Kontrowersyjny biskup znów "zabłysnął". "Żadne poczęte dziecko nie jest częścią matki"

2024-04-19 12:38

W czwartek, 18 kwietnia w katedrze na Wawelu odbyła się msza upamiętniająca rocznicę pochówki Lecha i Marii Kaczyńskich. Nabożeństwo zostało przeprowadzone przez abp. Marka Jędraszewskiego. Duchowny po raz kolejny nie szczędził w słowach. Tym razem poruszył kwestię aborcji.

Kontrowersyjny biskup znów zabłysnął. Żadne poczęte dziecko nie jest częścią matki
Autor: ART SERVICE / SUPER EXPRESS Kontrowersyjny biskup znów "zabłysnął". "Żadne poczęte dziecko nie jest częścią matki"

Abp. Marek Jędraszewski o aborcji. Wypowiedź z kazania

W czwartek przypadała już 14. rocznica pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich. W katedrze na Wawelu została odprawiona msza, której przewodniczył abp. Marek Jędraszewski. W nabożeństwie uczesniczyli między innymi Jarosław Kaczyńskich, Beata Szydło, Mateusz Morawiecki, Przemysław Czarnek, Antoni Macierewicz czy Jacek Kurski. W homilii duchowny postanowił poruszyć temat, na który obecnie toczy się w Polsce debata. Chodziło mianowicie o aborcję.

Duszpasterz powiedział, że prawdą jest - jeśli chodzi o relacje pomiędzy matką i dzieckiem - że nie może być innych, które są głębsze, intymniejsze i trwalszych niż te. Jak zaznaczył, spowodowane jest to faktem, że są to trwające przez całe życie relacje miłości.

Na tym jednak nie zakończyła się homilia abp. Marka Jędraszewskiego. Jak również zaznaczył:

Żadne poczęte dziecko nie jest częścią matki, żadne poczęte dziecko nie jest własnością ani matki, ani ojca. Prawdą jest również to, że ponieważ taki jest statut ontologiczny poczętego dziecka, społeczeństwo i państwo muszą wiele czynić, by pomagać, zwłaszcza kobietom znajdującym się w trudnej sytuacji, żeby nie poczuły się same, bo tu chodzi o Polki i Polaków.

Zaznaczył również, że zeszłotygodniowa debata na temat "legalizacji aborcji" odbyła się w 81. rocznicę pierwszej niemieckiej informacji o zbrodni katyńskiej.

Wyrok w sprawie występu drag queen i podcinania gardła kukły z podobizną biskupa Jędraszewskiego

Biskup zacytował słowa Hitlera. Chodziło o aborcję

Biskup kontynuował swój wywód, w którym zauważył, że 9 marca 1973 roku niemieckie władze okupacyjne pozwoliły Polom na dokonywanie aborcji bez ponoszenie konsekwencji. Do tego "inspiracją" miały być słowa Adolfa Hitlera, który dostrzegał liczne korzyści płynące z masowego usuwania ciąż w "rodzinach tubylczych na Wschodzie".  Sam Jędraszewski przywołał nawet dokładny cytat zbrodniarza wojennego. 

To była czysta konsekwencja tego, co mówił Adolf Hitler 22 lipca 1942 r. […] A wiemy, że jednocześnie ówczesne prawo III Rzeszy groziło Niemkom karą śmierci, gdyby same dopuściły się aborcji

- mówił biskup podczas kazania. Abp.

Marek Jędraszewski wspomniał również, że wiemy i nie musimy się przekonywać o tym, co o poczęciu każdego dziecka mówi współczesna biologia, a zwłaszcza genetyka. Przypomniał jednak, że to, co "dzieje się w życiu społecznym na przekór twardym faktom tak doświadczalnej nauki, jaką jest biologia". Duszpasterz odwoływał się do deklaracji znanych 343 Francuzek z 1971 roku, opublikowanej w paryskim "Le Nouvel Observateur", w której oświadczyły one, że dokonały aborcji. Stwierdził, że właśnie wtedy zaczęła się "ta wielka cywilizacja śmierci w wymiarze europejskim".