Każe płacić swoim dzieciom za jedzenie, internet i telefon. Najmłodsze ma 9 lat

2023-02-03 13:49

Choć brzmi to kuriozalnie, kobieta przekonuje - że ma ogromne wartości wychowawcze i świetnie przygotuje je do dorosłego życia. Matka czwórki dzieci z Wielkiej Brytanii wypracowała metodę, która ma ich uczyć gospodarowania własnym budżetem. I nie, nie każe im pracować. Jak więc to robi?

Mama z TikToka uczy dzieci gospodarowania budżetem
Autor: Getty Images/ TikTok /@ashleighjadelexo Mama z TikToka uczy dzieci gospodarowania budżetem.

Na TikToku i Instagramie jest zatrzęsienie pomysłów wychowawczych innych rodziców, z których można czerpać całymi garściami. Wśród nich, niektóre są bardzo mądre, inne - dość kontrowersyjne. Wśród tych drugich jest pomysł mamy czwórki dzieci w wieku 12, 11, 10 i 9-lat. Kobieta postanowiła nauczyć dzieci panowania nad własnym budżetem finansowym i każe im płacić za wszystko, za co musiałby również płacić dorosły człowiek. Nie każe im jednak pracować. Ma na to bardziej humanitarny sposób.

Przeczytaj: 7 zdań, których dzieci nienawidzą słyszeć od swoich rodziców. Twoi też tak do ciebie mówili?

Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Dowiedz się: Jak uczyć nastolatka samodzielności?

Ashleigh Jade Le, to pochodząca z Wielkiej Brytanii tiktokowa mama, która uznała, że szkoła w bardzo ograniczonym stopniu przygotowuje dzieci do normalnego życia. Postanowiła więc wziąć sprawy w swoje ręce i nauczyć dzieci oszczędności i poszanowania pieniędzy. Sprawdziła dokładnie, na jaką pensję może liczyć młoda osoba tuż po szkole i taką kwotę co miesiąc wypłaca swoim dzieciom. Używa do tego samodzielnie zaprojektowanej waluty, w postaci wydrukowanych, udawanych banknotów.

Mama czwórki dzieli dokładnie realne rachunki, a dzieci muszą pamiętać, żeby je "opłacać" domową walutą. W ten sposób płacą za wszystko - jedzenie, internet, komórkę, a to co im zostanie mogą przeznaczyć na przyjemności. Jeśli jednak zapomną opłacić "rachunek", matka kasuje im konto na Netflixie, albo wyłącza wifi, w zależności, którą płatność pominą.

Według Ashleigh metoda działa, bo jej pociechy już zaczynają lepiej szanować swoje rzeczy, nie namawiają jej na zbędne wydatki i zaczynają oszczędzać. Internauci jednak są podzieleni, co do słuszności jej działań.

- Absolutnie się z tobą zgadzam. Dzieci muszą nauczyć się prawdziwych umiejętności życiowych, których będą potrzebować, gdy wyruszą w świat! - skomentował zachwycony użytkownik TikToka.

- Możesz uczyć dzieci, jednocześnie pozwalając im być dziećmi. Moim zdaniem nie potrzebują tak dużej dorosłej odpowiedzialności. Mam nadzieję, że nie mają do ciebie żalu - skrytykował ktoś inny.

A wy, co sądzicie o tym pomyśle?

Sprawdź: Płacisz dziecku za pozmywanie lub odkurzenie pokoju? Psychologowie mają zdanie na ten temat

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza