawić potówki u niemowlaka.

Ograniczenie dopływu powietrza poprzez zakrycie wózka pieluszką może prowadzić również do groźnego dla dziecka przegrzania organizmu. Ograniczenie przepływu powietrza w wózku zwiększa też ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS).

Zobacz:

Udar u dziecka: objawy i leczenie

Plażowanie z dzieckiem: 5 zasad

Drgawki u niemowlaka. Jakie są przyczyny?

Niemowlę latem - dlaczego nie chce spać?

Badania, które rozwiewają wszelkie wątpliwości

Badania przeprowadzone przez szwedzkich specjalistów ostatecznie udowodniły, że zakładania jakiegokolwiek materiału na zadaszenie wózka, nawet tego pozornie najcieńszego, znacząco ogranicza dopływ powietrza, a temperatura w wózku wrasta o około 15 stopni więcej niż w wózku niezakrytym materiałem.

Podobny eksperyment przeprowadzili szwedzcy dziennikarze, którzy pozostawili w upalny dzień dwa głębokie wózki – jeden zakryty materiałem, drugi nie. Już po godzinie temperatura w środku zasłoniętego wózka osiągnęła aż 28 stopni Celsjusza.

Co męczy niemowlaka? Zobacz WIDEO

pieluszka na wózku
Autor: Babybanden

Co robić, by ochronić niemowlę przed upałem?

Lekarze apelują, aby w czasie upałów zrezygnować z nakrywania wózków dziecięcych różnymi materiałami. Ubierajmy dziecko w przewiewne tkaniny i starajmy się unikać słońca, zwłaszcza w godzinach od 11 do 15. W czasie ciepłych dni podawaj również dziecku więcej płynów (jeśli karmisz piersią, przystawiaj do niej częściej malucha).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020
KOMENTARZE