Lekarka pokazała niesamowity film z „łagodnej cesarki”. „Dodał mi otuchy przed moim cięciem”

2023-03-24 9:43

„Nigdy nie widziałam czegoś tak wyjątkowego” – piszą internautki pod niesamowitym nagraniem z cesarskiego cięcia umieszczonym na Instagramie. Na nagraniu widać niezwykle powolny proces przyjścia na świat maluszka, który traktowany jest z najwyższą troską i empatią. Oglądając go, trudno powstrzymać łzy wzruszenia.

Lekarka pokazała niesamowity film z „łagodnej cesarki”. „Dodał mi otuchy przed moim cesarskim cięciem”
Autor: Instagram/@australianbirthstories Lekarka pokazała niesamowity film z „łagodnej cesarki”. „Dodał mi otuchy przed moim cesarskim cięciem”

Poród przez cesarskie cięcie jest dla wielu kobiet dużym stresem. I to nie tylko dlatego, że jest to poważny zabieg operacyjny, ale także dlatego, że często mamom rodzącym w ten sposób towarzyszy poczucie straty.

Idąc na planowaną cesarkę czują, że coś ważnego je ominie: nie zobaczą od razu swojego dziecka po porodzie, nie będą miały z nim od razu kontaktu skóra do skóry, ich partner nie będzie mógł im towarzyszyć, a samo dziecko zaś zostanie wyciągnięte z brzucha nagle, bez wcześniejszego przygotowania.

Na bazie tych obaw zrodził się nowy trend w położnictwie tzw. łagodna cesarka (ang. gentle C-section). I choć w Polsce jeszcze jest on w powijakach, przykłady z zagranicy pokazują, że jest to nieunikniona przyszłość porodów drogą cesarskiego cięcia. Filmiki z „naturalnych cesarek” pokazują, że również takie porody mogą być pięknym, intymnym przeżyciem.

Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Lekarka pokazuje wzruszający film z „łagodnej cesarki”

Łagodna cesarka to poród operacyjny, który ma być przeprowadzony w sposób jak najbardziej przyjazny dla mamy i dziecka. Na salę operacyjną przemyca się niektóre elementy z porodu naturalnego jak np.: noworodka wyjmuje się etapami z brzucha mamy jak w przypadku czynności skurczowych, zapewnia kontakt skóra do skóry natychmiast po porodzie, mama może obserwować moment narodzin swojego maleństwa przez przeźroczystą folię, a tata może przeciąć pępowinę.

Jak taki poród wygląda pokazuje wiele filmików zamieszczonych w social mediach. Jeden z nich jednak wydał nam się szczególnie wyjątkowy. To filmik z jednej z porodówek w Australii.

„Strach i przytłoczenie są normalne w czasie ciąży. Zawsze warto je uznać, świadomie pozwolić im odejść i pracować nad aktywnym przygotowaniem do pięknego doświadczenia porodowego. Kiedy planujesz cesarskie cięcie, musisz mieć zaufanie do siebie, zaufanie do procesu medycznego i zaufanie do zespołu porodowego” - pisze autorka filmu.

Dodaje także, że przed planowanym cesarskim cięciem warto przygotować swój plan porodu, w którym przyszła mama wypowie się na temat swoich preferencji i potrzeb.

Mamy dziękują za naganie. „Wreszcie treści dla mam, które mają planowaną cesarkę”

Film zebrał same pozytywne komentarze. Po reakcjach kobiet widać, że tego typu porody są marzeniem niemal wszystkich mam, które czekają na rozwiązanie drogą cesarskiego cięcia.

„Popłakałam się. Pierwsze delikatne cesarskie cięcie, jakie widziałam. Wreszcie treści dla mam, które mają planowane cesarskie cięcie. Dziękuję”.

„To jest po prostu takie piękne. Nigdy nie widziałam czegoś takiego jak ten film i czuję się o wiele pewniej przed własnym porodem przez cesarskie cięcie w następny wtorek” – pisały.