Ksiądz z ambony uderza w kobiety. "Ja nie patrzę, bo to jest obrzydlistwo"

2023-08-25 15:46

Polska biegaczka Ewa Swoboda została zaatakowana przez kontrowersyjnego kapłana, który nazwał jej tatuaże dowodem zawiązania wspólnoty z diabłem. Ksiądz Michał Woźnicki został wyrzucony z zakonu salezjanów i suspendowany, co oznacza, że nabożeństwa odprawia nielegalnie.

Ksiądz Michał Woźnicki
Autor: kadr YT/@Wroniecka Ksiądz z ambony uderza w kobiety. "Ja nie patrzę, bo to jest obrzydlistwo"

Były salezjanin Michał Woźnicki od dawna jest na cenzurowanym. Głośne są jego kontrowersyjne kazania publikowane w internecie, za które Watykan oskarżył go o herezję, a Sąd w Poznaniu skazał na karę sześciu miesięcy prac społecznych. Były zakonnik jednak nie przejmuje się wyrokami i atakuje kogo może i jak może. 

Wyglądasz jak potwór...

Tym razem padło na naszą biegaczkę, Ewę Swobodę, która na lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Budapeszcie osiągnęła życiowy sukces i zajęła 6. miejsce - najwyższe w historii polskiego sprintu kobiet. Powód? Tatuaże i kolczyki zdobiące ciało sportsmenki. Oberwali także inni sportowcy, którzy zdaniem Woźnickiego nie podobają się Bogu, bo tatuują swoje ciało, powierzając wiarę w zwycięstwo rysunkom na ciele, zamiast Opatrzności.

Tatuaże kapłan nazwał zawiązaniem wspólnoty z diabłem. Wypowiedzi kontrowersyjnego kaznodziei zawsze obfitują w niewybredne słownictwo, tym razem jednak posunął się on do bezpośrednich obelg w stosunku do konkretnych osób.

"Ewa Swoboda, nie da się na ciebie patrzeć. Wyglądasz jak potwór" - mówił Woźnicki w swojej kaplicy, którą działa wbrew Archidiecezji Poznańskiej, na terenie której się znajduje. - Co z tego, że wygrywasz, za 10 lat już nie będziesz". 

Czytaj również: Nie akceptujesz rozstępów po ciąży? Tatuaże: tradycyjne lub maskujące mogą pomóc wyleczyć kompleksy

Wakacyjna pamiątka oszpeciła ją na całe życie. "Miała pęcherze od palca do łokcia"

Papież nie krytykuje tatuaży

Tatuaże w kościele to temat kontrowersyjny. Stary Testament wspomina o nich tylko jeden raz i to w kontekście zakazu tatuowania ciała jako znaku przynależności do obcych bogów. Nowy Testament nie wypowiada się na ten temat, każdy katolik wie jednak, że wiele przepisów starotestamentalnych zostało zniesionych przez Chrystusa. Tak jest choćby ze znajdującymi się tuż obok słów o tatuażach, przepisami o zakazie obcinania w kółko włosów na głowie.

Tego samego zdania jest papież Franciszek, który podczas jednego ze spotkań z młodymi katolikami powiedział: "Nie bójcie się tatuaży. Erytrejczycy przez wiele lat robili znak krzyża na czole. Także dziś je widzimy. Problemem może być przesada, ale nie same tatuaże". Kłopot w tym, że Michał Woźnicki nazywa papieża "tyranem z obłąkanymi dyrektywami".

Jak się mają tatuaże do kobiecego zdrowia?

Statystyki pokazują że obecnie tatuuje się więcej kobiet niż mężczyzn. To ważne, zwłaszcza w kontekście kobiecej fizjologii i związanym z nią macierzyństwem: ciążą, karmieniem piersią.  Lekarze zalecają, aby unikać wykonywania tatuaży w czasie oczekiwania na dziecko czy laktacji, dzięki czemu zmniejszymy ryzyko powikłań po nieprawidłowo wykonanym rysunku. 

A powikłania są częste i należą do nich zarówno reakcje alergiczne, jak i infekcje skóry. Zagrożeniem są też choroby przenoszone przez krew, czyli zapalenie wątroby typu B i C czy infekcja gronkowcem po użyciu nie zdezynfekowanego sprzętu.

Ewa Swoboda po sukcesie na MŚ zwiedza Budapeszt z Super Expressem. Co kupiła najszybsza Polka w stolicy Węgier?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza