Poskarżyła się pediatrze, że syn nie pozwala "trenować" napletka. Lekarz: "Dzieci nie są głupie"

2023-03-30 12:30

Pewna mama poprosiła lekarza o poradę na temat ćwiczenia napletka u syna. Bała się, że jeśli nie będzie go ściągać, chłopiec będzie miał stulejkę. Lekarz zamieścił swoją odpowiedź na TikToku, a film poruszył internautów.

Trenowanie napletka może przynieść dziecku więcej szkody niż pożytku
Autor: Getty Images/fajny chirurg Tik Tok Trenowanie napletka nie jest już częścią prawidłowego postepowania z napletkiem u chłopców

O "trenowaniu napletka" wśród mam wiele się mówi. Rozciąganie delikatnej skóry ma zapobiec powstawaniu stulejki, dlatego do niedawna pediatrzy zachęcali, by w czasie wieczornej kąpieli lub przewijania ćwiczyć napletek u chłopców. 

"Trenowanie napletka" przynosi więcej szkody niż pożytku

Pewna mama zwróciła się po poradę do lekarza. Jej syn nie pozwalał na rozciąganie skóry, a każda jej próba kończyła się płaczem. Lekarz w odpowiedzi nagrał film, który umieścił na Tik Toku. Jego porada zaskoczyła wielu internautów.

"Dzieci nie są głupie i nie dadzą sobie łatwo krzywdy zrobić. Trenowanie napletków nie jest już częścią prawidłowego postępowania. W Polsce od grudnia 2016 roku, na świecie nieco dłużej. Dziś wiemy, że to nie działa, a właściwie działa, ale dokładnie przeciwnie, czyli zwiększa ilość prawdziwych stulejek, które wymagają operacji" - powiedział lekarz.

Rozciągać napletek czy nie?

Komentarz lekarza dziwi, ponieważ powszechną praktyką wśród pediatrów jest zalecanie rodzicom trenowania napletka u chłopców. Jeśli na wizycie kontrolnej okazuje się, że skóra nie jest elastyczna, pediatrzy często przepisują maść ze sterydem do smarowania wrażliwej skóry. Skórę należy rozciągać, by nie dopuścić do powstania stulejki. 

Internauci z niedowierzaniem podeszli do słów lekarza. "Każdy lekarz mówi co innego, aż nie wiadomo, co jest słuszne" - napisał jeden z rodziców. "Podczas kąpieli lekko naciągnąć. Nie na siłę. Wolę naciągać, niż dać później cierpieć podczas zabiegu" - wtórowała mu inna mama.

"Jestem mamą 4 synów, żadnemu nie praktykowałam takich rzeczy, nie wiem, dlaczego rodzice robią to swoim dzieciom" - zaprzeczyła kolejna.

Co to jest stulejka?

Stulejka to zwężenie napletka, co utrudnia całkowite odsłonięcie skóry z żołędzi. Chłopcom, którzy mają podejrzenie zbyt wąskiego napletka, najczęściej zaleca się rozciąganie skóry i smarowanie jej maścią sterydową. Jeśli to nie pomoże, a napletek dalej będzie bardzo wąski, konieczna może okazać się operacja.

Czytaj również: Co to jest mastka pod napletkiem?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza