Czy można wymienić lub zwrócić niechciany towar? [poradnik konsumenta]

2014-01-21 16:10

Często zastanawiamy się, czy zawsze, a jeśli nie, to w jakim przypadku mamy prawo zwrócić zakupiony towar. Warto wiedzieć, że nasze uprawnienia jako konsumentów w zakresie zwrotu towaru zależą m.in. od sposobu i miejsca nabycia danej rzeczy.

czy mozna wymienic lub zwrocic niechciany towar poradnik konsumenta
Autor: _photos.com

Kupiłaś fantastyczną sukienkę, ale niestety, w domu okazało się, że jest za ciasna. Co możesz zrobić w takiej sytuacji?
Masz kilka możliwości – możesz sukienkę podarować znajomej, spróbować schudnąć lub zwrócić towar – jeśli sklep uwzględnia zwroty niechcianych towarów i jeśli masz paragon. Obecnie coraz więcej sklepów – zwłaszcza dużych sieci handlowych – godzi się na zwracanie towaru w ciągu określonego czasu po jego zakupie. Najczęściej jest to miesiąc, czasem nawet 90 dni.

Uwaga! Sklep może nie zgodzić się na zwrot zakupionego przez ciebie towaru i będzie to zgodne z prawem.

W wielu sklepach nie można zwrócić zakupionej rzeczy (i otrzymać z powrotem pieniędzy), ale np. można ją wymienić na inną lub – w przypadku odzieży czy butów – w innym rozmiarze.

Jedyny przypadek, kiedy konsument ma prawo zwrócić zakupiony towar bez żadnego powodu, to zakupy na odległość. Jeśli kupiłaś np. książkę z katalogu wysyłkowego, odtwarzacz MP3 albo buty w sklepie internetowym masz dziesięć dni na to, by je oddać.

Uwaga! Należy pamiętać, że jeśli chcemy oddać zamówiony towar, trzeba o tym poinformować sklep lub sprzedawcę listem poleconym.

Dzień Dobry TVN/x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza