„Laptop dla ucznia” zawieszony. Rząd zapowiada nowy program

2024-02-12 14:16

Program „Laptop dla ucznia” wystartował wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 2023/2024. Jak się okazuje, nie będzie jego kontynuacji. Obecny rząd zdecydował zawiesić program. Obecnie trwają prace nad lepszym rozwiązaniem, które dodatkowo przyczyni się do odciążenia plecaków uczniów.

„Laptop dla ucznia” zawieszony. Rząd zapowiada nowy program
Autor: Getty Images „Laptop dla ucznia” zawieszony. Rząd zapowiada nowy program

W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie klas IV otrzymali komputery przenośne, które miały być początkiem wielkich zmian i wyrównania szans. Jak się jednak okazuje, podczas przetargu doszło do naruszeń.

Program „Laptop dla ucznia” nie może być kontynuowany w obecnej formie. Co go zastąpi?

Zobacz także: Koniec z zakuwaniem po nocach. Średnią w szkole policzą tylko z 5 przedmiotów?

Walka o Edukację

„Doszło do naruszenia przepisów karnych”

Jak zdradził minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, odnosząc się do programu „Laptop dla ucznia”, wszystko wskazuje, że podczas przetargu doszło do naruszenia przepisów karnych.

— Mogło dojść do sytuacji korupcyjnych. W związku z tym w trybie niejawnym zostanie złożone doniesienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przy organizacji przetargu — podkreślił Gawkowski.

Minister cyfryzacji już wcześniej sugerował, że nie widzi szans, aby program został utrzymany w obecnej formie. Wówczas chodzi o brak zabezpieczenia odpowiednich środków do jego realizacji przez poprzedni rząd.

— Otrzymaliśmy z Komisji Europejskiej informację, że wydatki na ten cel nie są kwalifikowalne. Poprzedni rząd nie zabezpieczył również pieniędzy — tłumaczył.

Obecny rząd podjął decyzję, że program „laptop dla ucznia” zostaje zawieszony.

Co zastąpi program „Laptop dla ucznia”?

Minister cyfryzacji wraz z ministrą edukacji Barbarą Nowacką podkreślili jednak, że chcą wprowadzić nowy format. Chcą naprawić sytuację związaną z programem „Laptop dla ucznia”. Tym razem jednak program ma być przebadany przez ekspertów.

— Do końca czerwca wraz z ekspertami z Instytutu Badań Edukacji i po konsultacjach, przygotujemy spójną strategię, która też pozwoli nam rozmawiać z Komisją Europejską o wsparciu dla tego programu — powiedziała ministra Barbara Nowacka.

„Cyfrowy uczeń” ma być programem, który realnie wyrównuje szanse cyfrowe młodzieży.

— Program, który polega wyłącznie na rozdaniu laptopów, niestety nie wyrównuje szans — podkreśliła ministra Barbara Nowacka.

Szefowa resortu edukacji tłumaczyła, że celem jest opracowanie programu powiązanego z programem nauczania. W tym doprowadzenie do odciążenia tornistrów, zapewnienia bezpieczeństwa w sieci i higienę cyfrową.

— To są naprawdę ważne z perspektywy edukacji młodego człowieka w XXI w. wyzwania — zaznaczyła Nowacka.

Kolejne założenia dotyczące nowego programu „Cyfrowy uczeń” mają być ogłaszane w kolejnych miesiącach. Wiadomo jednak, że ze względu na brak czasu i wymogi formalne dotyczące m.in. finansowania programu z KPO, uczniowie nie otrzymają laptopów we wrześniu 2024 roku.

Źródło:

  • money.pl
  • tvn24.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza