Kiedy dzieci wrócą do szkoły?

Czy dzieci wrócą do szkoły i do przedszkola po świętach?
Autor: Getty images

Podczas ostatniej konferencji premiera dowiedzieliśmy się, że żłobki, przedszkola i klasy 1-3 zaczną niebawem przyjmować uczniów. Ma to nastąpić w 3 etapie luzowania gospodarki, który będzie miał miejsce za kilka tygodni - dokładna data nie została podana. A kiedy starsze dzieci wrócą do szkoły i co z egzaminami i maturami?

Na ostatniej przed świętami wielkanocnymi konferencji prasowej premier Morawiecki potwierdził, że z powodu pandemii koronawirusa szkoły i przedszkola pozostaną zamknięte przynajmniej do 26 kwietnia.

Sytuacja jest rozwojowa - premier nie wykluczył, że termin ten może ulec wydłużeniu. O tym, że tak się stanie, przekonana jest większość nauczycieli i dyrektorów, którzy już od jakiegoś czasu podejmują działania, mające na celu ułatwienie uczniom i rodzicom tej trudnej sytuacji.

- Szkoła społeczna, do której chodzi moje dziecko przysłała nam informacje o obniżeniu czesnego aż do sierpnia - mówi Mikołaj z Warszawy. - W liście do rodziców pani dyrektor napisała, że pracuje nad nowym, bardziej obszernym planem lekcji on line, który będzie obowiązywał od 15 kwietnia, przewiduje bowiem, że najbliższe miesiące spędzimy wszyscy w domach.

Podczas konferencji prasowej głos zabrał także minister edukacji Dariusz Piontkowski, który zaprzeczył, jakoby rok szkolny miał zostać wydłużony - Póki co nie przewidujemy takiego scenariusza.

Ministerstwo będzie natomiast zachęcać dyrektorów szkół, by w tym roku rozdanie świadectw przebiegło korespondencyjnie.

Czytaj: 

Nauka w czasie epidemii – jak uczyć się on-line?

Irlandia w czasie epidemii. Jak wygląda życie Polaków na wyspie

Przedszkola i żłobki będą niedługo przyjmowały dzieci

Inaczej ma się sprawa ze żłobkami i przedszkolami, które jak powiedział premier podczas konferencji 16 kwietnia, zostaną otwarte w 3 etapie luzowania gospodarki dla dzieci, których rodzice nie maja komu powierzyć opieki.

Ta decyzja jest spowodowana zapowiedzią otwarcia w najbliższym czasie wielu zakładów pracy, sklepów, restauracji, a także instytucji kulturalnych czy rozrywkowych. Rodzice pracujący w tych miejscach będą musieli zapewnić opiekę najmłodszym dzieciom.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Szczyt zachorowań w maju lub później

To normalne, że nauczyciele i dyrekcje placówek oświatowych liczą się z przedłużeniem zamknięcia szkół. Sytuacja w Polsce wydaje się stabilna, jednak nie wiadomo czy Polacy sumiennie zastosowali się do apelu rządu, aby nie spotykać się w święta z rodzinami. Jeśli zbagatelizowali prośby, szczyt zachorowań czeka nas w najbliższych dniach.

Kiedy odbędą się egzaminy uczniów?

Maturzyści i ósmoklasiści wciąż pozostają w niepewności, co do terminów egzaminów. Pewne jest już, że nie odbędą się one o czasie. Na przedświątecznej konferencji premier Morawiecki potwierdził, że egzaminy zostają przesunięte i prawdopodobnie odbędą się w drugiej połowie czerwca. Dokładne daty mają zostać ogłoszone przynajmniej na 3 tygodnie wcześniej.

W tym momencie raczej nikt nie bierze pod uwagę zupełnego odwołania egzaminów, choć doświadczenie innych krajów pokazuje, że takie rozwiązanie jest możliwe: we Francji odwołano matury, a o rekrutacji na uczelnie wyższe ma decydować konkurs świadectw.  W Irlandii nie będzie tzw. małych matur, czyli egzaminów kończących gimnazja. 

W Polsce niektóre uczelnie rezygnują z sesji letnich przenosząc je na wrzesień, czyli czas, w którym zwykle odbywały się egzaminy poprawkowe. Być może oznacza to, że również rekrutacja będzie przebiegała inaczej niż dotychczas.

Czytaj: Dzieci mają prawo do lęku. Jak wspierać dziecko w czasie epidemii?

Koronaporadnik cz.12 Jak wytrzymać na kwarantannie z dzieckiem?

Więcej o koronawirusie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE