Najlepsze położne w Polsce - ranking Położna na medal 2022

2022-01-13 14:42

Znamy już najlepszą położną w Polsce. W tym roku laureatką plebiscytu została Małgorzata Drężek-Skrzeszewska, położna z Olsztyna. Poznaj również inne najlepsze położne w Polsce.

Położna na medal 2022
Autor: połoznanamedal.info

Konkurs "Położna na medal" rozstrzygnięty! Już po raz ósmy wybrano najlepsze położne w kraju. W tym roku zwyciężczynią została Małgorzata Drężek-Skrzeszewska, położna z Olsztyna, która na co dzień pracuje na Oddziale Ginekologii Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie.

Na najlepszą położną w kraju zagłosowało 711 mam i pacjentek, którymi opiekuje bądź opiekowała się pani Małgorzata. Drugie miejsce w konkursie zajęła Urszula Piskorska, położna ze Szczytna, a trzecie Monika Całko, położna z Nowej Soli w województwie lubuskim. 

Do ubiegłorocznej edycji plebiscytu zostało zgłoszonych 611 położnych z całej Polski, na które można było głosować od 1 kwietnia do 31 grudnia. Łącznie, matki, pacjentki i członkowie ich rodzin na nominowane położne oddali 9700 głosów.

Wyróżniono również najlepsze położne w każdym z województw, które możesz poznać w galerii poniżej.

Położna Małgorzata Drężek Skrzeszewska

Małgorzata Drężek-Skrzeszewska zdobyła 711 głosów. To położna z 20-letnim doświadczeniem, na co dzień opiekuje się pacjentkami olsztyńskiego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Laureatka jest także asystentką w Katedrze Położnictwa Szkoły Zdrowia Publicznego Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, a w ramach indywidualnej praktyki prowadzi szkołę rodzenia przy współpracy z NZOZ „Malarkiewicz i spółka”, a także przyjmuje porody domowe.

Jest magistrem położnictwa, magistrem pedagogiki społecznej i jest w trakcie otwierania przewodu doktorskiego.

Tytuł „Położne na medal” jest dla mnie niesamowitym wyróżnieniem i potwierdzeniem tego, że mój życiowy wybór dotyczący wykonywania zawodu położnej był słuszny i że to, co robię ma sens. Zwłaszcza, że pracuję z kobietami, które znajdują się w najpiękniejszym momencie życia, czyli przy porodzie i tymi, które stają w obliczu choroby, zwłaszcza onkologicznej. – mówi Małgorzata Drężek-Skrzeszewska.

Położna na medal podkreśla, że w czasie pandemii z łatwością daje się zauważyć jeszcze większą potrzebę wsparcia i bliskości pacjentek z położnymi.

Wyjątkowe jest to, że w czasie pandemii kobiety ciężarne i rodzące na nowo odkrywają swoją odwagę i intuicję oraz świadomie podejmują decyzje dotyczące własnego porodu. Ponadto zauważam u nich wybitną potrzebę kontaktu z położnymi, co oznacza, że jesteśmy dla tych kobiet ogromnym wsparciem. To miłe uczucie – dodaje położna.

Położna Urszula Piskowska

Drugie miejsce również zajęła położna z województwa warmińsko-mazurskiego. Urszula Piskorska ze Szczytna uzyskała 605 głosów. Specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa neonatologicznego i uczestniczka wielu specjalistycznych kursów od 1993 roku pracuje w ZOZ w Szczytnie, a od 2013 roku jest również położną środowiskową.

– Zawód położnej jest piękny i wyjątkowy. Opiekujemy się pacjentkami w różnych okresach ich życia. Najbardziej satysfakcjonujące jest to, że dzięki naszej pracy uczestniczymy w cudzie narodzin. – mówi Urszula Piskorska.

Położna Monika Całko

Trzecie miejsce na podium, z 457 głosami, przypadło Monice Całko. Położna z 28-letnim stażem przez dwie dekady związana była z nowosolskim szpitalem, a obecnie opiekuje się pacjentkami w Centrum Medycznym Perinatea w Nowej Soli. Jako położna środowiskowo-rodzinna prowadzi m.in. zajęcia edukacyjne dla rodziców, zajęcia indywidualne, a także zajmuje się poradami w temacie laktacji.

Wyróżnienie w konkursie jest dla mnie wielką nagrodą. Jestem wdzięczna moim pacjentkom i ich rodzinom za zauważenie mojej pracy. To właśnie oni dają mi siły. Czuję się zmobilizowana do podnoszenia swoich kwalifikacji, podjęcia wyzwania, aby wiedza, którą zdobędę jeszcze bardziej mogła pomóc w rodzicielstwie i karmieniu piersią. – mówi Monika Całko.

5 błędów, których nie można popełnić na porodówce

Najlepsze położne ranking 2022

Kampania i konkurs „Położna na medal” wskazał nie tylko 3 laureatki, ale też najlepsze położne w każdym z województw. Plebiscyt to inicjatywa, która pokazuje rolę, jaką pełnią dziś położne, mówi o konieczności podnoszenia standardów opieki okołoporodowej, a za sprawą konkursu daje też możliwość pacjentkom i ich rodzinom na podziękowanie położnym za pomoc i wsparcie.

Do plebiscytu zostało zgłoszonych 611 położnych z całej Polski, na które można było głosować od 1 kwietnia do 31 grudnia. Łącznie, matki, pacjentki i członkowie ich rodzin na nominowane położne oddali 9700 głosów.

W galerii poniżej zobaczysz najlepsze położne w każdym z województw

Najlepsze położne - ranking wojewódzki 2022 GALERIA

– Ta i poprzednia edycja, prowadzone w cieniu pandemii, pokazały dobitnie nam wszystkim, jak ważne w dobrej opiece okołoporodowej są nie tylko wiedza, kompetencje i doświadczenie położnych, ale także wzajemne zaufanie, umiejętność towarzyszenia kobiecie, słuchania jej i na wskroś ludzkie podejście. To właśnie cechy, za które nominacjami i głosami nagradzane były położne na medal. – mówi Iwona Barańska, przedstawicielka AMA – Akademia Malucha Alantan, pomysłodawcy kampanii i konkursu, które nieprzerwanie są prowadzone od 2014 roku.

„Położna na medal” jest kampanią społeczno-edukacyjną, której celem jest promowanie wysokich standardów i dobrych praktyk wpływających na poprawę jakości opieki okołoporodowej w Polsce. Pomysłodawcą i organizatorem kampanii jest AMA Akademia Malucha Alantan, inicjatywa promująca zdrowy tryb życia rodzin. Mecenasem tegorocznej edycji kampanii i konkursu została marka Oktaseptal, a patronem medialnym serwis mjakmama24.pl.