Mandat za spacer z dzieckiem? Za takie zachowanie zapłacisz nawet 5 tysięcy. Przepisy są jasne

2024-07-15 10:02

Za spacer z dzieckiem można zostać surowo ukaranym. Przepisy są bardzo restrykcyjne, a za ich złamanie grozi mandat w wysokości nawet 5 tysięcy złotych. Choć naszym rodzicom takie zachowania uchodziły na sucho, teraz prawo jest bardziej surowe.

Mandat za spacer z dzieckiem? Za takie zachowanie zapłacisz nawet 5 tysięcy
Autor: Getty images Mandat za spacer z dzieckiem? Za takie zachowanie zapłacisz nawet 5 tysięcy

Spis treści

  1. Mandat za samotne spacerowanie
  2. Mandat za zostawienie dziecka w samochodzie

W sezonie letnim staramy się jak najwięcej czasu spędzać z dziećmi na świeżym powietrzu. Często wybieramy się na spacery na place zabaw, szukamy ochłody w miejskich parkach czy na zielonych skwerach. Warto jednak wiedzieć, że na spacerze należy odpowiednio się zachowywać, ponieważ za nieodpowiednie zachowanie może grozić.... mandat. I to całkiem niemały.

Mandat za samotne spacerowanie

Rodzic ma obowiązek pilnować dziecka przez cały czas. Za spuszczenie malucha z oczu lub samotne spacerowanie dziecka po chodniku można zapłacić mandat. Reguluje to 89 art. Kodeksu Wykroczeń, który mówi: "Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza do przebywania małoletniego na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego, podlega karze grzywny albo karze nagany". Za pozwolenie dziecku poniżej 7. roku życia na samotne przejście chodnikiem z punktu A do punktu B można więc zapłacić karę. I to wysoką - nawet do 5 tysięcy złotych. Warto o tym pamiętać, gdy będziemy chcieli posłać dziecko bez opieki do pobliskiego sklepu po wodę, a samemu poczekać na nie na ławce na placu zabaw.

"Fizjoterapeutka mówi, jak wybrać pierwszy rowerek i hulajnogę dla dziecka" - Plac Zabaw odc.8

Mandat za zostawienie dziecka w samochodzie

Kodeks Wykroczeń mówi również, że rodzic nie może zostawić dziecka bez opieki w żadnym miejscu publicznym ani w środkach transportu. Dotyczy to nie tylko środków komunikacji publicznej takich jak autobusy, tramwaje czy pociągi, ale również prywatnych samochodów. Pozostawienie malucha w zamkniętym aucie bez opieki grozi więc grzywną lub mandatem.

Jest też również bardzo niebezpieczne i może narazić dziecko na utratę życia lub zdrowia — zwłaszcza latem w czasie upałów. Samochód rozgrzewa się tak szybko jak piekarnik, a pozostawienie malucha nawet na kilkanaście minut może doprowadzić do odwodnienia dziecka i przegrzania organizmu. Pomimo że w mediach często porusza się ten temat i apeluje, by nie zostawiać dzieci w autach, co roku zdarzają się sytuacje, w których przechodnie lub służby muszą interweniować, ponieważ widzą maluchy pozostawione w rozgrzanych samochodach.

Jakie imiona noszą dzieci znanych mam?

Pytanie 1 z 21
Jakie imię nosi młodsza siostrzyczka Liama, syna Mariny i Wojciecha Szczęsnych?