Koniec z rabatami za świadectwo z paskiem. RPD: "Nie świadczy o wartości dziecka"

2024-06-18 14:11

Koniec roku i rozdanie świadectw już coraz bliżej. W tym roku jednak, Rzeczniczka praw dziecka wystosowała apel do przedsiębiorców i sieci handlowych. Już więcej nie miałoby być rabatów za świadectwo z paskiem.

świadectwo - zdjęcie ilustracyjne
Autor: fot. Getty Images

RPD i zastępcy z apelem do przedsiębiorców. Koniec z rabatami za świadectwo z paskiem

Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka wystosowała apel, zwracając się do przedsiębiorców, przedstawicieli sieci handlowych i właścicielki sklepów. Dotyczy on zbliżającego się zakończenia roku szkolnego 2023/2024. Chodzi w szczególności o najróżniejsze kampanie reklamowe opierające się na obniżce odpowiadającej ocenie ucznia na koniec roku, jak na przykład 5 zł za piątkę. 

Według informacji prasowej, takie kampanie naruszają prawa konsumenckie i nie sprzyjają realizacji postanowień Konwencji o prawach dziecka oraz Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. Rzeczniczka Praw Dziecka, wraz ze swoimi zastępcami apelują więc do przedsiębiorców i sieci handlowych, by nie dawali więc podobnych ofert.

W swoim apelu, RPD zaznaczyła, że ich zdaniem, tego typu działania, choć są pozornie przyjazne dzieciom i rodzinom, tak naprawdę naruszają nie tylko szeroko rozumiane prawa konsumenta, ale także wolność konsumencką.

Zwracamy się z apelem  o uważność w kontekście planowanych kampanii marketingowych i promocyjnych, w których "nagrodą" za ocenę 5 (bardzo dobrą) albo 6 (celującą) lub też za uzyskanie świadectwa z wyróżnieniem ("czerwony pasek") przyznawany byłby rabat w kwocie odpowiadającej ocenie (np. 6 zł za ocenę celującą)

- czytamy w apelu.

Prezent na zakończenie roku szkolnego dla nauczyciela = łapówka? #EwelinaPyta

Oceny to nie wszystko. RPD i zastępcy przypominają

Jak piszą sygnatariusze pisma, "Każde dziecko jest wyjątkowe i wartościowe bez względu na uzyskiwane oceny". Co więcej, zaznaczyli, że każde dziecko posiada unikalne talenty, umiejętności i cechy charakteru, które nie zawsze znajdują odzwierciedlenie w szkolnych stopniach.

Podkreślono również, że na wyniki w nauce wpływa bardzo wiele czynników. Wśród nich powinno się wymienić między innymi: sytuację rodzinną i finansową, zdrowie psychiczne i fizyczne, dostęp do odpowiednich zasobów edukacyjnych oraz indywidualne tempo rozwoju. 

Właśnie dlatego tak ważne jest, by nie koncentrować się na ocenach, jako kryterium nagradzania. Może to bowiem prowadzić do niepotrzebnej presji i poczucia niższej wartości wśród dzieci i nastolatków, którzy z różnych przyczyn nie osiągają najwyższych wyników. 

Zaznaczono również, że wartość dziecka tkwi tak naprawdę w "ego charakterze, empatii, umiejętności współpracy, kreatywności i zdolności do pokonywania trudności". A apelu znalazło się również przypomnienie, że każde dziecko zasługuje na uznanie i wsparcie, niezależnie od ocen, które otrzymuje w szkole.

Zachęcamy więc do promowania równości i wspierania wszystkich uczniów i uczennic, tak aby każdy mógł czuć się doceniony i wartościowy, bezwzględu na swoje wyniki w nauce

- czytamy w apelu.

Sonda
Świadectwa z paskiem dla każdego ucznia. Co o tym myślisz?