"Wolą mieć pieska niż dziecko". Papież Franciszek dosadnie o podejściu młodego pokolenia

2023-11-20 10:03

Papież Franciszek podczas sobotniej audiencji dla włoskich stowarzyszeń pediatrów i otolaryngologów po raz kolejny poruszył problem kryzysu demograficznego w tym kraju. Gorzko stwierdził, że we Włoszech jest większe zapotrzebowanie na weterynarzy niż pediatrów. - To nie jest dobry sygnał – skwitował.

Wolą mieć pieska niż dziecko. Papież Franciszek dosadnie o podejściu młodego pokolenia
Autor: AP PHOTO/ALESSANDRA TARANTINO "Wolą mieć pieska niż dziecko". Papież Franciszek dosadnie o podejściu młodego pokolenia

- Może nie powinienem tego powiedzieć, ale dzisiaj ludzie wolą mieć pieska niż dziecko – powiedział dosadnie papież na spotkaniu ze stowarzyszeniami lekarzy. Zasugerował, że to może świadczyć o spadku zainteresowania rolą rodzica wśród młodego pokolenia.

Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Papież liczy na odwrócenie tendencji

W swoim wystąpieniu papież Franciszek wyraził wprost, że martwi się kryzysem demograficznym we Włoszech. Ma jednak nadzieję na to, że ten trend da się  jeszcze odwrócić.

- To kraj, który niestety się starzeje. Miejmy nadzieję, że można będzie odwrócić tę tendencję, tworząc korzystne warunki po to, aby młodzi ludzie mieli więcej ufności i odnaleźli odwagę, by zostać rodzicami - mówił Franciszek.

Franciszek o dwóch niebezpiecznych zjawiskach

W dalszych słowach zaś skrytykował dwa niebezpieczne zjawiska, które są coraz bardziej zauważalne: "dążenie do zdrowia za wszelką cenę, utopię wyeliminowania chorób poprzez usuwanie codziennego doświadczenia słabości i ograniczeń, a z drugiej strony - porzucanie słabszych i kruchych, czy w niektórych przypadkach proponowanie śmierci jako jedynej drogi".

Papież Franciszek podkreślił, że medycyna, która rezygnuje z kuracji i koncentruje się na procedurach pozbawiających człowieczeństwa, nie jest już sztuką leczenia. W jego ocenie takie postępowanie jest nieetyczne i sprzeczne z lekarskim kodeksem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza