Mamy nowego rzecznika praw dziecka. „Jest oddechem po tych pięciu czarnych latach”

2023-11-28 15:11

Adwokatka Monika Horna-Cieślak została wybrana przez Sejm na nowego Rzecznika Praw Dziecka. Zastąpi na tym stanowisku urzędującego do 14 grudnia Mikołaja Pawlaka. Jej kandydaturę poparło aż 246 posłów. Teraz musi potwierdzić ją jeszcze Senat.

Mamy nowego rzecznika praw dziecka.  „Jest oddechem po tych pięciu czarnych latach”
Autor: Facebook @Monika Horna-Cieślak Mamy nowego rzecznika praw dziecka. „Jest oddechem po tych pięciu czarnych latach”

Monika Horna-Cieślak była wspólną kandydatką sejmowej demokratycznej większości (Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi oraz Lewicy) na urząd Rzecznika Praw Dziecka. Za jej kandydaturą było 246 posłów, przeciw 195. Trzy osoby wstrzymały się zaś od głosu. Przeciw byli posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

- Najważniejsze jest to, że ona po prostu kocha dzieci i bez reszty im się poświęca. Jestem dumna, że jest kandydatką wspólną sejmowej większości - mówiła Marzena Okła-Drewnowicz, która przedstawiała w Sejmie mecenas.

- Jest oddechem powietrza po tych pięciu czarnych latach – dodała.

8-letni Kamilek odszedł w ciszy. "Ani przez chwilę nie cierpiał"

Kim jest Monika Horna-Cieślak?

Nowa Rzecznik Praw Dziecka jest adwokatką, aktywistką, działaczką społeczną, która od lat specjalizuje się w prawach dzieci. Jak podkreśla jest to jej życiowe powołanie. Na co dzień udziela pomocy prawnej najmłodszym, którzy doświadczyli przemocy psychicznej, fizycznej oraz seksualnej. Do swoich sukcesów zalicza stworzenie przyjaznych warunków w czasie przesłuchań dzieci, a także stworzenie grupy adwokatów, którzy bronią dzieci z urzędu.

"Udzieliłam tysięcy konsultacji prawnych na rzecz osób młodych. Spędziłam z osobami młodymi tysiące godzin na komisariatach policji, w prokuraturze, sądzie, własnej kancelarii adwokackiej czy też prowadząc zajęcia na temat praw dzieci, ich sytuacji społecznej oraz obywatelskiej. Piszemy RAZEM projekty ustaw. Czuwam, aby zawsze osoby młode były traktowane w sposób podmiotowy. Towarzyszę ludziom młodym i sprawiam, że to ONI WYGRYWAJĄ sprawy dla nich ważne" - pisze na swoim Facebooku.

To ona po głośnych wydarzeniach w Częstochowie współtworzyła tzw. ustawę Kamilka, która miałaby chronić dzieci przed przemocą w rodzinie.

Monika Horna-Cieślak jest także członkinią Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, przewodniczącą Sekcji Praw Dziecka oraz członkinią Komisji ds. współpracy z sądami przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie.