Lekarze odkryli u niej rzadki syndrom. Jest najpłodniejszą kobietą świata

2023-09-05 12:12

Ta kobieta została okrzyknięta najpłodniejszą kobietą na świecie. Okazało się, że 40-latka, która urodziła 44 dzieci, cierpi na rzadką chorobę, którą wywołuje u niej superpłodność.

Najpłodniejsza kobieta świata
Autor: Getty Images/epicversity Mariam ma 40 lat i urodziła 44 dzieci.

Świetna płodność może być objawem choroby. Tak niezwykły wniosek można wysnuć na podstawie historii 40-letniej Mariam Nabatanzi z Ugandy. Kobieta jest matką 44 dzieci, które urodziła w sposób naturalny. Niezwykła płodność Mariam skłoniła lekarzy do odnalezienia przyczyny łatwości zachodzenia w ciążę. Okazało się, że kobieta cierpi na chorobę genetyczną, której skutkiem jest superpłodność.

Jak endometrioza wpływa na płodność?

Najpłodniejsza matka świata

Mariam urodziła 44 dzieci. Wszystkie jej ciąże były mnogie: sześć razy bliźniaki, cztery razy trojaczki oraz pięć razy czworaczki. Lekarze postanowili sprawdzić, dlaczego kobieta zachodzi tylko w ciąże mnogie. Okazało się, że u 40-latki dochodzi do hiperowulacji, w czasie której uwalnianych jest kilka komórek jajowych. To z tego powodu Mariam urodziła ponad 40 dzieci.

Płodność objawem choroby

Nadmierna owulacja u Mariam jest objawem choroby genetycznej. Kobieta nie chce mieć już więcej dzieci, dlatego zdecydowała się usunąć macicę. Lekarze odradzali jej antykoncepcję, dlatego 40-latka uznała, że nie ma wyjścia i że chce poddać się operacji.

Samotna matka

Mariam została samotną matką. Po tym, jak mąż od niej odszedł, musi samodzielnie radzić sobie z trudami macierzyństwa, które są niewyobrażalne dla "zwyczajnych" matek. Przygotowanie posiłku dla kilkudziesięciu osób i zapewnienie im bytu to nadludzki wysiłek. Mariam ima się rożnych zajęć, pracuje m.in. jako fryzjerka czy dekoratorka wnętrz. Nie jest jej łatwo pogodzić koniec z końcem, ale nie poddaje się. 

Dzieci Mariam szybko się usamodzielniają. Muszą pomagać mamie w domowych obowiązkach, samodzielnie zaspokajać swoje potrzeby i opiekować się sobą nawzajem.

Czym jest hiperowulacja?

Hiperowulacja to zdolność organizmu do wyprodukowania w cyklu miesięcznym więcej niż jednej komórki jajowej. Zespół hiperstymulacji jajników to schorzenie, które nie należy do łagodnych. Nadmierne jajeczkowanie może mieć groźne skutki uboczne i doprowadzić do skąpomoczu, niewydolności nerek czy zagęszczenia krwi. Hiperowulacja często jest skutkiem zaburzeń hormonalnych, ale czasem może być wywołana przez inne czynniki, m.in. genetyczne, jak było w przypadku Mariam. 

Czytaj: Jak obliczyć dni płodne?