Kryją się w naszych ubraniach i kosmetykach. Mogą spowodować przedwczesny poród

2024-02-26 12:59

Tworzywa sztuczne znajdziemy w wielu produktach codziennego użytku. Są obecne nie tylko w rzeczach wykonanych z plastiku, ale i w kosmetykach oraz w ubraniach. Chociaż dopuszczone do użytku i powszechnie obecne, nie są obojętne dla naszego zdrowia.

Kryją się w naszych ubraniach i kosmetykach. Mogą spowodować przedwczesny poród
Autor: Getty Images Kryją się w naszych ubraniach i kosmetykach. Mogą spowodować przedwczesny poród

O flatanach - bo to o nich mowa - często przypominamy sobie, gdy pojawią się komunikaty dotyczące wycofania różnego rodzaju produktów. Na co dzień o nich nie myślimy, wydaje nam się, że to co trafiło na sklepowe półki (to, czego na co dzień używamy) jest dopuszczone do użytku, zatem bezpieczne. A ftalany mogą przenikać do naszego organizmu, powodując wiele negatywnych konsekwencji. Potwierdziły to kolejne badania.

Spis treści

  1. Syntetyczne chemikalia a wcześniactwo
  2. Ftalany są wszędzie
  3. Ftalany - konsekwencje
Wcześniaki

Syntetyczne chemikalia a wcześniactwo

Jak wynika z badania opublikowanego w medycznym czasopiśmie "The Lancet", kontakt z syntetycznymi substancjami chemicznymi ma związek z porodem przedwczesnym, ale i z innymi problemami zdrowotnymi, występującymi u matek i dzieci.

Naukowcy przeanalizowali dane medyczne i zbadali związek obecności ftalanów w moczu z wiekiem ciążowym w chwili urodzenia, długością oraz masą urodzeniową. Narażenie na ftalany wiązało się ze zwiększonym ryzykiem porodu przedwczesnego.

Oszacowano, że w 2018 r. odnotowano 56 595 przypadków porodów przedwczesnych związanych z ftalanami, co wiązało się z kosztami na poziomie 3,84 miliarda USD.

Wskazano, że ftalany mogą wpływać na łożysko, a związane z nimi zagrożenia to nie tylko te związane z konsekwencjami wcześniactwa. Są uznawane za substancje niszczące układ hormonalny, co ma związek nie tylko z rodzicielstwem.

Ftalany są wszędzie

Ftalany to syntetyczne substancje chemiczne, które są otrzymywane z kwasu ftalowego. Są używane przy produkcji plastiku - dodanie ich do tworzywa sprawia, że twardy materiał staje się miękki i elastyczny. Ftalany znajdziemy w wielu produktach codziennego użytku, m.in. w tworzywach sztucznych, ubraniach, kosmetykach. Plastyfikatory są także obecne w artykułach przeznaczonych dla najmłodszych - smoczkach czy zabawkach.

Ftalany są dopuszczone do użytku, jednak ich poziom jest ściśle określony i nie może przekroczyć dopuszczalnego limitu. W wysokim stężeniu są niebezpieczne dla zdrowia. A o ich obecności w produktach codziennego użytku co i raz przypominają różnego rodzaju badania i raporty. Szkodliwe substancje m.in. wykryto w kosmetykach dla mam, a o ich zbyt dużym stężeniu w zabawkach informował niedawny raport opublikowany przez Inspekcję Handlową.

Ftalany - konsekwencje

Ftalany nie mają smaku ani zapachu, do naszego organizmu przedostają się na wiele sposobów, np. drogą wziewną, przez skórę czy podczas jedzenia. Kontakt z tymi substancjami może mieć wiele negatywnych konsekwencji. To ryzyko przedwczesnego porodu, ale i m.in.:

  • zaburzeń płodności,
  • wystąpienia alergii,
  • ryzyko uszkodzenia wątroby i nerek,
  • rozwoju astmy,
  • rozwoju nowotworów.

Źródło:

The Lancet (Volume 8, ISSUE 2, e74-e85, February 2024)

mother.ly

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza