Przegrzanie niemowlaka: objawy, skutki, jak uniknąć przegrzania dziecka?

2020-06-29 14:49 Anna Kuliberda
Przegrzanie niemowlaka: objawy, skutki, jak uniknąć przegrzania dziecka?
Autor: Getty Images

Mówi się, że lepiej, gdy niemowlakowi jest za chłodno niż za gorąco. I to jest prawda. Przegrzanie organizmu może mieć o wiele poważniejsze konsekwencje niż jego wyziębienie – szczególnie w przypadku niemowląt. Jakie są objawy przegrzania niemowlaka i czym to grozi?

Przegrzanie niemowlaka to inaczej hipertermia. Powstaje ona na skutek narażenia dziecka na działanie wysokich temperatur, w efekcie czego nadmierne ciepło kumuluje się w organizmie i podnosi jego temperaturę.

Efektem jest utrata naturalnej zdolności do chłodzenia czyli pocenia się, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia dziecka.

Najczęstszymi przyczynami przegrzania niemowlaka jest narażenie go na działanie wysokich temperatur. W lecie powodem jest zbyt długie przebywanie na słońcu, w zimie zaś zbyt wysokie temperatury w pomieszczeniu i zbyt gruba odzież zakładana dziecku. Jednak przegrzanie może również nastąpić na skutek np. zbyt gorącej kąpieli.

Z artykułu dowiesz się:

 1. Jak rozpoznać przegrzanie u niemowlaka?
 2. Jak odróżnić przegrzanie od udaru?
 3. Jakie mogą być skutki przegrzania dziecka?
 4. Jak uniknąć przegrzania dziecka?
 5. Co robić, by uniknąć przegrzania dziecka?

Jak rozpoznać przegrzanie u niemowlaka?

Przegrzanie niemowlaka następuje etapami. Najpierw jest to łagodna forma dająca sygnały, by w porę zareagować i schłodzić dziecko. Jeśli nie odczytamy właściwie tych sygnałów i dziecko będzie coraz bardziej się przegrzewało, może dojść do poważniejszej hipertermii, która skutkuje udarem.

Pierwszymi oznakami przegrzania niemowlaka są:

 • senność i zmęczenie dziecka
 • rozdrażnienie
 • płaczliwość
 • niechęć do zabawy
 • potówki
 • zaczerwieniona skóra twarzy

Widząc, że dziecko jest marudne, warto sprawdzić jego temperaturę ciała – choćby na dotyk. Newralgicznymi miejscami, w którym przegrzanie się objawia są przede wszystkim kark i plecki. Jeśli są mokre i gorące, dziecku jest zbyt ciepło.

Jak odróżnić przegrzanie od udaru?

W skrajnym przypadku przegrzania niemowlaka może dojść do udaru cieplnego. Objawami udaru są:

 • wysoka temperatura ciała – nawet powyżej 40 stopni Celsjusza
 • szybszy oddech
 • brak pocenia się
 • podwyższone tętno
 • wysuszona skóra
 • rozdrażnienie i płaczliwość (dziecko może odczuwać ból głowy)
 • może dojść również do wymiotów.

Jakie mogą być skutki przegrzania dziecka?

Częstymi skutkami przegrzewania niemowlaka jest upośledzenie odporności dziecka i narażenie go na częste chorowanie. Niemowlak, przyzwyczajony do wysokich temperatur wokół siebie, nie jest w stanie poradzić sobie z nagłym ochłodzeniem. Zostaje zaburzona termoregulacja organizmu.

Gdy dziecko zmarznie, jego organizm nie wyrówna szybko temperatury ciała i choroba gotowa. Poważniejszymi konsekwencjami jest odwodnienie organizmu i udar cieplny, który może odcisnąć trwałe piętno na zdrowiu dziecka, a nawet stanowić zagrożenie dla jego życia.

Jak uniknąć przegrzania dziecka?

W przypadku dzieci to dorośli odpowiadają za ich ewentualną hipertermię, która zresztą u najmłodszych postępuje najszybciej. Dlatego też, to właśnie od rodziców wymaga się zachowania w opiece nad dzieckiem zdrowego rozsądku, bez popadania w skrajną nadopiekuńczość, która często objawia się właśnie przegrzewaniem dziecka.

Największym wrogiem jest tutaj ciągle tkwiące w świadomości cioć i babć błędne myślenie o tym, że małe dziecko potrzebuje wysokich temperatur, by nie zmarzło. Tzw. ciepły chów to domena dawnych czasów, gdy ogrzewanie w domu podczas chłodnych miesięcy było mniej efektywne i wydajne niż teraz.

Dziś w domach mamy nowoczesne grzejniki z termostatami, szczelne okna i drzwi, a dziecka nie trzeba ubierać już w trzy warstwy ubrań na noc. Nie ma też co sugerować się chłodnymi rączkami czy nóżkami dziecka. To nie jest objaw wychłodzenia organizmu, a jedynie nie w pełni rozwiniętego krążenia.

Co robić, by uniknąć przegrzania dziecka?

 • w lecie zapobiegać dłuższemu przebywaniu na słońcu,
 • w lecie, będąc na zewnątrz, zakładać dziecku przewiewną czapkę chroniącą główkę,
 • w lecie – często poić dziecko,
 • ubierać dziecko w tyle samo warstw ubrań co siebie (chyba, że jest to noworodek – wtedy tylko jedna warstwa więcej),
 • utrzymywać temperaturę 21-23 stopnie w ciągu dnia w pomieszczeniu, w którym przebywa niemowlę a w nocy schładzać temperaturę do poziomu 18-19 stopni,
 • unikać gorących kąpieli.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE