Latem łatwo o przegrzanie niemowlaka. Sprawdź, czy nie ubierasz maluszka zbyt ciepło?

2022-07-08 13:00

Mówi się, że lepiej, gdy niemowlakowi jest za chłodno niż za gorąco. I to jest prawda. Przegrzanie organizmu może mieć o wiele poważniejsze konsekwencje niż jego wyziębienie – szczególnie w przypadku niemowląt. Jakie są objawy przegrzania niemowlaka i czym to grozi?

Latem łatwo o przegrzanie niemowlaka
Autor: Getty images Sprawdź, czy nie ubierasz maluszka zbyt ciepło?

Przegrzanie niemowlaka to inaczej hipertermia. Powstaje ona na skutek narażenia dziecka na działanie wysokich temperatur, w efekcie czego nadmierne ciepło kumuluje się w organizmie i podnosi jego temperaturę. Efektem jest utrata naturalnej zdolności do chłodzenia czyli pocenia się, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia dziecka.

Najczęstszymi przyczynami przegrzania niemowlaka jest narażenie go na działanie wysokich temperatur, ale także zbyt ciepłe ubieranie.

W lecie powodem jest zbyt długie przebywanie na słońcu, w zimie zaś zbyt wysokie temperatury w pomieszczeniu i zbyt gruba odzież zakładana dziecku. Jednak przegrzanie może również nastąpić na skutek np. zbyt gorącej kąpieli.

Spis treści

  1. Jak rozpoznać przegrzanie u niemowlaka?
  2. Jak odróżnić przegrzanie od udaru?
  3. Jakie mogą być skutki przegrzania dziecka?
  4. Jak uniknąć przegrzania dziecka?
  5. Co robić, by uniknąć przegrzania dziecka?
M jak mama - Jak odczytywać siatki centylowe?

Jak rozpoznać przegrzanie u niemowlaka?

Przegrzanie niemowlaka następuje etapami. Najpierw jest to łagodna forma dająca sygnały, by w porę zareagować i schłodzić dziecko. Jeśli nie odczytamy właściwie tych sygnałów i dziecko będzie coraz bardziej się przegrzewało, może dojść do poważniejszej hipertermii, która skutkuje udarem.

Pierwszymi oznakami przegrzania niemowlaka są:

  • senność i zmęczenie dziecka
  • rozdrażnienie
  • płaczliwość
  • niechęć do zabawy
  • potówki
  • zaczerwieniona skóra twarzy

Widząc, że dziecko jest marudne, warto sprawdzić jego temperaturę ciała – choćby na dotyk. Newralgicznymi miejscami, w którym przegrzanie się objawia są przede wszystkim kark i plecki. Jeśli są mokre i gorące, dziecku jest zbyt ciepło.

Zobacz także: Pocenie główki u niemowlaka - co robić, gdy niemowlę poci się podczas karmienia i snu?

Nigdy nie zostawiaj dziecka samego w samochodzie. Już w ciągu 15 minut może dojść do udaru cieplnego

Jak odróżnić przegrzanie od udaru?

W skrajnym przypadku przegrzania niemowlaka może dojść do udaru cieplnego. Objawami udaru są:

  • wysoka temperatura ciała – nawet powyżej 40 stopni Celsjusza
  • szybszy oddech
  • brak pocenia się
  • podwyższone tętno
  • wysuszona skóra
  • rozdrażnienie i płaczliwość (dziecko może odczuwać ból głowy)
  • może dojść również do wymiotów.

Jakie mogą być skutki przegrzania dziecka?

Częstymi skutkami przegrzewania niemowlaka jest upośledzenie odporności dziecka i narażenie go na częste chorowanie. Niemowlak, przyzwyczajony do wysokich temperatur wokół siebie, nie jest w stanie poradzić sobie z nagłym ochłodzeniem. Zostaje zaburzona termoregulacja organizmu.

Gdy dziecko zmarznie, jego organizm nie wyrówna szybko temperatury ciała i choroba gotowa. Poważniejszymi konsekwencjami jest odwodnienie organizmu i udar cieplny, który może odcisnąć trwałe piętno na zdrowiu dziecka, a nawet stanowić zagrożenie dla jego życia.

Jak uniknąć przegrzania dziecka?

W przypadku dzieci to dorośli odpowiadają za ich ewentualną hipertermię, która zresztą u najmłodszych postępuje najszybciej. Dlatego też, to właśnie od rodziców wymaga się zachowania w opiece nad dzieckiem zdrowego rozsądku, bez popadania w skrajną nadopiekuńczość, która często objawia się właśnie przegrzewaniem dziecka.

Największym wrogiem jest tutaj ciągle tkwiące w świadomości cioć i babć błędne myślenie o tym, że małe dziecko potrzebuje wysokich temperatur, by nie zmarzło. Tzw. ciepły chów to domena dawnych czasów, gdy ogrzewanie w domu podczas chłodnych miesięcy było mniej efektywne i wydajne niż teraz.

Dziś w domach mamy nowoczesne grzejniki z termostatami, szczelne okna i drzwi, a dziecka nie trzeba ubierać już w trzy warstwy ubrań na noc. Nie ma też co sugerować się chłodnymi rączkami czy nóżkami dziecka. To nie jest objaw wychłodzenia organizmu, a jedynie nie w pełni rozwiniętego krążenia.

Co robić, by uniknąć przegrzania dziecka?

  • w lecie zapobiegać dłuższemu przebywaniu na słońcu,
  • w lecie, będąc na zewnątrz, zakładać dziecku przewiewną czapkę chroniącą główkę,
  • w lecie – często poić dziecko,
  • ubierać dziecko w tyle samo warstw ubrań co siebie (chyba, że jest to noworodek – wtedy tylko jedna warstwa więcej),
  • utrzymywać temperaturę 21-23 stopnie w ciągu dnia w pomieszczeniu, w którym przebywa niemowlę a w nocy schładzać temperaturę do poziomu 18-19 stopni,
  • unikać gorących kąpieli.
Sonda
Co zakładasz dziecku latem?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza