Każe płacić swoim dzieciom za jedzenie, internet i telefon. Najmłodsze ma 9 lat

2023-02-03 13:49

Choć brzmi to kuriozalnie, kobieta przekonuje - że ma ogromne wartości wychowawcze i świetnie przygotuje je do dorosłego życia. Matka czwórki dzieci z Wielkiej Brytanii wypracowała metodę, która ma ich uczyć gospodarowania własnym budżetem. I nie, nie każe im pracować. Jak więc to robi?

Mama z TikToka uczy dzieci gospodarowania budżetem
Autor: Getty Images/ TikTok /@ashleighjadelexo Mama z TikToka uczy dzieci gospodarowania budżetem.

Na TikToku i Instagramie jest zatrzęsienie pomysłów wychowawczych innych rodziców, z których można czerpać całymi garściami. Wśród nich, niektóre są bardzo mądre, inne - dość kontrowersyjne. Wśród tych drugich jest pomysł mamy czwórki dzieci w wieku 12, 11, 10 i 9-lat. Kobieta postanowiła nauczyć dzieci panowania nad własnym budżetem finansowym i każe im płacić za wszystko, za co musiałby również płacić dorosły człowiek. Nie każe im jednak pracować. Ma na to bardziej humanitarny sposób.

Przeczytaj: 7 zdań, których dzieci nienawidzą słyszeć od swoich rodziców. Twoi też tak do ciebie mówili?

Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Dowiedz się: Jak uczyć nastolatka samodzielności?

Ashleigh Jade Le, to pochodząca z Wielkiej Brytanii tiktokowa mama, która uznała, że szkoła w bardzo ograniczonym stopniu przygotowuje dzieci do normalnego życia. Postanowiła więc wziąć sprawy w swoje ręce i nauczyć dzieci oszczędności i poszanowania pieniędzy. Sprawdziła dokładnie, na jaką pensję może liczyć młoda osoba tuż po szkole i taką kwotę co miesiąc wypłaca swoim dzieciom. Używa do tego samodzielnie zaprojektowanej waluty, w postaci wydrukowanych, udawanych banknotów.

Mama czwórki dzieli dokładnie realne rachunki, a dzieci muszą pamiętać, żeby je "opłacać" domową walutą. W ten sposób płacą za wszystko - jedzenie, internet, komórkę, a to co im zostanie mogą przeznaczyć na przyjemności. Jeśli jednak zapomną opłacić "rachunek", matka kasuje im konto na Netflixie, albo wyłącza wifi, w zależności, którą płatność pominą.

Według Ashleigh metoda działa, bo jej pociechy już zaczynają lepiej szanować swoje rzeczy, nie namawiają jej na zbędne wydatki i zaczynają oszczędzać. Internauci jednak są podzieleni, co do słuszności jej działań.

- Absolutnie się z tobą zgadzam. Dzieci muszą nauczyć się prawdziwych umiejętności życiowych, których będą potrzebować, gdy wyruszą w świat! - skomentował zachwycony użytkownik TikToka.

- Możesz uczyć dzieci, jednocześnie pozwalając im być dziećmi. Moim zdaniem nie potrzebują tak dużej dorosłej odpowiedzialności. Mam nadzieję, że nie mają do ciebie żalu - skrytykował ktoś inny.

A wy, co sądzicie o tym pomyśle?

Sprawdź: Płacisz dziecku za pozmywanie lub odkurzenie pokoju? Psychologowie mają zdanie na ten temat

Nasi Partnerzy polecają