Ma tylko 8 miesięcy, a w kraju czeka ją eutanazja. Władze Włoch przyszły z pomocą

2023-11-08 11:04

8-miesięczna Indi Gregory z Wielkiej Brytanii od urodzenia jest na stałe podłączona do aparatury podtrzymującej życie. Zdaniem lekarzy dalsze leczenie dziecka nie ma sensu. Ich stanowisko poprał niedawno brytyjski sąd zgadzając się na eutanazję dziewczynki. Jej rodzice jednak nie zgadzają się z orzeczeniem i robią wszystko, by wywieźć ją do szpitala w Rzymie, który zgodził się zająć ich dzieckiem.

Ma tylko 8 miesięcy, a w kraju czeka ją eutanazja. Władze Włoch przyszły z pomocą
Autor: Getty images Ma tylko 8 miesięcy, a w kraju czeka ją eutanazja. Władze Włoch przyszły z pomocą

O walce rodziców Indi Gregory o jej życie pisaliśmy we wrześniu, chwilę przed ich pierwszą batalią sądową. Przypomnijmy – dziewczynka od urodzenia leży pod aparaturą podtrzymującą życie, gdyż cierpi na rzadką chorobę metaboliczną, przez którą jej komórki nie wytwarzają wystarczającej ilości energii. Szpital w Nottingham w środkowej Anglii uważa, że dalsze sztuczne podtrzymywanie życia dziecka nie ma sensu.

Skala Apgar - ile punktów i za co dostaje noworodek?

W minionym miesiącu brytyjski sąd poparł stanowisko lekarzy i wydał orzeczenie, że "w najlepszym interesie Indi" jest zaprzestanie podtrzymywania funkcji życiowych. Tydzień temu odrzucił wniosek rodziców dziewczynki o pozwolenie na przewiezienie jej do watykańskiego szpitala dziecięcego Bambino Gesu w Rzymie, który zgodził się ją przyjąć.

Indi otrzymała włoskie obywatelstwo

Niestety brytyjski sąd odmówił transportu dziewczynki do Watykanu. W tej sytuacji włoski rząd w poniedziałek 6 listopada w trybie pilnym zwołał nadzwyczajne posiedzenie, na którym przyznano Indi włoskie obywatelstwo. Dzięki temu dziewczynka będzie mogła skorzystać z opieki medycznej szpitala dziecięcego Bambino Gesu, ma to też ułatwić transport dziewczynki przez włoską stronę, która zadeklarowała też porycie kosztów opieki i przewozu dziecka.

Galeazzo Bignami, wiceminister ze skrajnie prawicowej partii Bracia Włoch podkreślił w poście na Facebooku, że gdyby rząd jego kraju nie podjął takich działań, w poniedziałek dziewczynka zostałaby odłączona od aparatury podtrzymującej ją przy życiu.

Rodzice Indi złożyli w brytyjskim sądzie wniosek o zgodę na przewiezienie córki do Rzymu. Czekają teraz na decyzję.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza