Karmił 5-tygodniową córeczkę, nagle jej ciało zrobiło się sine. Teraz apeluje do rodziców

2023-03-15 12:31

Ci rodzice na całe życie zapamiętają zimowy wieczór, który o mały włos nie skończył się wielką tragedią. Ich 5-tygodniowa córeczka w trakcie ostatniego przed snem karmienia butelką przestała oddychać. Jednak szybka reakcja taty uratowała dziewczynce życie.

Karmił butelką 5-tygodniową córeczkę, nagle jej ciało zrobiło się niebiesko-szare. Apeluje do rodziców
Autor: Instagram/@lowcountrylvt Karmił butelką 5-tygodniową córeczkę, nagle jej ciało zrobiło się niebiesko-szare. Apeluje do rodziców

Swoją historią Jane i Matthew Millerowie podzielili się na Instagramie. To był zwykły dzień, pełen tych samych rytuałów. Matt karmił ich 5-tygodniową córkę Giannę butelką przed snem. Wtedy malutka przestała oddychać, zrobiła się sina, a jej ciało zwiotczało. Na szczęście mężczyzna szybko zareagował, ratując jej życie.

W szpitalu lekarze postawili diagnozę. Znając przyczynę tego niebezpiecznego zdarzenia, Jane i Matt postanowili ostrzec innych rodziców przed zagrożeniem.

Pierwsza pomoc u niemowlaka – utrata przytomności i brak świadomości

Dziecko przestało oddychać podczas karmienia

Jak podkreśla mama małej Gianny ten dzień był najgorszym w jej dotychczasowym życiu. Co ważne – nic nie wskazywało wcześniej na to, że coś złego może się zdarzyć. Tego wieczoru jej mąż Matt karmił córeczkę w jej pokoju. To była ostatnia butelka przed snem. W pewnym momencie krzyknął do żony, by natychmiast do niego przyszła. Gianna najpierw zaczęła kaszleć, potem przestała oddychać.

„Pamiętam, jak wbiegłam do jej pokoju i zobaczyłam jej małe, martwe ciałko, gdy Matt robił resuscytację, próbując ją uratować. Jej ciało zmieniło kolor na niebiesko-szary i pamiętam, że myślałem, że nie żyje. Że właśnie straciliśmy naszą małą dziewczynkę” – wspomina najgorszy moment Jane.

Kobieta natychmiast zadzwoniła pod numer alarmowy i w ciągu 3 minut w ich domu zjawiła się pomoc. Dziewczynka odzyskała przytomność tuż przed przyjazdem karetki. Ratownicy zabrali dziewczynkę na SOR.

Diagnoza lekarzy: epizod BRUE

W szpitalu medycy potwierdzili, że dziewczynka miała epizod BRUE (z ang. brief resolved unexplained event) czyli krótkotrwałe, niewyjaśnione zdarzenie, które w jej przypadku spowodował najprawdopodobniej refluks żołądkowy.

Dziecku zostały wykonane dokładne badania w kierunku refluksu. Sprawdzano, czy połykanie jest normalne podczas karmienia i czy, mleko nie cofa się do przełyku. Filmik z tego badania rodzice dziewczynki dołączyli do posta. Szczęśliwie wszystko na nim wygląda normalnie – był to tylko jednorazowy epizod. Po nocnej obserwacji w szpitalu Gianna została wypisana ze szpitala.

„Ciągle myślami wracam do tamtej nocy i paniki, którą wtedy czułam. Uczucie, że z każdą mijającą sekundą byliśmy bliżsi utraty jej, nie daje mi spokoju. Jestem wdzięczna mężowi, że wkroczył do akcji i uratował jej życie” – podkreśla mama dziewczynki.

Wiedza na temat pierwszej pomocy niemowlęciu okazuje się kluczowa w takich sytuacjach. Dlatego kurs pierwszej pomocy powinien przejść każdy przyszły rodzic. Zachęcał do tego niedawno świeżo upieczony rodzic – Krzysztof Ibisz, który mimo że jest ojcem trzech synów, zdecydował się na odświeżenie swojej wiedzy przed narodzinami najmłodszego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza