Ksiądz zrobił to podczas chrztu? Watykan grzmi: "sakrament jest nieważny"

2024-02-06 14:12

Coraz liczniejsze są przypadki, gdy trzeba stwierdzić... nieważność chrztu. W związku z tym Watykańska Dykasteria Nauki Wiary wydała notę "Gestis verbisque".

Ksiądz zrobił to podczas chrztu? Watykan grzmi: sakrament jest nieważny
Autor: Getty Images Ksiądz zrobił to podczas chrztu? Watykan grzmi: "sakrament jest nieważny"

W sobotę 3 lutego 2024 roku Watykan zdecydował się opublikować notę dotyczącą ważności sakramentów. Okazuje się, że liczne nadużycia liturgiczne doprowadziły do przypadków, w których trzeba było stwierdzić nieważność chrztu, bierzmowania, a nawet święceń kapłańskich.

O jakich "nadużyciach liturgicznych" mowa?

Czytaj też: „Czy będąc w ciąży mogę być chrzestną?”. Ksiądz rozwiał wątpliwości, ale ludzie wiedzą swoje

Spis treści

  1. Kiedy sakrament jest nieważny?
  2. "Akt poważnie niegodziwy"
Jakie obowiązki ma matka chrzestna?

Kiedy sakrament jest nieważny?

Z noty Dykasterii Nauki Wiary "Gestis verbisque" wynika, że formuły ustanowione w zasadniczym obrzędzie sakramentu nie mogą być w żaden sposób zmieniane. Jak donosi "Vatican News", wystarczy niewielka z punktu widzenia laika zmiana, by sam sakrament był nieważny.

Prefekt dykasterii, kard. Victor Fernández przekazał, że nierzadko zdarzało się, że obrzędy trzeba było powtarzać, a wcześniej odszukać osoby, którym udzielono sakramentów bez ścisłego trzymania się formuły przez szafarza chrztu, którym zazwyczaj jest ksiądz.

Prawidłowa formuła chrztu brzmi:

"N. (imię), ja ciebie chrzczę,w imię Ojca (polanie głowy wodą) i Syna, (polanie głowy wodą) i Ducha Świętego".

W przypadku, gdy słowa formuły były przez duchownego zmieniane i brzmiały np.: "Ja ciebie chrzczę w imię Stwórcy" lub "W imię taty i mamy... my ciebie chrzcimy", sam sakrament staje się nieważny.

Co więcej, duchowni, którzy sami zostali ochrzczeni przy użyciu niepoprawnych formuł, tak naprawdę nie powinni udzielać sakramentów. Z miejsca zarówno ich święcenia kapłańskie jak i wszystkie udzielane sakramenty stają się nieważne.

"W przypadku wszystkich sakramentów, w każdym przypadku, zachowanie materii i formy zawsze było wymagane dla ważności celebracji, ze świadomością, że arbitralne zmiany jednego i/lub drugiego (zmiany, których ciężar i moc unieważniającą należy każdorazowo ustalić) zagrażają skutecznemu udzielaniu łaski sakramentalnej, z oczywistą szkodą dla wiernych" - głoszą słowa noty watykańskiej.

Czytaj też: Chrzest dziecka - potrzebne dokumenty i zaświadczenia do chrztu dziecka

"Akt poważnie niegodziwy"

Autorzy noty podkreślili, że należy wiernie przestrzegać formuł, które zostały zapisane w zatwierdzonych księgach liturgicznych, a "wierni mają prawo do przyjmowania sakramentów w taki sposób, w jaki rozporządza nimi Kościół". Dodano także, że w tekście formuły nie wolno niczego zastępować, skracać czy dodawać. Wszelkie tego typu zmiany nazwane zostały "aktem poważnie niegodziwym".

Jeśli podczas obrzędów związanych z udzielaniem sakramentów formuła lub materia zostaną zmienione, sam sakrament nie zaistnieje.

Czytaj też: "Wolą mieć pieska niż dziecko". Papież Franciszek dosadnie o podejściu młodego pokolenia

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza